فهرست
یادداشت: چرا " در کلاسیکر" هنوز بازی بزرگی است؟
یادداشت: چرا " در کلاسیکر" هنوز بازی بزرگی است؟

یادداشت: چرا " در کلاسیکر" هنوز بازی بزرگی است؟

آی اسپورت- بوندسلیگا درشروع مجدد بعد از هفته دیدارهای ملی امشب به استقبال \"در کلاسیکر\" یا همان نبرد سنتی بوروسیا دورتموند و بایرن مونیخ می رود. بازی دو تیم در سیگنال آیدونا پارک یا همان وست فالن اشتادیون سابق یک باردیگر ، صرفنظر از اختلاف امتیاز وحشتناک دو تیم در جدول رقابتها میلیونها آلمانی و طرفداران دو تیم را پای تلویزیون های میخکوب خواهد کرد. برای اینکه دورتموند و بایرن نماینده های اصلی فوتبال مدرن چند سال اخیر اروپا محسوب می شوند و دوئل آنها در بوندسلیگا، جام حذفی و در لیگ قهرمانان طی سالهای گذشته هیجان غیرقابل توصیفی به فوتبال آلمان و اروپا بخشیده که انکار آن غیرممکن به نظر می رسد.

حضور این دو تیم در فینال چمپیونزلیگ سال 2013 اوج اقتدار فوتبال آلمان را به رخ اسپانیا و انگلیس کشیده بود. این بار خبری از رقابت برای قهرمانی و کسب جام نیست. اما بایرن و دورتموند برای آن غرور و تعصبی که همه دیدارهای سنتی مشابه در بازیکنان تیمها برمی انگیزند، جذابیت های زیاد و منحصر به فردی خواهد داشت. هرچه باشد بحث سه امتیاز  \"در کلاسیکر\" مطرح است... تاریخچه موفقیت های دو تیم درسال های اخیر اهمیت بازی امشب دورتموند و بایرن را بیش از پیش جلوه می دهد. به غیر از بحث شکست و پیروزی که معیارهای اصلی قضاوت برای یک نبرد فوتبال هستند، جنبه های اجتماعی، تفکرات مربیان و شرایط خاص ورزشگاهها و حال وهوای هواداران پرشور دو تیم فاکتورهایی هستند که مهر تائیدی بر اهمیت و حساسیت بازی دو تیم می زنند.  

یورگن – پپ، دو فلسفه، دو پیروز

روی نیمکت دو تیم، دو مربی با دو فلسفه فکری متفاوت و البته پیرو نشسته اند. یورگن کلوپ که در گلاتن شهری با 2000 نفر جمعیت در نزدیکی اشتوتگارت متولد شده، اولین تجربه کاری اش را در یک رستوران به عنوان خدمتکار در رزومه اش می بیند. در مقابل او پپ گواردیولا که در سانتپدور شهری با هفت هزار جمعیت از پدری بنا متولد شده ، قرار گرفته است. او که نتوانست تحصیلاتش را در رشته حقوق به پایان رساند، همسرش را در مغازه لباس فروشی که درآن کار می کرد شناخت. گواردیولا و کلوپ روی نیمکت شیوه های رفتاری کاملا متفاوتی دارند. کلوپ اغلب اوقات مضطرب و همیشه ایستاده بازی را تماشا می کند و با گرمکن ورزشی بازیکنانی تیمش را به تحت فشار گذاشتن حریف ترغیب می کند. اما گواردیولا با ظاهری مرتب تر و با کت و شلوار همیشگی آرام روی نیمکت می نشیند و هرازگاهی از جایش بلند می شود.

 کلوپ پیش از اینکه به عنوان یکی از مربیان برجسته فوتبال امروز معرفی شود، یازده سال در ماینتس بازی کرده و هرگز هیچ افتخاری در فوتبال کسب نکرد و حتی پست خود را از مهاجم به مدافع در سال 1995 تغییرداد. او از سال 2001 تا 2008 تیم سابقش را تمرین می داد و هم زمان در شبکه های تلویزیونی تا پیش از یورو 2008  مفسر بازی های تیم ملی آلمان بود. بوروسیا دورتموند در همین فصل با او تماس گرفت و کلوپ با این تیم به اوج افتخارات فوتبالی اش دست یافت. تیم او فوتبالی سریع مبتنی بر شروع مجددهای خیره کننده داشت و دو بار در لیگ و سوپرجام و یک بار در جام حذفی قهرمان شد و سال 2013 هم به فینال لیگ قهرمانان مقابل بایرن مونیخ راه یافت.  تا امروز رکورد او در بازی های مقابل بایرن 8 پیروزی، 4 تساوی و 15 شکست در 27 بازی انجام داده با 41 گل زده و55 گل خورده است.

حرفه فوتبال گواردیولا هم در سال 1990 با پیراهن بارسلونا شروع شد. او یازده سال دراین تیم توپ زد. سپس دو تجربه در برشا و یک تجربه کوتاه در رم داشته و بعد از مدتی حضور در فوتبال قطر ومکزیک با فوتبال خداحافظی کرد. برخلاف کلوپ، او دوران فوتبال پرافتخاری داشت و 17 جام شامل شش عنوان قهرمانی لالیگا، چهار سوپرجام، دو جام حذفی و یک چمپیونزلیگ و یک سوپرجام یوفا را هم فتح کرد. یک سال بعد از ترک فوتبال، او بلافاصله هدایت تیم ب بارسلونا را برعهده گرفت.  اما خیلی زود به تیم اصلی ارتقای مقام پیدا کرده و فوتبال کاملا متفاوتی را به معرض نمایش گذاشت. گواردیولا امپراطوری خود را در بارسلونا توسعه بخشید و تیمی شکست ناپذییر ساخت که زیبا و مهیج بازی می کرد. حفظ توپ سلاح اصلی او در بازی مقابل حریفان بود که به ندرت باعث می شد تیم گواردیولا گلی از تیمهای مقابل دریافت کند. او در پایان فصل 2011-2012 یک سال استراحت را برگزیده و از سال 2013 به طور رسمی روی نیمکت بایرن نشست. بعد از یک دوره کوتاه و تطبیق پیدا کردن با محیط و شرایط فوتبال آلمان که با انتقادهایی به سبک فوتبال او همراه بود، گواردیولا منتقدانش را خاموش کرده و در بوندسلیگا قهرمان شد و امسال هم در همه رقابتها همچنان در کورس قهرمانی قرار دارد. او در برابر 5 عنوان قهرمانی کلوپ با دورتموند، به 18 جام قرهمانی با بارسلونا و بایرن افتخار می کد. درحال حاضر با توجه به تجربه کوتاه مدت او در آلمان نتایج کسب شده اش برابر دورتموند به این شرح هستد: سه پیروزی، سه شکست در شش بازی و 9 گل زده و 10 گل خورده.  

دیوار زرد

سبک زندگی متفاوت و دو ساختار تیمی کاملا مجزا ماهیت های دورتموند و بایرن را به خوبی مشخص می کنند. اما هردو تیم طرفدارانی دارند که هرهفته تحت هر شرایطی برای حمایت از آنها در ورزشگاههای خانگی دو تیم حاضر می شوند. در دورتموند مردم زرد و سیاه پوش لحظه به لحظه چه درشادی و چه در مواقع دشوار با ستاره های تیم خود زندگی می کنند. دیوار زرد موتور اصلی تکان دهنده یازده بازیکن حاضر در زمین است که یکصدا از لحظه به صدا درآمدن سوت مسابقه به تشویق بازیکنان پرداخته و حتی یک ساعت بعد از پایان مسابقه هم ادامه پیدا می کند.

طرفداری از دورتموند در جریان بازی های خانگی این تیم بی نظیر است. شعارهای هوادارن که در مسابقه با رقبای اصلی با کری خواندن برای تیم حریف همراه است، همواره انگیزه دوچندانی به بوروسیا دورتموند برای تغییر نتیجه مقابل حریفان داده است. برای همین شعار \"بازیکنان می روند اما BVB می ماند\" هرگز از دهان آنها نمی افتد. اگرچه یک نفر خاص شامل این شعار نمی شود. کوین گروس کرویتز که در تیم جوانان دورتموند بزرگ شده و جایگاه ثابتی درقلب ساکنان دیوار زرد دارد. حتی امسال که این تیم برای مقطعی در منطقه سقوط به دسته پایین تر قرار داشت، ورزشگاه هرگز حمایت خود را از تیم دریغ نکرد و تنها باری که هواداران از بازیکنان خواستند که نزدیک جایگاه بروند، به جای انتقاد و سرزنش، تنها تشویق و انگیزه دادن آنها شنیده شد.

هواداران بایرن این شیوه رفتاری را ندارند. اگرچه آنها هم تعصب خاصی روی تیم مورد علاقه خود دارند ولی هراز گاهی وقتی اوضاع بروفق مراد پیش نمی رود، انتقادخود را به طور صریح به گوش بازیکنان می رسانند. در بازی مقابل مونشن گلادباخ تیم بی نقص گواردیولا هم از این اعتراض ها درامان نماند. ضمن اینکه آنها در مورد رقابت فوتبالی هیچ تعارفی با هیچکس ندارند. مانوئل نویر خیلی خوب به این موضوع واقف است. او کاپیتان شالکه رقیب دیرینه بایرن بود. وقتی سال 2011 بایرن او را خرید، باواریایی ها دست به شورش زده و حتی درمحل اردوی تیم در ایتالیا اعتراض های گسترده ای به این تصمیم نشان دادند. البته احتمالا از آن انتقال پرسروصدا تا نامزدشدن برای توپ طلای سال 2014 خیلی چیزها در روابط نویر و هواداران تغییر کرده است...

حکایت امروز

وقتی امشب دورتموند و بایرن مقابل 80هزارنفر مقابل یکدیگر قرار می گیرند، هرچه در گذشته دو تیم رخ داده به خاطره ها می پیوندد. حکایت بازی امروز، حکایت متفاوتی است. 31 امتیاز دو تیم را در جدول رقابتها از هم جدا کرده و این برای هیچکس در آلمان قابل قبول نیست. بایرن و دورتموند همیشه و درهمه حال باید تیمهای اول ودوم بوندسلیگا باشند... اینکه نتیجه این بازی کمترین تاثیری در سرنوشت لیگ امسال آلمان ندارد هم عجیب و تلخ خواهد بود. پیروزی احتمالی بایرن سند قهرمانی آنها در این فصل برای سومین سال پیاپی خواهد بود. برد احتمالی دورتموند ممکن است اختلاف امتیازهای بایرن با تیم دوم را کاهش دهد ولی تغییری در وضعیت هیچیک از دو تیم ایجاد نمی کند. البته چرا، شاید امیدهای زردپوشان برای صعود به لیگ اروپا افزایش پیدا کنند.. با این وجود حتی این شرایط سورئال هم از ابهت \"درکلاسیکر\" کم نمی کند...

احسان مقیمی -آی اسپورت

 

     
آی اسپورت
2015-04-04 14:24:44
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر