فهرست
گزارش ویژه: تغییرات نیمکت تیم های ملی بعد از جام ملت های آسیا
گزارش ویژه: تغییرات نیمکت تیم های ملی بعد از جام ملت های آسیا

گزارش ویژه: تغییرات نیمکت تیم های ملی بعد از جام ملت های آسیا

آی اسپورت- مدتی از پایان رقابت های جام ملت های آسیا می گذرد و با توجه به فاصله نه چندان زیاد تا برگزاری رقابت های مقدماتی جام جهانی روسیه، تعدادی از کشورها علاوه بر ابقای کادر فنی، برنامه اردوهای ماه های پیش رو را نیز تعیین کرده اند. در تعدادی از کشورهای دیگر نیز، سرمربی تیم ملی اخراج شده و مدیران فدراسیون ها در تب و تاب انتخاب فرد جدید و یا حمایت از انتخابی که بعد از جام ملت ها انجام داده اند، به سر می برند. در این دسته بندی، ایران به گروه سوم تعلق دارد. گروهی که هنوز بلاتکلیف هستند و نمی دانند که با همین سرمربی کار را ادامه خواهند داد یا خیر. تردیدی وجود ندارد که این وضعیت، می تواند یک تهدید جدی برای این کشورها در راه حضور در مرحله مقدماتی جام جهانی باشد.

 

استرالیا

همانطور که از اسم آنجلوس پستکوگلو پیداست، این مربی در یونان متولد شده است. او از 5 سالگی به همراه خانواده به استرالیا مهاجرت کرده و 11 سال در یکی از تیم های شهر ملبورن توپ زده است. آنجه مربیگری را از سال 1996 در همین تیم باشگاهی آغاز کرده و 17 سال بعد، با تجربه موفقیت های باشگاهی در استرالیا و کار در تیم های ملی پایه، سکان هدایت ساکروس را به دست گرفته است. اولین قهرمانی استرالیا در آسیا در سومین حضور این تیم در جام، توسط این مربی به دست آمده و در این کشور همه دوست دارند تا او به کارش در جمع کانگوروها ادامه بدهد. او به خوبی از پس وظیفه قهرمان کردن تیم میزبان برآمده و بعد از پایان جام، قرارداد تازه ای با فدراسیون فوتبال استرالیا امضا کرده است.

ژاپن

حذف در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت ها برای مدافع عنوان قهرمانی، شوکی باورنکردنی به شمار می رفت. شوک دیگر اما بلافاصله بعد از پایان جام، با مشخص شدن نقش اگیره در یک تبانی در فوتبال اسپانیا به ژاپنی ها وارد شد. سرمربی سابق تیم ملی مکزیک و باشگاه اتلتیکومادرید، در زمان حضور در ساراگوسا به همراه چند تن از بازیکن های تیمش برای دیدار حساس با لوانته دست به تبانی زده بود و این ماجرا چندین سال بعد در چنین مقطعی فاش شده تا ژاپنی ها قید ادامه همکاری با خاویر را بزنند. آن ها در زمان مطرح شده حرف و حدیث های مقدماتی در مورد دادگاه این مربی، به شدت از او حمایت کرده بودند اما شاید نتیجه ناامیدکننده سامورایی ها در جام ملت ها، کاری کرد تا آن ها قید ادامه این حمایت را بزنند. ژاپن با یک انتخاب فوق العاده، هلیل هودزیچ را به عنوان سرمربی جدید خود برگزیده است.

ازبکستان

4 سال بعد از شکست وحشتناک برابر استرالیا در مرحله نیمه نهایی جام ملت ها، ازبک ها به عنوان یکی از مدعیان جدی به جام وارد شدند اما شکست برابر چین در دور گروهی به آن ها نشان داد که روی این تیم هم نمی شود حساب ویژه ای باز کرد. تیم ملی ازبکستان در مرحله یک چهارم نهایی، در وقت های اضافی برابر کره جنوبی شکست خورد و خیلی زود از استرالیا به خانه بازگشت. حالا شاید خیلی ها انتظار داشتند جایگاه شغلی میرجلال کاسیموف با یک تهدید جدی روبرو شده باشد اما رئیس فدراسیون فوتبال ازبکستان در مصاحبه ای تاکید کرد که کاسیموف روی نیمکت تیم خواهد ماند و تنها تغییر احتمالی در نیمکت، حضور چند دستیار خارجی برای این مربی کهنه کار ازبکستانی است. ازبک ها معتقدند تیم شان بازیکنان جوان زیادی دارد و باید فرصت لازم برای نتیجه گرفتن به این نسل داده شود.

کره جنوبی

همانند دیگر فینالیست تورنمت، کره ای ها نیز برنامه ای برای تغییر کادر فنی ندارند و به زودی اردوهای تازه شان را زیر نظر اولی اشتیلیکه استارت می زنند. سرمربی آلمانی کره ای ها، در دوران مربیگری رزومه چندان درخشانی ندارد. او معمولا در فوتبال کشورش به عنوان نفر اول کار نکرده و از سال 2008 به بعد نیز در لیگ های عربی مشغول مربیگری شده است. بهترین بخش رزومه اشتیلیکه در همین تیم کره و با رساندن این تیم به فینال پس از چندین سال، ساخته شده است. نوع فوتبال تدافعی و مبتنی بر گل نخوردن این مربی البته منتقدانی در کره دارند اما حامیان این مربی به مراتب بیشتر از منتقدانش هستند.

امارات

بعد از رسیدن امارات به مرجحله نیمه نهایی جام ملت ها، فدراسیون فوتبال این کشور تاکید کرد که با هر نتیجه ای در این دو مسابقه پایانی، شغل مهدی علی در خطر نیست و این مربی با آرامش خاطر به کارش روی نیمکت امارات ادامه خواهد داد. این مربی 50 ساله اصالتا ایرانی، به واسطه تعویض هایش در دیدارهای پایانی جام در امارات مورد انتقاد قرار گرفت اما با این وجود هیچکس کار بزرگ او با این تیم را از یاد نبرد. آن ها جام را با یک پیروزی بزرگ برابر قطر آغاز کردند و در ادامه رقابت ها موفق شدند مدافع عنوان قهرمانی را کنار بزنند و بعد از سال ها، حضور در جمع 4 تیم برتر آسیا را تجربه کنند. این مربی 50 ساله، پس از هدایت تیمی که به نوعی پدیده جام بوده، تاکید کرده است که امارات یک نسل طلایی دارد و می تواند با این نسل دست به کارهای بزرگی بزند.

 

اردن

ری ویلکینز انگلیسی را با سال های طولانی حضور روی نیمکت چلسی به عوان دستیار به یاد می آوریم. این مربی بی مو، دو بار سابقه انتخاب شدن به عنوان مربی موقت چلسی را دارد اما بالاخره بعد از مدت ها تصمیم گرفته از کار دستیاری فاصله بگیرد و به سرمربیگری روی بیاورد. او که هنوز هم یک کارشناس مطرح در شبکه های تلویزیونی فوتبالی محسوب می شود، 5 ماه قبل به عنوان سرمربی جدید تیم ملی اردن انتخاب شده است. تیم ویلکینز با یک پیروزی و دو شکست از رقابت های جام ملت های آسیا کنار رفته است. او در طول 5 ماه حضور در اردن، 10 مسابقه انجام داده و تنها یک پیروزی به دست آورده تا شغل اش را در آستانه از دست رفتن ببیند. در اردن بیشتر علاقه مندان به فوتبال خواهان برکنار ویلکینز هستند و تنها عده کمی معتقدند که او زمان کافی را در اختیار نداشته است. خود این مربی در مورد احتمال ادامه همکاری با اردنی ها می گوید:«دوست دارم ادامه بدهم. به شدت از این تجربه لذت بردم».

 

عربستان

اخراج دو مربی خارجی در یک دوره زمانی یک ماهه، از آن کارهایی است که فقط از فدراسیون فوتبال عربستان برمی آید. آن ها در فاصله یک ماه به آغاز جام ملت های آسیا، بعد از شکست در فینال جام خلیج فارس، لوپز کاروی اسپانیایی را اخراج کردند و در شرایطی که به نظر می رسید به خاطر این فرصت کم به یک مربی داخلی روی خواهند آورد، کازمین اولاریوی رومانیایی را روی نیمکت تیم شان نشاندند. اولاریو در زمان این انتخاب، سرمربی تیم الهلال عربستان بود. حذف از مرحله گروهی جام با دو شکست، کار اولاریو را در تیم ملی تمام کرد و او به باشگاه الهلال بازگشت و حالا چند روزی می شود که اولاریو از الهلال نیز اخراج شده است. عرب ها هنوز جانشین سرمربی سابق استوابخارست را معرفی نکرده اند.

عمان

در پایان جام جهانی 2010، پل لوگوئن از هدایت تیم ملی کامرون استعفا داد تا اولین تجربه حضور او در تیم های ملی، تجربه موفقی نباشد. یک سال بعد، این مربی فرانسوی به عنوان سرمربی جدید تیم ملی عمان انتخاب شد. عمان در سال 2011 در جام ملت ها حضور نداشت اما 4 سال بعد توانست با لوگوئن به این رقابت ها برسد و البته خیلی زود با یک پیروزی و دو شکست، با جام وداع کند. طبعا این نتیجه مورد علاقه عمانی ها نبوده است اما آن ها فعلا تمایلی به کنار گذاشتن لوگوئن نشان نداده اند. رزومه موفق او در فوتبال باشگاهی فرانسه، احتمالا عامل مهمی است که به ادامه اعتماد فدراسیون عمان به این مربی کمک می کند.

چین

آلن پرین 58 ساله و تیمش، یکی از غافلگیری های جام محسوب می شدند. چین حضورش در تورنمنت را با پیروزی برابر عربستان آغاز کرد و در ادامه ازبکستان را نیز شکست داد تا خیلی زود راهی دور بعدی رقابت ها بشود. آن ها در این مرحله با استرالیا روبرو شدند و نتوانستند در برابر تیم میزبان کار خاصی از پیش ببرند. با این وجود، از آلن پرین به عنوان یکی از دو مربی برتر جام نام برده می شود. پرین تا سال 2009 در باشگاه های مختلف فرانسه کار کرده و سابقه قهرمانی در لوشامپیونه و جام حذفی کشورش را نیز دارد. او بعد از حضور در تیم ملی و چند باشگاه قطری، از سال 2014 سرمربی چین شده و تیمی متحول شده برای فوتبال این کشور ساخته است. تیمی که بقای او روی نیمکت اش حالا تضمین شده به نظر می رسد.

 

قطر

 

جام ملت های آسیا برای جمال بالماضی یک کابوس به تمام معنا بود. تیم مربی الجزایری، با کبکبه و دبدبه زیادی به تورنمنت قدم گذاشت و همه رسانه های این کشور، قطر را یکی از مدعیان جدی قهرمانی می دانستند اما مسابقه اول قطر، با شکست 4 گله برابر امارات همراه شد و قطری ها با شکست در دیدار دوم برابر ایران، تبدیل به یکی از اولین حذف شده های جام شدند. آن ها حتی بازی تشریفاتی سوم مقابل بحرین را نیز باختند تا بدون حتی یک امتیاز از استرالیا به خانه بازگردند. بلافاصله بعد از پایان تورنمنت، بالماضی از بازیکنان تیمش دفاع کرد و به عنوان بهانه، تقویم برگزاری مسابقه ها را زیر سوال برد!  این مربی الجزایری هنوز هم از سمت اش اخراج نشده است اما در روزهای اخیر شنیده شده که قطری ها باب مذاکره با چند گزینه جدید و مطرح را باز کرده اند.

 

عراق

صعود از گروه در نبرد نزدیک با اردن و سپس کنار زدن ایران در جریان 120 مسابقه دراماتیک، آینده کاری شنیشل روی نیمکت عراق را تضمین کرد. شاید این مربی، کمی خوش شانس بود که بنجامین ویلیامز پیش از پایان نیمه اول ایران را 10 نفره کرد اما هر چه هست، تیم ها با نتایج پایانی قضاوت می شوند و بر همین اساس، راضی شنشیل یک مربی موفق در جام ملت ها به شمار می رود. مربی 48 ساله تیم ملی عراق، به جز تجربه یک فصل هدایت باشگاه القطر، دیگر هیچگاه خارج از کشورش مربیگری نکرده است. برگ برنده این روزهای راضی، حمایت همه جانبه ستاره های تیم ملی عراق از این مربی است. آن ها ابراز امیدواری کرده اند که شنیشل کارش را در تیم ملی ادامه بدهد.

بحرین

پیروزی در دیدار آخر برابر قطر، کمی به زخم های بحرینی ها در جام ملت های آسیا التیام بخشید. پیش از آغاز تورنمنت نیز البته هیچکس شانس زیادی برای صعود بحرین به دور بعدی در نظر نگرفته بود و به همین جهت حذف از گروه، وضعیت شغلی مرجان عید را به خطر نینداخته است. این مربی 35 ساله به عنوان جوان ترین مربی جام، به استرالیا قدم گذاشت و البته یکی از چهره های بدشانس جام نیز بود. آنچه موجب شده این روزها فدراسیون فوتبال بحرین از این مربی حمایت کند، شناخت ایده آل او از تیم است. مرجان از سال 2007 به عنوان دستیار در تیم ملی حاضر بوده و در شرایط فعلی هیچکس به خوبی او روی تیم و بازیکنان اش شناخت ندارد.

 

کویت

علیرغم سه شکست در مرحله گروهی جام ملت ها و حتی علیرغم نام خانوادگی اش(!)، فدراسیون فوتبال کویت هیچ خبری از اخراج نبیل معلول منتشر نکرده است. سرمربی سابق تیم ملی تونس و باشگاه های الجیش و الکویت، عملکرد قابل دفاعی در جام ملت های آسیا نداشت اما کویتی ها همچنان قصد دارند از این مربی حمایت کنند. او به ویژه در روزهای حضور در الجیش، به لحاظ فنی سر و صدای زیادی به پا کرده است و حالا نیز بازیکنان تیم ملی کویت، وجه فنی سرمربی شان را در گفتگوهای مختلفی به شدت تحسین کرده اند.

فلسطین

طبعا پیش از اغاز جام ملت های آسیا، هیچکس توقع نداشت فلسطین بتواند حتی با یک امتیاز از استرالیا بازگردد. آن ها ضعیف ترین تیم تورنمنت بودند و همین حضور در مرحله گروهی برای شان اتفاق بسیار بزرگی محسوب می شد. تیم صائب جندیه 4 گل از ژاپن، 5 تا از اردن و 2 گل نیز از عراق دریافت کرد اما همان تک گل این تیم برابر اردن، فرصت ایده آلی برای جشن گرفتن فلسطینی ها در استرالیا بود. صائب جندیه در پایان این جام نیز به عنوان سرمربی فلسطین باقی ماند و تاکید کرد که آینده روشنی را پیش روی فوتبال فلسطین می بیند.

کره شمالی

اینکه توقع داشته باشیم خبری موثق از تصمیم های فدراسیون فوتبال کره شمالی منتشر شود، با توجه به سوابق این تیم و این کشور انتظار کاملا گزافی است. آن ها معمولا تیم های شان را در سکوت خبری اماده بازی می کنند و تنها در آغاز هر تورنمنت می شود حدس زد چه تغییراتی در ترکیب کره شمالی رخ داده است. علیرغم حذف ساده از جام ملت ها با سه شکست، هنوز خبری از اخراج جو تونگ سوپ از روی نیمکت کره شمالی منتشر نشده است. او از سال 2010 سرمربی تیم ملی کشورش شده و بعید به نظر می رسد برنامه ای برای اخراج او در کره وجود داشته باشد.

 

آی اسپورت/ محمدحسین عباسی

 

     
آی اسپورت
2015-04-03 14:33:55
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر