فهرست
5 تغییر کلیدی انریکه برای متحول کردن بارسلونا
5 تغییر کلیدی انریکه برای متحول کردن بارسلونا

5 تغییر کلیدی انریکه برای متحول کردن بارسلونا

آی اسپورت - صدرنشینی لالیگا با چهار امتیاز اختلاف، صعود به فینال جام حذفی اسپانیا و حضور در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا. بارسا در آغاز ماه آوریل وضعیت ایده‌آلی دارد. این تیم می تواند همه جام‌ها را ببرد جایگاهی که رئال مادرید ندارد، اتلتیکو و چلسی و بسیاری تیم های دیگر اروپایی هم ندارند. شمردن تیم های دیگری که از چنین شانسی برخوردار هستند، آسانتر به نظر می رسد. تنها بایرن‌مونیخ، یوونتوس، پاری‌سن‌ژرمن و پورتو در موقعیتی مشابه قرار دارند.

خوش‌بینی منطقی است اما نباید آن را علنی ابراز کرد زیرا بارسا فصل گذشته هم چنین وضعیتی داشت، لیگ را از دست داد، فینال جام حذفی را باخت و از یک چهارم نهایی اروپا حذف شد.

تیم تاتا مارتینو شروع خوبی داشت اما توان او و تیمش در بازی‌های بزرگ ته کشید و این چیزی است که لوییس انریکه تکرار نمی کند. او که در ابتدای فصل آماج انتقادات بود و حمایت تیم خودش را هم نداشت، کارش را هم اشتباه آغاز کرد و مدعی شد رهبر رختکن است. نتایج با او همراهی نکرد و فوتبال برایش ناخوشایند شد. او تا حدودی وضعیت را تغییر داده، کلمات انتقادی را به عبارات تحسین‌آمیز مبدل کرده و رختکن را با خود همراه کرده. انریکه به پنج طریق این کار بزرگ را انجام داده است.

 

1- سیستم چرخشی او ثمر داده

یکی از بزرگترین‌ کارهای او سیستم چرخشی بوده که در ابتدای فصل با بدبینی مواجه شد اما انریکه به کارش ادامه داد و حالا که فصل به اواخر خود رسیده بازیکنان سرحالی را در اختیار دارد. او به دو هدف رسیده: اول اینکه 80 درصد رختکن آماده بازی هستند. درست است که خیلی از بازیکنان از این بابت که به اندازه کافی بازی نکرده اند ناراضی هستند اما بیشتر تیم از دقایق بازی‌شان خوشحالند. دوم، سیستم چرخشی که در رئال مادرید به ندرت مورد استفاده قرار گرفت و تفاوت دو تیم در حال حاضر است، تایید کار انریکه است. او بارها ترکیب اصلی خود را تغییر داد و حالا بهترین تیم خود را پیدا کرده. حتی چیزی که احمقانه به نظر می رسید یعنی استفاده متناوب از دروازه‌بان‌ها جواب داده: کلودیو براووی باتجربه در لیگ استفاده می شود و تر اشتگن در بازی‌های حذفی.

 

2- یک بارسلونای چندکاره‌تر و مستقیم‌تر

جنبه دوم کار فصل موفقیت های انریکه به کاربرد بازی مستقیم است که تاتا مارتینو شروع کرد اما موفق نبود. این مربی آستوریایی‌ راه را ادامه داد و از آن محکم‌تر از مربی آرژانتینی دفاع کرد. او ایده حفظ توپ را رها نکرده، همچنین بازی بر اساس پست را.  اما تیم او گاهی در برخی بازی‌های خاص می تواند دفاع را ببندد، بازی را متوقف کند و با توپ های بلند تیم را راه بیندازد مانند گل لوییس سوارس از پاس دنی آلوز در ال‌کلاسیکو. بارسا قبلا از این ایده استفاده نمی کرد اما حالا جزو گزینه‌های پیش رویش است. بارسا سیستم بازی و تاکتیک‌های متنوعی دارد که کار رقبا را سخت‌تر می کند. حالا هر تیمی که مقابل بارسا قرار می گیرد می تواند انتظار هر کاری و هر چیزی را داشته باشد و به هر صورت بارسلونا برتری خود را دیکته می کند.

 

3- پیشرفت خارق‌العاده در ضربات شروع مجدد

عامل سوم افزایش پتانسیل بارسلونا ضربات شروع مجدد است. این خوان کارلوس اونسوئه است که روی این تخصص کار کرده و وقتی یک ضربه کرنر یا ضربه ایستگاهی پیش می آید از روی نیمکت بلند می شود و تیم را سازمان می دهد. آنها هم در دفاع و هم در حمله روی این قضیه کار کرده ‌اند و نتایج خیلی خوبی گرفته‌اند؛ هر تیمی برای گل زدن بارسلونا مشکل دارد و هیچ تیمی از تهدید مسی، نیمار یا ایوان راکیتیچ در امان نیست. بارسا هشت گل روی این ضربات زده و یک گل خورده. اونسوئه در جلسات تمرین قبل از مسابقه که تمرین تاکتیک است حرف‌هایش را می زند تا بازیکنان آنها را فراموش نکند.

 

4- یک شخصیت خاص و عصبی‌مزاج

لوییس انریکه آدم ویژه‌ای است. او مثل دیگران نرم نیست و نمی تواند در کنفرانس خبری به دیگران پیام بدهد چون تخصصش نیست. اما او شخصیت منحصر به فردی دارد: تندمزاج، پرخاشگر، احساساتی، جسور و بالاتر از همه باانگیزه است. او بازیکن بزرگی بود و حالا می خواهد در کسوت مربی همانطور باشد. او ابتدا در رختکن جایی پیدا نکرد اما خودش را منطبق کرده. او شخصیت خاص و خستگی‌ناپذیر خود را به تیمی منتقل کرده که فصل قبل همه خسته و بی‌انگیزه توصیفش می کردند. زندگی تغییر کرده و به خاطر حرف‌های کریستیانو رونالدو در مراسم توپ طلا یا جنجال تمرین‌های انریکه، لیونل مسی این تغییر را بر خود هموار کرده و وقتی این آرژانتینی چیزی را بخواهد، بقیه هم به دنبالش می آیند.

 

5- جلسات تمرین سخت و طولانی

در نهایت، چیزی که انریکه به بارسلونا برگرداند و آن سختی و فشردگی جلسات تمرین است. بارسلونا متفاوت بازی می کند چون متفاوت تمرین می کند. این مربی به ندرت با تیم ارتباط دارد و بازیکنان را به طور خاص می بیند. او آنها را در زمین تمرین می بیند و هیچ بخشایشی هم در کار نیست. 30 تا 45 دقیقه به جلسات تمرین تیم اضافه شده. عشق و حرارت ورزشی انریکه به او در حیطه‌ای کمک کرده که خیلی از مربی‌ها به راحتی آن را به مربی بدنساز تیم واگذار می کنند.

     
آی اسپورت
2015-04-03 11:38:15
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر