فهرست
پیشکسوت؛ قاتق نان یا قاتل جان؟
پیشکسوت؛ قاتق نان یا قاتل جان؟

پیشکسوت؛ قاتق نان یا قاتل جان؟

آی‌اسپورت- پیش‌کسوت واژه پر طمطراقی‌ست که در ایران به ورزشکاران بازنشسته اطلاق میشود اما اصولا در دنیای فوتبال چه کارکردی دارد؟ بعنوان مثال «بابی چارلتون» اسطوره‌ی یونایتد را در نظر بگیرید. چارلتون هیچ کدام از بازی های تیم سابقش را از دست نمیدهد. در تمام مسابقات خانگی پای ثابت تئاتر رویاهاست. در سرما و گرما می رود و از حرکات خام «رشفورد» و «لینگارد» به هیجان می آید و هرگز نمیگوید پیراهن یونایتد برای اینها "گشاد" است. فروتنانه از شکستن رکوردش توسط «کاپیتان رونی» به وجد می‌آید و با تبختر و تفاخر نمی‌گوید تیم دهه شصت و هفتاد ما تیم بهتری بود. در تمام سالهای سیاه پسافرگوسن یک خط مصاحبه‌ی تخریبی از چارلتون، بکهام و حتی خود فرگوسن پیدا نمی‌کنید. پیشکسوت در دنیای فوتبال تعریف خودش را دارد. «مالدینی»، «زانتی» و «توتی» بت های باشگاهشان هستند اما درباره همه چیز باشگاه از صدر تا ذیل خود را صاحب نظر نمی‌دانند. حتی آنها که مانند «رائول» و «کاسیاس» با بی‌مهری از تیمهای‌شان کنار گذاشته شدند هرگز به زیان تیم های‌شان زبان نمی‌گشایند.

در ایران اما اوضاع متفاوت است. اینجا پیشکسوت اگر در تیم پست و مقامی گرفت که به به و چه چه گویان همه چیز را گل و بلبل میداند و حتی اشتباهات فاحش مدیران را کتمان میکند. وای به حال روزی که دست پیشکسوتی از باشگاه سابقش کوتاه ماند! آن روز باید منتظر انواع و اقسام مصاحبه های سریالی، متلک، کنایه و گل به خودی باشیم که از سوی جناب به اصطلاح پیشکسوت! روانه تیم سابقش که نه، قلب و روح هوادار میشود. چرایی این مساله را باید در همان ضرب المثل معروف دیگی که برای من نمی جوشد... جست.

در اینجا پیشکسوت منافع خودش را بر تیم ارجح می‌داند. آنها که در فوتبال محقر و کوپنی دهه شصت توپ زده‌اند حالا برافروخته از قراردادهای نجومی، سهم خود را از این خوان گسترده طلب میکنند. تو گویی جبر روزگار هم مقصرش هوادار جوان است که بعد از سالها تیمش را آماده و قبراق می بیند اما باید هزینه زیاده خواهی آقایان را بدهد. هواداری که این روزها را می‌بیند اما فراموش نمی‌کند. هواداری که پیشکسوت واقعی تیمش را نه این غرغروهای منفعت طلب، که «مهدوی کیا»یی میداند که از نوزده سالگی فقط به این تیم منفعت رساند و حال از دو فرسخی تیم محبوبش رد نمیشود و فقط برایش در بزنگاه‌های تاریخی پیام عشق و امید مخابره میکند. هواداری که سره را از ناسره خوب تمیز میدهد و عیار الماس‌های سرخش را برتری می‌دهد بر این به اصطلاح پیشکسوت هایی که قرار بود قاتق نان باشند اما قاتل جان تیمشان شدند.

۱۱۱ ۱۱  
آی اسپورت
2017-10-09 17:09:00
نظر دهید

۱۱ نظر
حبیب
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۷:۳۷
درود بر نویسنده توانا، جناب آقای غفوری که حق مطلب را ادا کردید. متأسفانه این روزها برخی پیشکسوتان پرسپولیس سر هوادار منت می گذارند و خود را صاحب پرسپولیس می دانند در حالی که مالکان اصلی باشگاه هواداران هستند که در سرما و گرما، در شادی و غم پشتیبان تیم هستند. این موضوع در خصوص باشگاه پرطرفدار استقلال هم صدق می کند. پیشکسوتان بدانند از نام همین دو باشگاه به شهرت رسیدند.
علی
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۷:۳۷
ایولللللللللل
سولماز
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۷:۴۶
خیلی خوب بود, عاالی
ساناز
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۷:۴۶
واقعا حق مطلب در خصوص پیشکسوتان گفته شد،عالی بود،عالی
محبوبه
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۷:۴۹
واقعا حقيقت تلخى رو بيان كرديد
درود به قلمتون
shahab.ir
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۸:۱۸
کلا پیشکسوت توی این مملکت یعنی حق به جانب حالا میخواد ورزشی باشه نظامی باشه شهرداری هر کوفتی که هستن خود رو صاحب میدونن د.....حالا تو غرب فقط یک نمونه فقط امروز هاروی وینیستن تهیه کننده فیلم های شکسپیر عاشق سخنرانی پادشاه و....از شرکت خودش که هم رییس هم مدیر عامل هم .... اخراج شد...از شرکت خودش حالا تو ایران یکی مثل ایشون هرکاری بکنه هر گندی بزنه عمرا اتفاقی بی افته .....
محمد
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۲۰:۳۲
like
۴
مجید
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۲۰:۵۶
کیف کردم....درست زدی به هدف....افرین
۳
مجید
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۲۰:۵۶
کیف کردم....درست زدی به هدف....افرین
۲
میثم
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۲۱:۵۶
حسین آقای غفوری مرسی که صدای ما هواداران هستی.
۲
پرسپولیس
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۲۲:۰۵
پر بی راهه نگفته اید . مقصر هوداران جوان نیستند . مقصر رسانه ها و روزی نامه هائی هستند که نام پیشکسوت را برای تیراژ و بازدید بیشتر به بازی گرفتند و هر کسی که دو سال در تیمی بازی کرده نام او را پیشکسوت نهادند . در واقع این شما بودید که انها را بزرگ کردید . مقصر شما هستید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر