فهرست
داری اشتباه «مسدود» می‌کنی!
داری اشتباه «مسدود» می‌کنی!

داری اشتباه «مسدود» می‌کنی!

آی اسپورت – در خبرهای این چند روز آمده بود برخی حساب‌های معرفی‌شده از سوی علی دایی برای جمع‌آوری کمک به اهالی زلزله‌زده کرمانشاه توسط مقامات قانونی «مسدود» شده است. دلیل این اتفاق حتی برای خود علی دایی هم مجهول بوده و آقای گل فوتبال ملی دنیا گفته برای حل مشکل به دادستان کل کشور مراجعه خواهد کرد. علی دایی یکی از مهم‌ترین سردمداران جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای هموطنان کرمانشاهی بود. او از مردم یاری خواست و در نتیجه میلیاردها تومان وجه نقد و ده‌ها کامیون کمک‌های غیرنقدی جمع‌آوری کرد. شدت اقبال مردمی به ستاره‌ها و مخصوصا علی دایی طوری بود که اساسا سرفصل یک بحث جدید و بسیار جدی در فضای اجتماعی ایران باز شد؛ اینکه چرا مردم این روزها ترجیح می‌دهند به جای نهادهای رسمی و قانونی، به ورزشکاران و هنرمندان شناخته‌شده اعتماد کنند و آنها را «امین» می‌دانند؟

به هر جهت در چنین شرایطی خبر مسدود شدن حساب‌های دایی واقعا تعجب‌برانگیز است. البته که سیستم بانکی و سایر مسوولان ذیربط وسواس‌های خاص خودشان را دارند که کاملا هم قابل درک است، اما به نظر می‌رسد در این مورد خاص می‌شد با همیاری و همدلی بیشتری عمل کرد. چه‌بسا کمی تحقیق در مورد صاحب حساب و اهداف آن می‌توانست مانع از اتخاذ این تصمیم شود؛ تصمیمی که حتی اگر خلل خاص و چشمگیری در فرایند جمع‌آوری کمک برای زلزله‌زده‌ها ایجاد نکند، می‌تواند تا حدی باعث دلسردی و نومیدی شود. به هر حال وقتی «مردم» به عنوان صاحبان اصلی کشور به یکی مثل علی دایی اعتماد می‌کنند و اموال‌شان را در اختیار او قرار می‌دهند، شاید جایی برای تردید مقامات رسمی باقی نمی‌ماند.

آنچه اما سوژه را تلخ‌تر کرد، همزمانی مسدود شدن حساب‌های دایی با انتشار تصاویر دردناک سر پل ذهاب بعد از باران‌های اخیر بود. تا دیروز همه مردم ایران نگران و ناراحت این بودند که چرا کانکس به تمام زلزله‌زده‌ها نرسیده و در این سوز و سرما هنوز خیلی از اهالی در چادر زندگی می‌کنند، اما حالا پخش تصاویر همان چادرها که غرق در سیلاب شده‌اند و اسباب اولیه زندگی مردم هم در آنها به فنا رفته، ناراحتی‌ها را دوچندان کرده است. در این شرایط انتظار می‌رود به جای اتفاقاتی مثل مسدود شدن حساب‌های خیریه، تمام ظرفیت ممکن به کار گرفته شود تا با کمک‌هایی که به امثال دایی و زیباکلام و... شده، هر چه سریع‌تر مقدمات رهایی مردم منطقه از این وضع رقت‌بار فراهم شود. آنچه این روزها باید «مسدود» شود، این سیل ویرانگری است که حتی به مردم خاکسترنشین هم رحم نمی‌کند. این جماعت داغ عزیز دیده‌اند که با هیچ وسیله‌ای نمی‌توان جبرانش کرد؛ کاش اما حداقل دوستان مسوول به جای ایجاد وقفه در مسیر کمک‌رسانی، دست آنها را بگیرند و از این وضع نجات‌شان بدهند. هرچند تجربه نشان داده خیلی هم امیدی به اتخاذ استراتژی‌های نجات‌بخش نیست. روزهایی که هوای تهران به طور کم‌سابقه‌ای آلوده شده بود و داشت نفس ملت را بند می‌آورد، یکی از دست‌اندرکاران گرامی گفت: «مردم دعا کنند باد و باران بیاید.» حالا هم لابد با همین فرمول ناب مدیریتی، فقط باید دعا کنیم زمستان زودتر به پایان برسد و جور سرما برود، شاید هموطنان کرمانشاهی هم دمی بیاسایند.

۲۱ ۴  
آی اسپورت
2018-02-21 13:58:00
نظر دهید

۴ نظر
سعید
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۱۹
بطور مثال بدون هیچ نگاه جانبدارانه ای...حاج حسین هدایتی بیش از هزار میلیارد تومن از بانک سرمایه وام گرفته و پس نداده...آیا حسابهای ایشون هم مسدود میباشد؟
پرسپولیس واقعی
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۳۹
یکبار به سایت تابناک مطلبی فرستادم که غیر قابل انتشار تشخیص دادند ؛
فکر میکنید چه گفته بودم ؟
در جواب یک مقام نظامی که پرسیده بود خطر آینده برای ایران چیست ؟
نوشتم :
خطر آینده برای ایران بی اعتقادیست ،
امروز به یقین همه میدانند که خطر آینده که نه همین الان بی اعتمادی و بی اعتقادیست.
از قبل کارهای خیلی ها ، بی اعتمادی عجیبی در بین مردم بوجود آمده و نشانه هایش هم خیلی روشن است اما نمیدانم آیا کسی به این نشانه ها توجه میکند.
علی دایی را خیلی ها دوست دارند و خیلی ها هم دوست ندارند اما یک چیز را در باره ی اون متفق القولند ، اعتماد به امانت داری و مسئولیت پذیری و انجام کار بهتر با پولهایی که برای زلزله زده های کرمانشاه جمع آوری کرده
اینکه حتما ایشون با این پولها ، اولا به دست صاحبان واقعی می رساند و
دوما بهترین کار را انجام می دهد.
هر روز نشانه ها خود را بروز می دهند کاش عبرت بگیرند .
ما یک کشور اسلامی هستیم و لاجرم هر عمل آدمهای صاحب نام و قدرت به حساب دین نوشته می شود(متاسفانه)
۴ ۱
ویلی
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۵:۲۹
تحلیل درستیه....BiG LiKE
۱
رحیم از خوزستان
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۴۵
نهادهای دولتی و شبه دولتی از بی اعتمادی مردم نسبت به خودشون ناراحت و عصبانی هستند و این رو برنمی تابن ، نمی خان قبول کنن که آنچه می کارند همان را برداشت می کندد و مسئول این بی اعتمادی خودشان هستند
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر