فهرست
تابع قانون فیفا؛ تاکتیک هوشمندانه تاج
تابع قانون فیفا؛ تاکتیک هوشمندانه تاج

تابع قانون فیفا؛ تاکتیک هوشمندانه تاج

آی اسپورت - درست همه چیز شبیه به شطرنج از آب در آمد. فدراسیون فوتبال به گونه ای مهره هایش را حرکت داد که حالا بعید است دولت و مجلس توان اجرای قانون مصوب را داشته باشند.این بار دولت قصد دخالت و تعویض خودسرانه رئیس فدراسیون فوتبال را نداشت اما قانونی که مجلس وضع کرد، مهدی تاج را جز بازنشستگانی قرار داد که چاره‎‌ای نداشتند جز خروج از محل کار.

بهارستان قانون را تصویب کرد و قوه قضاییه با تعیین ضرب الاجل برای این دست از مدیران  نشان داد اهرم کافی را برای اجرایش در دست دارد. حتی شهردار پیشین پایتخت هم نتوانست برای ماندنش تبصره‌ای پیدا کند. ولی داستان مهدی تاج متفاوت بود. رئیس فدراسیون فوتبال در ابتدا عنوان کرد هرچه قانون بگوید او اجرا می‌کند. از آنجایی که امید داشت با بالا بردن درصد جانبازی‎‌اش می‌تواند موضوع را در همین داخل حل کند از این بیمارستان به آن کلینیک زیر دستگاه ام آر آی رفت تا اینچنین بدون هیچ تلفاتی، مجلس و دولت را مجاب کند که جز افرادی است که با وجود بازنشستگی می‌تواند همچنان در محل فدراسیون فوتبال حاضر شده و خدمت به خلق کند.

اما گویا نه ترکش‌های قدیمی به کمکش آمد و نه لابی‌های پرتعداد. تاج کماکان در مصاحبه با خبرنگاران عنوان می‌کرد تابع قانون است. اما کدام قانون؟ بله او هوشمندانه گفت حتما از قانون تبعیت می‌کند ولی شاید منظورش همان قانون فیفاست که صراحتا به همه دولت‌ها هشدار می‌دهد کاری به استقلال فدراسیون‌های زیر نظرش نداشته باشند.

اینفانتیو به عنوان رئیس فیفا و همچنین شیخ سلمان رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا برای دیدار نهایی لیگ قهرمانان بین پرسپولیس و کاشیما به تهران آمدند و این بهترین فرصت برای دولتی‌ها بود که برای حل مشکل لابی کنند. وقتی جهانگیری در چند نوبت با رئیس فیفا جلسه گذاشت خیلی‌ها تصور کردند گویا مشکل حل شده و با کنار گذاشتن تاج بازنشسته، آب از آب تکان نمی‌خورد. اما بیانیه هشدارآمیز کنفدراسیون فوتبال آسیا در شامگاه 22 آبان نشان داد برنده این شطرنج مهدی تاج است. دو ماه به جام ملت‌های آسیا باقی مانده و بلافاصله بعد از آن لیگ قهرمانان آسیا شروع می‌شود. اما کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان اولین و آخرین هشدار اعلام کرد که استقلال فدراسیون فوتبال ایران باید به عنوان یک نهاد غیردولتی حفظ شود.

این بیانیه تنها و تنها یک معنا داشت؛ اینفانتینو و شیخ سلمان از توضیحات جهانگیری و سایرین قانع نشدند و اگر رئیس فدراسیون فوتبال ایران به هر بهانه‌ای برکنار شود، فیفا به راحتی هر چه تمام‌تر فوتبال ما را تحریم و سپس تعلیق می‌کند. هم جام ملت‌ها را از دست می‌دهیم و هم کل بازی‌های باشگاهی در رده آسیا.

تا قبل از بیانیه تند و تیز AFC شاید این حرف به منزله بازی با اهرم تعلیق تلقی می‌شد اما حالا مشخص است که به هیچ وجه اینگونه نیست و فاصله ما با تعلیق تنها یک گام است. فیفا صریحا می‌گوید قوانین دولتی نمی‌تواند در نهاد خصوصی اعمال شود. نگاهی به تعلیق 3 سال قبل فوتبال کویت به ما نشان می‌دهد که بازی با این آتش یه هیچ وجه به صلاح نیست.

تاج دو ماه فرصت داشت تا قبل از همه این داستان‌ها و حساس شدن فیفا موضوع را در همین داخل حل کند. اما برخلاف ادعایش که می‌گوید تابع قانون است به هیچ وجه پا پس نکشید و حالا در این فرصت محدود حتی بخواهد استعفا هم دهد باز هم خطر تعلیق بر سر فوتبال می‎‌ماند.همانطور که پیش از این محمد دادکان استعفا داد اما فیفا فوتبال ما را به بهانه اصلاح اساسنامه معلق کرد.

تاج و کفاشیان که هر دو بازنشسته هستند و دومی در کنفدراسیون فوتبال آسیا صاحب صندلی، به هیچ وجه راضی به ترک پست‌شان در فدراسیون نیستند که اگر بودند قبل از بیانیه هشدارآمیز خیلی راحت و بدون جنجال موضوع را حل می‌کردند. آنها ماندند و حالا شمشیر فیفا تمام قد از جایگاه‌شان حراست می‌کند.

تاج نیمه نخست بازی را برد چرا که می‌دانست فیفا روی استقلال روسای فدراسیون‌هایش چقدر حساس است. او همانطور که گفت تابع قانون است و از آنجایی که قانون فیفا چیزی به اسم بازنشستگی و دخالت دولت در فوتبال را به رسمیت نمی‌شناسد پس تاج برداشتنی نیست.

فیفا حالا همه چیز را می‌داند و شخص اینفانتینو از دهان معاون اول رئیس جمهورایران شنیده که این موضوع اصلا ربطی به دولت ندارد بلکه قانون مصوب مجلس ایران است. اگر این عذر برای فیفا پذیرفته بود بدون تردید هرگز شاهد بیانیه تهدیدآمیز کنفدراسیون فوتبال آسیا نبودیم. زمان از دست رفته و حتی استعفای تاج هم از دید فیفا به معنی از دست رفتن استقلال فوتبال در ایران برداشت می‌شود و تعلیق بدون تردید سراغ ما می‌آید. آقای رئیس هوشمندانه زمان خرید و عاقلانه‌ترین کار آن است که اجازه دهیم کمی زمان بگذرد.

۶ ۲  
آی اسپورت
2018-11-14 00:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
اسمان
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷، ۰۱:۲۲
حتی اگه تعلیق بشیم تاج وداردسته اش بایدبرند.قانون بایداجرابشه.اگه دولتی نیستن چرا همیشه ازوزارت ورزش ادعای بودجه دارند.
علی پرسپولیسی
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷، ۰۸:۲۸
اتفاقا اگه مدیران ما مدیر باشند خیلی راحت میتونن از فدراسیوت بندازنش بیرون، فقط کافیه بودجه فدراسیون رو قطع کنند با این استدلال که با توجه به قانون مصوب مجلس افراد بازنشسته حق استفاده از منابع عمومی رو ندارن، اون وقت خود تاج و کفاشیان و بقیه بازنشسته های فدراسیون مجبورا جمع کنند برن.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر