فهرست
گزارش ویژه: تمام گزینه های جانشینی کی روش؛ از فرکی و ژنرال تا برانکو ایوانکوویچ
گزارش ویژه: تمام گزینه های جانشینی کی روش؛ از فرکی و ژنرال تا برانکو ایوانکوویچ

گزارش ویژه: تمام گزینه های جانشینی کی روش؛ از فرکی و ژنرال تا برانکو ایوانکوویچ

آی اسپورت- شب گذشته و پس از دیدار با سوئد کارلوس کی روش اعلام کرد دیگر در تیم ملی ایران حضور نخواهد یافت و جدایی او قطعی شده است. او افراد جدیدی که در فدراسیون حاضر ( با دستور وزارت ورزش ) شده اند را عامل جدایی اش از تیم ملی دانست و البته علی کفاشیان هم اعلام کرد سرمربی پرتغالی با ایمیلی که به وی زده اعلام کرده دیگر نمی تواند در تیم ملی باقی بماند. 

با این همه از کورسو امیدی که برای ابقای کی روش در فوتبال ایران و اتفاقات لحظه آخری صرف نظر کنیم، فدراسیون فوتبال باید به سرعت جانشین کی روش را مشخص کرده و کار را برای جام جهانی 2018 آغاز کند، زیرا کمتر از 60 روز تا شروع رقابت های مقدماتی جام جهانی وقت باقی مانده است. 

با این تفاسیر به نظر می رسد سرمربی تیم ملی باید فردی آشنا با شرایط فوتبال ایران باشد تا در این زمان کوتاه مشکلی با آشنایی با بازیکنان ایرانی و شرایط فوتبال ایران نداشته باشد. حال سوال اینجاست اصلی ترین گزینه های فدراسیون چه کسانی می توانند باشند؟ در زیر می توانید با اصلی ترین نامزدهای تصدی این پست آشنا شوید:1- حسین فرکی:

اگر قرار به انتخاب یک سرمربی ایرانی برای تیم ملی باشد، به احتمال فراوان اولین نامی که مسئولان فوتبال به آن فکر خواهند کرد کسی نیست جز حسین‌آقای فرکی که در 3، 4سال اخیر روزهای خوبی را در فوتبال ایران سپری کرده و نتایج مناسبی در لیگ برتر گرفته است. فرکی در لیگ یازدهم نفت تهران را برای اولین بار به جمع 5تیم برتر رساند تا سال‌های بالانشینی نفتی‌ها در فوتبال ایران از همان جا آغاز شود. او سپس راهی اهواز شد و پس از کسب عنوان چهارمی و سهمیه آسیا برای فولاد، در دومین سال حضورش این تیم را به عنوان قهرمانی لیگ برتر رساند. درست از همان روزی که جام قهرمانی لیگ برتر بالای سر فرکی و شاگردانش قرار گرفت، بحث حضور او در تیم ملی هم داغ شد. به خصوص بعد از جام جهانی برزیل که احتمال جدایی کی‌روش از تیم ملی قوت گرفت و فرکی بیشتر از همیشه به نیمکت تیم ملی نزدیک شد. اما در نهایت قرارداد سرمربی پرتغالی برای جام ملت‌های آسیا هم تمدید شد و حضور فرکی روی نیمکت تیم ملی فعلا به تعویق افتاد. سرمربی حال حاضر سپاهان برای در اختیار گرفتن سکان هدایت تیم ملی، علاوه بر نتایج خوب سال‌های اخیرش در رقابت‌های باشگاهی سابقه چندین سال حضور در کنار تیم ملی و دستیاری سرمربیانی از قبیل منصور پورحیدری و برانکو ایوانکوویچ را هم در کارنامه‌اش دارد. این‌ها دلایلی هستند که او را بیش از تمامی گزینه‌ها به تیم ملی نزدیک می‌کنند. 


2- علیرضا منصوریان


نفت تهران با هدایت او هفته‌های متوالی است که در لیگ و جام حذفی  رنگ شکست را ندیده و با قدرت به پیش می‌رود. علاوه بر این موفقیت‌ها در عرصه باشگاهی، «علیمنصور» سابقه سرمربیگری در تیم ملی امید و مربیگری در تیم ملی بزرگسالان را هم در کارنامه‌اش دارد. حتی در فاصله میان رفتن قطبی و آمدن کی‌روش در یک بازی ملی مقابل روسیه سرمربی تیم ملی هم بود که از قضا با برد یک بر صفر مقابل این حریف نتیجه خوبی هم به دست آورد. با پیروزی مقابل روسیه در تنها تجربه سرمربیگری تیم ملی، علیرضا منصوریان تنها مربی تاریخ تیم ملی است که رکورد صد درصد پیروزی را به جا گذاشته است!

این آبی‌پوش سابق، همان‌قدر که برای جانشینی امیر قلعه‌نویی در استقلال یک آلترناتیو جدی محسوب می‌شود برای هدایت تیم ملی هم شانس  دارد.


3- یحیی گل محمدی


پدیده مربیگری فوتبال ایران در سه چهار سال اخیر و موفق‌ترین سرمربی جوان لیگ برتر، حالا دیگر آن قدر به نتایج مناسبش تداوم بخشیده که بتوان او را هم در میان گزینه‌های سرمربیگری تیم ملی قرار داد.  موفقیت‌های خیره‌کننده ذوب‌آهن بعد از یک شروع ضعیف در لیگ برتر به آمار خوب یحیی در زمینه مربیگری تداوم بخشیده است. این مدافع سابق که 74بازی ملی در کارنامه‌اش دارد چنان شروع امیدوارکننده و درخشانی در عرصه مربیگری داشته که همه مطمئن هستند روزی او را روی نیمکت تیم ملی هم خواهند دید. شاید این روز چندان دور نباشد!


4- امیر قلعه نویی

پر افتخارترین مربی باشگاهی ایران اگر چه کمی از مقبولیتش را به واسطه نتایج نه چندان خوب در 2 فصل اخیر از دست داده است اما او هنوز هم یکی از اصلی ترین نامزدهای جانشینی کی روش محسوب می شود. قلعه نویی که یک دوره سابقه ی مربی گری در تیم ملی دارد به ادعای خودش با ناجوانمردی و بدون تحمل شکست از تیم ملی کنار گذاشته شد و همیشه به دنبال آن است تا به نیمکت ملی برسد و خودش را بار دیگر ثابت کند. درباره قلعه نویی گفته می شود او برای مربیگری در تیم های باشگاهی دیگر انگیزه ندارد و حالا که نیمکت تیم ملی خالی شده، نهایت آمال او بازگشت به راس کادرفنی تیم ملی است. اگر چه این اتفاق می تواند بازخورد های منفی بسیاری داشته باشد، اما نباید چندان آن را دور از ذهن در نظر گرفت.5- برانکو ایوانکوویچ


با گذشت نزدیک به 10 سال از جدایی او از تیم ملی، هنوز خاطرات خوش این سرمربی کروات در خاطرات اهالی فوتبال ایران مانده است، یک جام ملت های رویایی، صعود بی دردسر به جام جهانی و البته بازی های نسبتا زیبای تیم او باعث شده تا نام او به عنوان یکی از خوب های تاریخ تیم ملی ثبت شود. برانکو اکنون در تیمی مشغول به فعالیت نیست و گفته می شود اسدی ، نایب رییس فدراسیون طرفدار جدی این مربی است. به همه ی اینها قیمت نه چندان زیاد او را هم در نظر بگیرید که بار مالی زیادی را به فدراسیون وارد نمی کند. 

اگر کفاشیان کسی را می خواهد که در آستانه ی مقدماتی جام ملت ها با شرایط فوتبال ایران آشنا باشد، چندان مورد انتقاد رسانه ها و اهالی فوتبال واقع نشود، پول زیادی طلب نکند و البته مورد حمایت وزارت ورزش باشد، شاید به برانکو ایوانکوویچ زیاد فکر کرده باشد!

     
آی اسپورت
2015-04-04 03:01:35
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر