فهرست
جادوی پوند؛ چگونه رئال و یونایتد از انتقال رونالدو سود می کنند؟
جادوی پوند؛ چگونه رئال و یونایتد از انتقال رونالدو سود می کنند؟

جادوی پوند؛ چگونه رئال و یونایتد از انتقال رونالدو سود می کنند؟

 

آی‌اسپورت- منچستریونایتد و رئال مادرید می توانند هر دو از انتقال کرریستیانو رونالدو سود قابل توجهی ببرند. البته این شرایطی است  که این دو تیم بر انتقال 74.8 میلیون پوندی(101 میلیون یورو) او توافق کنند. این ادعای شرکت مشاوره ای «اودر سولوشنز» است که در مبادلات خارجی در انگلیس حرف اول را می زند و تحقیقاتش ثابت کرده اگرچه رونالدو 30 ساله‌شده و چندان روی فرم نیست، ولی رئال مادرید می تواند از فروشش سود قابل ملاحظه ای ببرد.

رونالدو در سال 2009 با قراردادی 80 میلیون پوندی اولدترافورد را به مقصد سانتیاگو برنابئو ترک کرد و با رئال افتخارات تیمی و فردی از جمله قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا و دو توپ طلا به دست آورد. معادل یوروی پرداخت شده بابت او در آن زمان 94 میلیون یورو بود اما با توجه به کاهش چشمگیر ارزش یورو این امکان وجود دارد که یونایتد با مبلغی بیشتر از آنچه رونالدو را به رئال فروخته، او را پس بگیرد و بار دیگر سود کند.

جیمز رادیمن از اودر در مورد این محاسبه اینچنین می گوید:«در زمان انتقال هر یورو برابر 0.8510 پوند بود و در حال حاضر این رقم 0.7350 است. اگر منچستریونایتد همان 80 میلیون پوند را به رئال بدهد و رونالدو را پس بگیرد 108.8 میلیون یورو نصیب رئال می شود. بنابراین بدون در نظرگرفتن دستمزدهای او، رئال 14.8 میلیون یورو بابت داشتن بهترین بازیکن جهان به مدت شش سال آن هم در بهترین دورانش، سود می کند؛ معامله بدی نبوده!»

اما اگر یونایتد و رئال بخواهند هر دو به سود برسند، چه؟

اجازه دهید فرض کنیم رونالدو خواسته دوباره گرانترین بازیکن جهان شود و رئال نگذارد او با پولی کمتر از آنچه برای گرت بیل به تاتنهام داده، به تیم دیگری برود.

رادیمن ادامه داد:«این یعنی رئال به دنبال فروش او به قیمت 101 میلیون یورو است که با نرخ تبادل ارز در بازار کنونی 74.8 میلیون پوند می شود. به این ترتیب یونایتد 5.2 میلیون پوند به دست می آورد و رئال 7 میلیون یورو سود می کند، این یک راه حل برد-برد است. در واقع، اگر رئال دریافت مبلغ 94 میلیون یورو یعنی همان چیزی که در سال 2009 پرداخت کرده، را قبول کند، یونایتد تنها باید 69 میلیون پوند بدهد.»

در حقیقت، پیش بینی آنچه در بازار نقل و انتقالات رخ می دهد غیرممکن است اما در وضعیت فعلی باشگاه‌های انگلیسی می توانند به خوبی از نرخ تبادل ارز به نفع خود استفاده کنند و سود بیشتری به دست آورند.

     
آی اسپورت
2015-04-02 11:37:53
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر