فهرست
نکته های مهم از بازی های مقدماتی یورو 2016
نکته های مهم از بازی های مقدماتی یورو 2016

نکته های مهم از بازی های مقدماتی یورو 2016

آی اسپورت – بازی های مرحله مقدماتی یورو 2016 که این هفته برگزار شد، چند نکته مهم را پیش از دور بعدی بازی ها که در ماه ژوئن انجام می شوند، نمایان کرد. گاردین بازی های اخیر مرحله مقدماتی را این طور آنالیز کرده است.

 

1) اتحاد ستارگان برای نسل طلایی ولز

برد صفر-یک بلژیک در اسراییل جایگاه ولز در رده دوم گروه را تثبیت کرد و نشان داد اسراییل کیفیت لازم برای قرارگرفتن در دو رده نخست و صعود مستقیم به یورو را ندارد. خبر خوب دیگر برای آنها کارت قرمز ونسان کمپانی بود که او را از بازی 12 ژوئن دور نگه می دارد؛ این بازی در کاردیف شاید مهمترین دیدار ولز در سال های اخیر باشد که برابر صدرنشین گروه انجام می شود. اما اگر بوسنی و هرزگووین که با شش امتیاز اختلاف نسبت به ولز هنوز هم می تواند بر سر راه این تیم قرار بگیرد، ادین ژکو  و میرالم پیانیچ را در ترکیب خود دارد، ولز تنها محدود به گرت بیل و آرون رمزی نیست. جو آلن در برد صفر-3 مقابل اسراییل عالی بود؛ آلن و بیل 25 ساله و رمزی 24 ساله هستند و آینده درخشانی در انتظار ولز است. دو برد در چهار بازی پیش رو می تواند خیال تیم را در آستانه آخرین دیدار مرحله مقدماتی با آندورا راحت کند. کریس کولمن بسیار خجالت زده خواهد شد اگر این نسل طلایی ولز نتواند به یورو راه پیدا کند اما شواهد نشان می دهد نوبت ولز فرا رسیده.

 

2) کمپانی مایه دردسر منچسترسیتی و تیم ملی بلژیک

عبارت «یک اشتباه غیرمنتظره از ونسان کمپانی» دیگر بی‌معنی است به خصوص که اشتباهات کاپیتان منچسترسیتی در یکی دو فصل اخیر خیلی زیاد شده و دیگر حتی حامیانش هم نمی توانند تقصیرها را به گردن مارتین دمیچلیس یا الیاکیم مانگالا بیندازند. او در بازی بلژیک برابر اسراییل شب پرماجرایی را سپری کرد اول اینکه چند بار وسط زمین پا به توپ شد و بعد هم از فاصله 40 متری به دروازه حریف شوت زد. بعد هم وقتی تیمش با تنها یک گل جلو بود با دریافت دومین کارت زرد اخراج شد تا تیمش نیم ساعت با جان کندن گل تساوی را نخورد. کاپیتانی که واقعا مهره قابل اتکایی بود و اشتباهاتش به ندرت رخ می داد حالا دیگر برای تیم باشگاهی و ملی‌اش مایه دردسر است.

 

3) مشکلات هواداران در کشورهای بالتیک جدی است

صحنه‌هایی که در پودگوریکا و بازی مونته‌نگرو با روسیه رخ داد و در نهایت به نیمه‌تمام‌رهاشدن بازی انجامید، جای هیچ بهانه‌ای باقی نگذاشت. به گفته برانکو برنوویچ مربی مونته‌نگرو تیم او با شکست صفر-3 جریمه می شود و تقریبا شانسی برای صعود به تورنمنت فرانسه ندارد. صربستان هم وضعیتی مشابه دارد که پنج ماه پیش به دلیل اتفاقات بازی با آلبانی با کسر امتیاز مواجه شد. حرف زدن درباره علل و آثار این اتفاقات در کشورهای شبه جزیره بالکان بی فایده است اما یک چیز محرز است؛ اینکه دو تا از تیم های منطقه با وجود داشتن استعداد فراوان شاید نتوانند در نخستین تورنمنت 24 تیمی جام ملت های اروپا حضور یابند آن هم فقط به خاطر حضور هواداران غیرقابل کنترل این کشورها. مطمئنا باید در این باره تدبیری اندیشید.

 

4) آیا تاون‌سند واقعا بازیکن خوبی است؟

او بازیکن عجیبی است، در واقع مفهوم عجیبی است. در تئوری، تمامی ابزار لازم برای یک بازیکن عالی‌شدن را دارد، بال خطرناکی است با سرعت بالا که می تواند از بازیکن مستقیم خود عبور کند و یک پای چپ با شوت‌های مرگبار بنابراین همیشه تهدیدکننده است. مشکل این است که از این ویژگی‌ها برای تهدید حریف استفاده نمی کند؛ سرعتش را به عنوان یک مدافع به کار می برد، عبور از بازیکن مستقیم را مقابل مهاجمان حریف استفاده می کند و شوت‌های پای چپش بیشتر مواقع توپ را به میان تماشاگران می فرستد. او خیلی امیدوارکننده است اما در عمل چیز خاصی بروز نمی دهد و به همین دلیل است که بیشتر فصل در تاتنهام بازی نکرده. اما گویا روی هاجسون به او علاقه دارد و مزد اعتمادش را با گل خوبی که به ایتالیا زد، گرفت. تاون‌سند تا حدی شبیه جان بارنز است که در تیم ملی خوب بود و در رده باشگاهی نه . یا شاید شبیه داریوس واسل باشد و این سوال درباره او شکل می گیرد که آیا واقعا بازیکنی خوبی است؟!

 

5) آیا برد برابر اسپانیا به هیدینک زمان می دهد؟

هلند در بازی شنبه برابر ترکیه به زحمت یک-یک مساوی کرد. در دیداری که بعد از عقب افتادن برنامه‌ای برای حمله به دروازه میهمان نداشت و خوش شانس بود که ضربه وسلی اسنایدر با برخورد به کلاس یان هونتلار گل تساوی را رقم زد اما این نتیجه بار انتقادات از سوی ملتی فوتبالی که به اینگونه نتایج و بازی‌هایی حداقل در مرحله مقدماتی مسابقات عادت ندارد، به سمت گاس هیدینک بیشتر کرد. برد سه‌شنبه در دیدار دوستانه برابر اسپانیا، شاید کمی از فشار انتقادات بکاهد و مقداری وقت به او بدهد اما سوال اینجا است که آیا خود این وقت به نفع فوتبال هلند است یا نه؟

 

6)اودگارد اثر ناچیزی برای نروژ دارد

مارتین اودگارد با 16 سال و 101 روز سن جوانترین بازیکن تاریخ مقدماتی یورو شد اما تیم ملی نروژ در زاگرب با 5 گل مغلوب کرواسی شد که 23 هزار تماشاچی داشت. او 90 دقیقه بازی کرد و در پیراهن شماره 11 زمینه‌ساز تنها گل تیمش شد. این بازیکن با چهار بازی ملی و عضویت در رئال مادرید، شاید هدف بیشترین خبرها در تابستان پیش رو باشد. نروژ در رده سوم گروه چهار امتیاز بیشتر از بلغارستان است و می تواند سهمیه پلی‌آف بگیرد. اودگارد خواسته یا ناخواسته می تواند در رقابت صعود به یورو که ممکن است تا یک سال دیگر ادامه پیدا کند، ستاره تیمش باشد.

 

7) گومز می تواند برای تیم اسراف‌کار آلمان مفید واقع شود

هیچ کس انتظار نداشت که آلمان از بازی در گرجستان سه امتیاز را نگیرد و آنها هوادارانشان را ناامید نکردند. این برد بعد از تساوی با ایرلند و باخت به لهستان دلگرم‌کننده بود اما نه چندان قاطع و دلچسب. آلمان در خط حمله خیلی توپ هدر داد: ماریو گوتزه یک شوت در چارچوب نداشت، مارکو رویس دو بار توپ را به تیرک دروازه زد، توماس مولر چندین فرصت را خراب کرد و مسوت اوزیل می توانست خیلی بهتر از این باشد. این اواخر فرصت‌خراب کردن خصیصه تیم یواخیم لوو شده: آنها در بازی با گرجستان 16 شوت داشتند که شش تا در چارچوب بود، برابر ایرلند 19 تا شوت (8در تا چارچوب) و مقابل لهستان 22 شوت(8 تا در چارچوب) به ثبت رساندند. قبل از بازی لوو گفته بود همواره ماریو گومز را تحت نظر دارد و اگر ریتمش را پیدا کند و گل بزند دوباره دعوت می شود. مهاجم فیورنتینا در هشت بازی آخرش هشت گل زده و آلمان در خط حمله سخت نیازمند به نظر می رسد، شاید باید زودتر گومز به اردوی ژرمن ها برگردد.

 

     
آی اسپورت
2015-04-02 13:25:09
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر