فهرست
آنالیز زلاتان در بازی با ایران؛ 78ضربه به توپ، تنها 4 پاس اشتباه
آنالیز زلاتان در بازی با ایران؛ 78ضربه به توپ، تنها 4 پاس اشتباه

آنالیز زلاتان در بازی با ایران؛ 78ضربه به توپ، تنها 4 پاس اشتباه

آی اسپورت- منتظر بودند نمایش دفاع مقتدر ایران را جلوی یکی از بهترین مهاجمان دنیا ببینند. به نظر می‌رسید نقشه ایران برای مقابل با کاپیتان سوئد، دور نگه‌ داشتن او از توپ بود که البته تا حدود زیادی هم موفق بود. زلاتان در پنج دقیقه ابتدای بازی فقط دو ضربه به توپ زد که همان دو ضربه ابتدایی برای شروع مسابقه بود. پلن B سوئد برای دوباره به کار انداختن زلاتان، خیلی ساده و موثر بود؛ سانتر توپ روی تیر دورتر. آنالیزورهای سوئد به خوبی ضعف حقیقی روی سانتر را دیده بودند و این بزرگترین نعمت برای زلاتان بود. دو سانتر بسیار خوب روی سر شماره ده و دو گل. گل اول را خود زلاتان زد و گل دوم را با ضربه سر برای مارکوس برگ ساخت. این دو ضربه سر اما تنها ضربه‌های زلاتان با سر بود. بعد از گل دوم ایران به خوبی پلن B سوئد را هم خنثی کرد اما همان دو ضربه برای سوئد کافی بود.

زلاتان در این بازی همه جای زمین دیده شد. چند بار تا زمین خودی عقب رفت اما در فاز دفاعی چندان موفق نبود و هیچ توپی از بازیکن‌های ایران نگرفت. او پنج بار برای گرفتن توپ اقدام کرد که سه بار ناموفق بود و دو بار هم خطا کرد.

ایبرا که یکی از تکنیکی‌ترین بازیکن‌های دنیا هم هست در این بازی فقط سه دریبل موفق مقابل بازیکن‌های ایران داشت. در این بازی دفاع تیمی ایران به خوبی توپ‌هایی که برای زلاتان ارسال می‌شد را قطع کرد و او در چهار اقدام به حمله تیم سوئد مجبور شد تا خط هافبک عقب بیاید و توپ بگیرد.

کاپیتان سوئد، بازیکن مرکزی تیمش محسوب می‌شود. او با تحرک بالا در زمین، برای دیگر بازیکنان تیمش فضا ایجاد می‌کند. او در 45 دقیقه‌ای که در زمین حضور داشت 78 بار به توپ ضربه زد و 25 پاس به هم‌تیمی‌هایش داد که چهارتا از این پاس‌ها اشتباه بود. او در مجموع فقط سه دقیقه و 49 ثانیه توپ را در اختیار داشت. او شش بار وقتی توپ را گرفت، فقط دو ضرب به توپ زد و بعد پاس داد. چهار بار از این شش بار او توپ را در یک‌سوم میانی زمین در اختیار داشت و در نقش هافبک تقسیم کننده توپ بازی می‌کرد. هر شش پاس او در این شرایط درست بود. همه چهار پاس اشتباه زلاتان زمانی ثبت شد که توپ روی زمین نبود.

زلاتان که یکی از شوت‌زن‌ترین بازیکن‌های دنیا هم هست در این بازی به جز ضربه سری که به گل تبدیل شد، فقط دو بار به سمت دروازه‌ ایران شوت زد. یکی از این شوت‌ها ضربه ایستگاهی بود که به بیرون رفت و یکی دیگر قیچی برگردونی که به بازیکنان ایران خورد و برگشت.

کاپیتان سوئد بین دو نیمه تعویض شد. شاید خیلی‌ها انتظار داشتند او نمایش به مراتب بهتری مقابل تیم ایران داشته باشد اما تیم ایران یک بار دیگر بعد از دیدار مقابل آرژانتین و مسی ثابت کرد از کار انداختن ستاره‌ها را خوب بلد است. البته همان بلایی که در جام‌جهانی مقابل مسی سر ایران آمد در این بازی هم آمد و ستاره حریف از حداقل‌هایی که در اختیارش قرار گرفت، به خوبی استفاده کرد.

سجاد بیات/ آی اسپورت

     
آی اسپورت
2015-04-01 05:01:54
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر