فهرست
آنچه باید از اسکوچیچ بدانید؛ فوق‌لیسانس فوتبال، خوش‌بیان، کی‌روش‌پور
آنچه باید از اسکوچیچ بدانید؛ فوق‌لیسانس فوتبال، خوش‌بیان، کی‌روش‌پور

آنچه باید از اسکوچیچ بدانید؛ فوق‌لیسانس فوتبال، خوش‌بیان، کی‌روش‌پور

1-سال گذشته که سرمربی ملوان بود یک روز سرزده به مسجد قدیمی بندرانزلی رفت. بدون اینکه با کسی هماهنگ کند، همراه متجرمش به مسجد قائمیه رفت. بعد از اینکه مردم از دیدن او شوکه شدند، با هواداران ملوان گرم گرفت و با آنها گپ زد: «در شهر زادگاه خودم که به مانند بندرانزلی یک شهر بندریست ، جدیداً مسجدی بنا شده که در فاصله نزدیکی از منزل شخصیم قرار دارد و صمیمی ترین دوست زندگی من یک مسلمان است!» این رفتار سرمربی کرواتی است که حالا به یکی از محبوب‌ترین مربیان لیگ‌برتر ایران تبدیل شده. اما راز موفقیت او چیست؟

2-شاید بعضی از تماشاگران فوتبال او را به عنوان یک سرمربی شیک پوش جوان دوست داشته باشند. کسی که در لیگ‌برتر ایران به برند کت‌و شلوارش اهمیت می‌دهد، هنوز اضافه وزن ندارد و حساسیت زیادی روی مدل موهایش دارد. اما جذابیت‌های فردی او چیزی فراتز از خوش‌تیپی اوست. در کنفرانس‌های مطبوعاتی سرمربیان تیم‌های لیگ برتری کمتر شنیده می شود که کسی ادبیات مناسبی داشته باشد. اما او حتی در روزی که به خاطر اشتباه داوری تیمشدر لیگ قهرمانان آسیا ده نفره می‌شود و شانس یک برد خانگی را از دست می دهد، باز هم می‌داند چه جملاتی بر زبان می‌اورد. او می‌داند که باید معترض باشد و البته می داند باید جوری اعتراض را بر زبان آورد که محرومیتی به همراه نداشته باشد. برای همین تعبیر جالبی می کند: «داوری بازی فولاد- السد قطر من را یاد کارتون تام و جری انداخت». این مهارت او در کنفرانس‌های اتفاقی نیست.

3- او مدرک لیسانس روابط عمومی دارد و به پشتوانه تحصیلات دانشگاهی ارتباط خوبی با رسانه‌ها داشته. اما تحصیلات اصلی دراگان اسکوچیچ دردانشگاه زاگرب انجام شده. او دانشجوی رشته حرکت‌شناسی بود و البته بعد از آن در آکادمی فوتبال کرواسی مدرک UEFA-PRO را گرفت. مدرکی که معادل فوق لیسانس در سیستم آموزشی ایران می‌شود. او در بین تمام کروات‌هایی که برای مربیگری به ایران آمده‌اند، بالاترین مدرک را دارد؛ حتی از برانکو به خاطر دانش فوتبالی‌ بالایش همه او را «پروفسور» صدا می‌زدند.

4-دراگان تا 35سالگی فوتبالیست بوده. از تیم شهرشان «ریجکا» در یوگسلاوی شروع کرده و حتی در دورانی همراه لاس‌پالماس در لالیگا بازی کرده. او در سال 2001 از فوتبال خداحافظی کرد اما فاصله او با فوتبال تنها چهار سال بود. او به دانشگاه رفت مدرک مربیگری گرفت و این بار هم از تیم‌ شهرش شروع کرد. روی نیمکت «ریجکا» که حالا دیگر در لیگ کرواسی بازی می‌کرد. دو فصل آنجا بود و بعد از دیگر هیچ وقت در کشورش مربیگری نکرد. ابتدا به اسلونی رفت تا «اینتر بلاک» را از لیگ پایین به لیگ برتر اسلونی بیاورد و البته کاری کند که یکی دو سال بعد این تیم به مسابقات یوفا هم صعود کند. یک مدتی هم در العربی کویت و النصر عربستان مربیگری کرده و  بعد هم راه ایران را در پیش گرفته. الان با این رزومه پروپیمان تنها 46 سالش است. در 31 سالگی از فوتبال خداحافظی کرد و در 38سالگی برای اولین بار روی نیمکت تیمی در لیگ کرواسی نشست. او با 10 سال سابقه مربیگری، هنوز هم یک مربی جوان در دنیای فوتبال به حساب می‌آید.

5-شبیه‌ترین تاکتیک به بازی دبدون توپ شاگردان کی‌روش در تیم‌ملی ایران را اسکوچیچ در فولاد اجرا می‌کند. بعد از مجید جلالی همه تصور می‌کردند او هم دنباله‌روی سبک بازی فولاد در سال های گذشته شود. اما او تاکتیک بازی تیم را عوض کرد و حالا فولاد شبیه به تیم‌ملی ایران بدون اینکه زمان زیادی توپ را در اختیار داشته باشد، موقعیت‌های زیادی روی دروزاه حریفان خلق می‌کند.

6-اسکوچیچ در این فصل بدشانسی‌های زیادی آورده. چند بازیکن را به خاطر کارت‌های معافی جعلی از دست داده و بعضی‌ها را هم به خاطر مصدومیت. اما شاگردان اسکوچیچ هنوز هم یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی در لیگ‌برتر هستند. البته قهرمانی مهم نیست. او سال‌گذشته در ملوان کاری کرد که هنوز تماشاگران انزلی‌چی خاطرات خوب او در یک‌سال حضورش در بندر را فراموش نکرده‌اند. اما انگار حضور اسکوچیچ در فولاد بیش از یک‌سال خواهد بود. اتفاقی که حتما خاطرات زیبایی را برای هواداران اهوازی می‌سازد. 

  ۱  
آی اسپورت
2015-04-04 13:00:05
نظر دهید

۱ نظر
-
چهارشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۴، ۱۸:۰۸
اسکوچیچ واس ماس! یعنی کلش ماس ماس
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر