فهرست
به استقبال داربی بزرگ فرانسه؛ های کلاس ترین لو کلاسیک تاریخ!
به استقبال داربی بزرگ فرانسه؛ های کلاس ترین لو کلاسیک تاریخ!

به استقبال داربی بزرگ فرانسه؛ های کلاس ترین لو کلاسیک تاریخ!

1- هیچ کلک ریاضی وجود ندارد. از جمع 4 تیمی که در لیگ فرانسه مدعی کسب عنوان قهرمانی هستند، یک تیم حتی به لیگ قهرمانان فصل بعد هم راهی نخواهد یافت. تا قبل از آغاز بازی های هفته سی ام، پاری سن ژرمن صدر نشین، 59 امتیاز داشت و موناکو رده چهارمی با یک بازی کمتر، 53 امتیازی بود. بین این دو بچه پولدار یک زمان مرفه بی درد، لیون و مارسی با 58 و 57 امتیاز قرار داشتند. یعنی اگر موناکو بازی معوقه با مونپلیه را ببرد (اتفاقی بسیار نزدیک به واقعیت)، دیگر اتفاقات بزرگ نیست که سرنوشت را رقم می زنند بلکه همه چیز تحت الشعاع جزییات قرار می گیرد.

2- زمانی که باشگاه المپیک مارسی، هفتاد و یکمین سال تأسیسش را جشن گرفته بود، در پاریس، تیمی که امروز آن را پی اس جی می خوانیم تشکیل شد. با همه نفرت های جنوبی ها از پایتخت نشینان، اولین دیدارهای دو تیم با درگیری های معقول یک مسابقه فوتبال دنبال می شد. پاری سن ژرمن در همان سال اول تأسیس، جواز حضور در لوشامپیونا را پیدا کرد. ده سال بعد، آنها قهرمان جام حذفی شدند و زمانی که در 1986، اولین قهرمانی لوشامپیونا را جشن گرفتند، آتش زیر خاکستر، شعله ور شده بود. در همین زمان بود که پاری سنت ژرمن توسط چنل پلاس و مارسی به وسیله پول های برنارد تاپی، تغذیه می شدند توانستند پای ستاره های بزرگ وقت فوتبال جهان (کریس وادل، فرانچسکولی، رودی فولر، باسیله بولی و ...) را به این نبرد باز کنند. مارسی در 1993، تبدیل به اولین تیم فرانسوی فاتح یک جام اروپایی (لیگ قهرمانان اروپا) شد و با سقوط به دسته پایین تر به دلیل رسوایی تبانی، پاری سن ژرمن بدون مزاحمت، در فصل بعد قهرمانی لیگ را جشن گرفت. آنها دو سال بعد، جام برندگان اروپا را فتح کردند تا همراه با رقیب، تنها فرانسوی های فاتح مسابقات اروپایی شوند. مرگ یکی، زندگی دیگریست.

3- با هفتاد و یک سال قدمت بالاتر، بیشتر مواردی که هواداران مارسی توی سر پاریسی ها می کوبند ملات تاریخ دارد. 5 بار بیش از رقیب لیگ را بردند و مهم تر از آن، قهرمانی لیگ قهرمانان دارند. موضوعی که در آرم جدید آنها (آرم فعلی باشگاه که از 2004 استفاده می شود) نیز با یک ستاره نشان داده شده. حتی بندر نشینان در تعداد پیروزی در بازی های رو در رو هم جلو بودند اما 6 شکست متوالی، پاریسی ها را یک برد جلو انداخته. مارسی در جمع 4 تیم مدعی قهرمانی، تیم یک دست تریست. ستاره آنها روی نیمکت (به عبارت صحیح تر کلمن پزشک تیم!) حضور دارد. مارچلو بیلسا. او برای مربیگری در چنین شهر شلوغ و این مدل تیم پر هواداری ساخته شده. مارسی خیلی خیلی خوش شانس بود که 3 میزبانی از 5 میزبانی آخرش در این فصل مقابل لیون، پی اس جی و موناکو است! آنها در میزبانی قبلی با لیون بدون گل مساوی کردند و در آخرین بازی فصل در ولودروم، از موناکو پذیرایی خواهند کرد. سرنوشت کاملآ در اختیار خودشان است. اگر در ذهن بیلسا و فرهنگ بندر مارسی چیزی به اسم محافظ کاری تعریف می شد، باید OM را شانس اول قهرمانی روی کاغذ اعلام می کردند. قهرمانی که اگر به دست می آمد، مارسی را همگام با سن اتین، پر افتخار ترین تیم تاریخ لوشامپیونا می کرد.

4- این شاید مهم ترین تاس PSG در تخت نرد فصل باشد چرا که پس از بازی با مارسی، مهره هایشان از هر 3 رقیب دیگر عبور می کند و از آن لحظه به بعد همه چیز دست خودشان هست و نیست. اگر آنها برنده شوند، در ادامه فصل فقط باید چشم به بازی های خودشان داشته باشند و سعی کنند بالانس خوبی بین لیگ قهرمانان و لوشامپیونا بر قرار کنند تا در هر دو موفق باشند. اما اگر این بازی با برد پایتخت نشین ها همراه نشود باید منتظر جا به جایی هر هفته رتبه های 1 تا 4 باشیم. بی تردید آنها تحت فشار ترین تیم کورس هستند. آنها حتی در مقایسه با موناکو ولخرج نیز کماکان ولخرج تر هستند. پاری سنت ژرمن در تیم منتخب سال فیفا دو نماینده داشت و زننده گل سال فیفا نیز از تیم آنها آمده بود. انتظار می رفت آنها بایرن مونیخ لیگ شوند اما جدا از شروع لرزان، در ادامه نیز امتیازات عجیبی از دست دادند. PSG اگر بازنده بازی شود، سوای از دست دادن برتری یک برده در لو کلاسیک، در فاصله هشت هفته تا پایان مسابقات صدر جدول را از دست می دهد و برای کسب هر رتبه ای در ادامه، باید در ضمن کسب تمامی امتیازات، امید به لغزش 3 رقیب دیگر داشته باشد. به علاوه به واسطه قدرت مالی قطری ها، پی اس جی مورد نفرت اکثر تیمهاست و اگر جایی بحث پوریای ولی گری وسط بیاید، رقبا به نفع آنها پشت به خاک نخواهند زد!

5- این هفته در اروپا، دورتموند در ال کلاسیکوی آلمان میزبان بایرن است، در انگلیس، جدا از داربی ساندرلند – نیوکاسل، آرسنال و لیورپول هم مصاف حساسی خواهند داشت و در لالیگا، والنسیا و ویارئال ادای داربی را در خواهند آورد. با این حال تنها یک بازی است که روی سرنوشت این فصل و حتی فصل بعد کل فوتبال اروپا تأثیر مستقیم خواهد گذاشت: مارسی – پی اس جی.

 

     
آی اسپورت
2015-04-05 12:29:02
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر