فهرست

فوتبال یک میلیون سال پیش!

فقط چند ساعت از نمایش فاجعه‌بار پرسپولیس درخشان جلوی راه‌آهن گذشته بود که استقلال قلعه‌نویی هزار و چند کیلومتر دورتر مقابل تیمی به مراتب بهتر، یک نمایش خیلی بد دیگر داشت. بد بازی کردن این دو تیم به خصوص در این فصل خبر جدیدی نیست. این وسط استقلال هم مهره‌های بهتری دارد و هم کمی خوش‌شانس‌تر بوده که هنوز در این احتمالا ضعیف‌ترین دوره لیگ برتر، بالای جدول ایستاده وگرنه آن‌ها هم با فوتبالی که به خصوص در نیم‌فصل دوم ارائه کرده‌اند، جایشان بغل‌دست پرسپولیس است.

صحبت اما، صحبت فنی نیست. اساسا سرمربی‌های این دو تیم در این فصل کاری کرده‌اند که نمی‌شود صحبت زیادی درباره مسائل فنی تیم‌شان انجام داد؛ صحبت، صحبت عملکرد است. نگاهی به همین چند روز بعد از هفته بیست و چهارم لیگ برتر خیلی خوب، شماتیکی از عملکرد سرمربی‌های دو تیم را نشان می‌دهد.

در پرسپولیس، اوضاع عجیب و غریب است. هر روز یک نفر داد و بیداد می‌کند، قهر می‌کند، عذر می‌خواهد و بر می‌گردد. اینبار نوبت سوشا بود. می‌گویند سرمایه ملی فحش‌های آن چنانی داده و  قهر کرده. از واکنش‌های خردبین و درخشان می‌شود فهمید کنش مکانی با موضوع صادقیان و عباس‌زاده متفاوت است. درخشان مثل همیشه گفته مکانی دیگر جایی در تیمش ندارد و مثل همیشه مصاحبه‌های عذرخواهی و جلسات پادرمیانی هم برگزار شده. پرسپولیس بدون مکانی در خانه مقابل راه‌آهن ده نفره با یک پنالتی نسبتا مشکوک در دقایق پایانی از راه‌آهن مساوی گرفت. واکنش‌های بعد از بازی هم همانطوری بود که همیشه بوده. عالم و آدم مقصر بودند به جز شخص سرمربی تیم. خبرنگاری از درخشان پرسید نظرش درباره حیا کن، رها کن چیست؟ او هم آسمان را به زمین دوخت، داد و بیداد کرد و رفت.

مدت‌هاست در فوتبال ایران اغلب سرمربی‌ها هیچ اعتقادی به مشکل‌دار بودن کار فنی‌ خودشان ندارند اما درخشان دست همه را از پشت بسته. فقط در فوتبال یک میلیون سال پیش است که سرمربی می‌گوید وقتی بازیکن تک به تک را به اوت می‌زند، به من چه؟ درخشان اما شانس هم آورد. استقلال چند ساعت بعد در یک بازی نسبتا شلوغ، به فولاد اسکوچیچ باخت. این باخت، مساوی پرسپولیس و واکنش درخشان را به حاشیه برد.

امیر قلعه‌نویی هم همان کاری را کرد که عادت به انجامش دارد. باخت را به گردن عالم و آدم انداخت. از این گفت که پیروزی فولاد به خاطر فحاشی تماشاگران این تیم و لیزری که روی صورت بازیکنان استقلال می‌انداخته‌اند پشیزی ارزش ندارد. ژنرال مثل همیشه به ضعف‌های مفرط تیم پرستاره‌اش هیچ اشاره‌ای نکرد. روز بعد از تمرین اما شاهکار دیگری خلق شد. استاد بعد از اینکه کلی سر مدافعان تیمش داد و بیداد کرده، به رختکن رفته و تیمش را تمرین نداده. در فوتبال یک میلیون سال پیش، این پیشرفته‌ترین و بهترین راه برای برطرف کردن ضعف‌های بزرگ تیم است.

     
آی اسپورت
2015-04-05 10:30:49
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر