فهرست
انتصاب یک ووشوکار؛ کی‌روش در مسیر کلینزمن!
انتصاب یک ووشوکار؛ کی‌روش در مسیر کلینزمن!

انتصاب یک ووشوکار؛ کی‌روش در مسیر کلینزمن!

آی‌اسپورت- کارلوس کی‌روش، حسین اوجاقی قهرمان اسبق ووشوی جهان را به کادر فنی تیم ملی فوتبال ایران اضافه کرده است. اقدامی که با شوخ‌طبعی برخی کاربران شبکه‌های مجازی همراه شده است. آنها نوشته‌اند: علی کریمی هم امیرعلی اکبری رزمی‌کاری را که در قفس مبارزه می‌کند به کادر فنی سپیدرود اضافه کند!

در حالی‌که کی‌روش در سال‌های گذشته با دست‌یاران ایرانی خود رابطه خوبی نداشته انتصاب یک ووشوکار اقدامی غافل‌گیرکننده به حساب می‌آید. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که تیم ملی ایران مربی بدن‌ساز خارجی دارد. برخی از منتقدان این اقدام را دهن‌کجی مجدد کی‌روش به مربیان فوتبال ایرانی قلمداد کردند اما در پس این ماجرا به نظر می‌رسد کی‌روش برنامه‌های دیگری دارد.

وقتی یورگن کلینزمن برای رهبری تیم ملی آلمان در جام جهانی ۲۰۰۶ انتخاب شد او اولیور اشمیتلین پزشک تیم ملی را مأمور کرد تا بهترین مربی بدن‌ساز دنیا را پیدا کند. بعد از جُست وجوی بسیار هر دو به یک نام رسیدند. مارک ورستگن که کلینزی او را در لوس آنجلس گالکسی هم دیده بود. مردی که در فوتبال آمریکایی تخصص داشت. این انتصاب صدای اهالی فوتبال را در آلمان درآورد. آنها گفتند آخر آمریکایی‌ها از فوتبال چه می‌دانند؟ اما عملکرد تیم و رضایت بازیکنان از ورستگن نشان داد حق با کلینزمن بود. میروسلاو کلوزه گفت من زیر نظر او به بهترین فرم بدنی‌ام رسیدم.

وقتی کلینزمن تیم را به یواخیم لو سپرد، ورستگن کماکان بدن‌ساز تیم ملی آلمان ماند. در جام جهانی ۲۰۱۰ یواخیم لو به تحسین او پرداخت. آلمان‌ها در یک بازی جام جهانی مجموعاً ۱۱۳ کیلومتر دویدند درحالی که حریفانشان معمولا ۱۱۰ کیلومتر دویده بودند. این یعنی آنها با ۰٫۷۵ نفر بیشتر نسبت به حریف بازی کرده‌اند!

الکساندر نوری سرمربی سابق وردربرمن هم در یک گفت و گو عنوان کرد «من دوره منترشیپ‌لول ١ و ٢ را در تربیت‌بدنی آخن با تدریس مارک ورستگن گذراندم. مربی‌ای که در آمریکا شناخته‌شده است».

حالا انتصاب حسین اوجاقی شاید اقدامی در همین راستا باشد. پیش از این هم پورتو از یک ووشو کار کنار تیم استفاده کرده بود و احتمال می‌رود کی‌روش در نتیجه یک تجربه پرتغالی به این اقدام دست زده است. او می‌داند که بضاعت تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی با تیم‌های مقابل -اسپانیا و پرتغال- قابل مقایسه نیست. در چنین نبرد نابرابری حفظ روحیه جنگندگی و نترسیدن از حریف امری است که شاید یک ورزشکار رزمی که کوله‌باری از مدال‌های جهانی و تجربه دارد در کنار سایر بدن‌سازان بتواند به تیم تزریق کند.

از سوی دیگر رویارویی ایران با یک حریف آفریقایی در گام نخست هم چالش دیگر کی‌روش است. تجربه دو جام جهانی پیشین و رویارویی با آنگولا و نیجریه یادآور دو بازی دشوار فیزیکی برای ایران بود. گرچه بازیکنان ما در هر دو بازی موفق به کسب امتیاز شدند اما در بسیاری از نبردهای تن به تن آشکارا رقیبان پرقدرت آفریقایی برنده بودند و حالا کی‌روش شاید در تلاش است تا توان فیزیکی و البته واکنش‌های بدنی و عکس‌العمل‌های سریع‌تر را از طریق یک رزمی‌کار برای دیدار با مراکش به بازیکنان تیم ملی آموزش دهد.

اوجاقی قرار است تا قبل از اعزام تیم کنار ملی‌پوشان فوتبال بماند و پس از آن به کمک تیم ملی ووشو برود. شاید اگر کی‌روش با ارسال یک پیامک به عادل فردوسی‌پور وارد مشاجره غیرضروری با علی کریمی نمی‌شد حالا این تصمیم‌اش نه تنها با نقد روبه‌رو نمی شد که او را فراوان می‌ستودند.

۱۰ ۷  
آی اسپورت
2018-02-18 14:25:00
نظر دهید

۷ نظر
بی طرف
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۳۱
انتخاب بهترین بدنساز جهان رو چطوری با انتخاب یک ووشو کار در تیم فوتبال مقایسه می کنید .
و اینکه این انتخاب دقیقا چند روز بعد از بیانیه زشتی که داد اتفاق افتاد برای اینکه بگه هر ادمی رو که دوست داشته باشه می تونه به کادر فنی اضافه کنه.
اینزاگی
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۵۰
بی شعوری طرف از همینجا معلوم میشه. طرف بدنساز بوده اونم بهترین بدنساز تو دنیا یا حداقل یکی از بهترین. این وشو کاره و بدنساز نیست.
البته من کاری به انتخاب کیروش ندارم چون خودش بهتر صلا تیم رو میدونه و مسئولیت تیم با خودشه ولی این نویسنده بی سواد هنوز فرق بدنساز و وشو کار رو نمیدونه . اگه میگفت که میخواد نویسنده بی سواد مینوشت که اجاقی برای بالا بردن روحیه جنگندگی هست توجیه داشت ولی اینکه بیای با بدنساز مقایسش کنی یعنی اوج بی سوادیه
علی پرسپولیسی
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۱۴
داداش شما شک نکن امروز اگه کیروش عمو پورنگم به کادر فنیش اضافه کنه باز یه سری میان واسش روزی ۲ صفحه تعریف و تمجید مینویسن :) یه سری هم که اوضاعشون از همه بدتره میان پای کامنتا از کیروش و نویسنده حمایت میکنن. اینطوری احساس خاص بودن بهسون دست میده.
علیرضا
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۴۲
شما اگر تحت تاثیر جو نباشی متوجه میشی که این انتخاب 2 هفته قبل رخ داده و فقط کی روش منتظر قطعیت ادامه همکاری با اوجاقی بوده.
۴
ميلاد
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۲۲
انتخاب مربي وشو كار عجيبي نيست. كلوپ هم در چندين مورد و از مربي بوكس استفاده ميكرد. البته فقط بحث استخدام مربي نيست بلكه بايد بدوني از مربي چه ميخواهي. بايد دانش اين رو داشته باشي. ميشه از كروش خيلي ايرادها گرفت ولي نميشه منكر كيفيت فني شد. جدا از جو ورزشگاه تيم ايران تيم بسيار با كيفيتي است گفته ليپي بعد از بازي با ايران.
۵ ۱
ررررر
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۵۷
داداچ در این زمینه ایرادی بهش وارد نیست. اصلا بره گلزار رو بیاره مسئولیت و نتایج خوب یا بدش با خودشه.
ولی ملت رو بی شعور فرض کردن توسط نویسنده مقاله مشکل داره. خو آخه آدم حسابی تو اصلا میدونی اجاقی رو برا چی اورده که داری با بدنساز تیم آلمان مقایسش می کنی؟ حد اقل اگه میخوای از تصمیم کیروش حمایت کنی یه دلیل بهتری بیار
ميشکين
يكشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۲۲
...سال ها پيش يک روز صبح بازيکنان تيم ملی پرتقال در اردوی تيم از خواب برخاستند کيروش همه را بسزعت سوار اتوبوس کرد و راهی يک پايگاه نظامی مخصوص نيروهای ويژه رزمی شد. بازيکنان را به فرمانده پايگاه سپرد . گفت امروز اين سربازان در خدمت شما هستند برای تمرين های رزمی...
کيروش بارها گفته که از نظر او بازيکن تيم ملی يعنی سرباز زير پرچم. آماده جنگمده و فداکار. در عين حال نوع بازی تيم ملی مثل بازی اتلتيکو مادريد يا تيم های زير نظر مورينيو، بر يک گروه با قدرت بدنی بسيار بالا و سرعت و دوندگی زياد استوار است. ضعف هميشگی تيم های ايرانی. واقعيت اش را بخواهيد تنها در دوره کيروش است که عملکرد بازيکنان باز هزار ترفند، عملکرد نود دقيقه ای شده است. پيش از اين کم آوردن بازيکنان گاهی حتی باعث شرمندگی می شد. ...
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر