فهرست
جایگاه لوکاکو: بالاتر از مسی و رونالدو؟
جایگاه لوکاکو: بالاتر از مسی و رونالدو؟

جایگاه لوکاکو: بالاتر از مسی و رونالدو؟

آی‌اسپورت – روملو لوکاکو با دو گلی که وارد دروازه تونس کرد کنار کریستیانو رونالدویِ 4 گله در صدر جدول گزنان جام جهانی روسیه قرار گرفت. در ضمن مهاجم منچستر یونایتد بدل به اولین بازیکنی در جام جهانی شد که بعد از دیگو مارادونا در سال 1986 موفق می‌شود در دو بازی پیاپی بیش از یک گل بزند.

فرم اخیر لوکاکو او را کنار بزرگ‌ترین نام‌های تاریخ فوتبال قرار داده، اما آمار کلی او هم کاملا چشمگیر است. لوکاکو که ماه پیش تازه 25 ساله شد در 71 بازی ملی 40 گل زده و لقب بهترین گلزن تاریخ بلژیک را به خودش اختصاص  داده. رونالدو در چنین سنی در 69 بازی تنها 22 گل برای پرتغال زده بود و لیونل مسی در 70 بازی فقط 26 گل برای آرژانتین.

رونالدو البته با گلی که مقابل مراکش زد با پشت سر گذاشتن فرنس پوشکاشِ افسانه‌ای، حالا بدل به بهترین گلزن ملی در قاره اروپا شده و در فهرست جهانی هم تنها علی دایی را بالاتر از خودش می‌بیند. اما با توجه به آماری که لوکاکو از خودش به جا گذاشته بعید نیست دیر یا زود به رونالدویِ فعلا 85 گله برسد و حتی او را پشت سر بگذارد. شماره 9 شیاطین سرخ اروپا و اولدترافورد در 11 بازی ملی اخیرش 17 بار دروازه حریفان را باز کرده است.

با اینکه لوکاکو پنجمین بازیکن جوان تاریخ لیگ برتر است که به مرز 100 گل رسیده (بعد از مایکل اوون، رابی فاولر، وین رونی و هری کین) اما انتقادها از او همچنان ادامه دارد، به خصوص در مورد ناتوانی‌اش در درخشش مقابل تیم‌های بزرگ‌تر. منتقدین او به این آمار اشاره می‌کنند که از 16 گلی که فصل پیش برای یونایتد در لیگ زد 13 گلش مقابل تیم‌های نیمه پایین جدول بودند و فقط یکی از این 16 گل برابر یکی از اعضای "تاپ سیکس" (شش تیم بالای جدول) به ثبت رسید.

دیگر موضوع انتقاد از لوکاکو یک بعدی بودن بازی‌اش است، بازیکنی که فقط پست یک مهاجم شماره 9 کلاسیک را بازی می‌کند. اما همانطور که آمار نشان می‌دهند این انتقاد از او به هیچ وجه درست نیست. از شروع فصل 2014-2013 تا امروز هیچ مهاجم مرکزی‌ای در لیگ برتر به اندازه لوکاکو پاس گل نداده (25 تا با اورتون و منچستر یونایتد). حتی در بازی دیروز هم لوکاکو فرصتی عالی برای آزارد ایجاد کرد که منجر به هت‌تریک ستاره چلسی نشد.

برای لوکاکو اما هیچکدام از این حرف‌ها اهمیتی ندارد و او با قدرت به پیشرفتش ادامه می‌دهد. مصدومیت نه چندان جدی‌ای که برای او در بازی مقابل تونس پیش آمد و باعث بیرون رفتنش شد، به اعتراف روبرتو مارتینز می‌تواند لوکاکو را از جدالی بسیار جذاب برابر انگلیس محروم کند. اما با توجه به قطعی شدن صعود بلژیک از همین حالا به دور بعد، لوکاکو در ادامه تورنمنت فرصت این را پیدا خواهد کرد که نه تنها به رقابتش با رونالدو ادامه دهد، بلکه خودش را در بازی‌های بزرگ و در بالاترین سطح فوتبال ملی هم به اثبات برساند.

۳    
آی اسپورت
2018-06-24 15:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر