فهرست
گزارش ویژه: پارادوکس عجیب ماجرای "دکتر بلان" و "ال لوکو"!
گزارش ویژه: پارادوکس عجیب ماجرای "دکتر بلان" و "ال لوکو"!

گزارش ویژه: پارادوکس عجیب ماجرای "دکتر بلان" و "ال لوکو"!

آی اسپورت – پاری سن ژرمن یک مشکل دارد. لوران بلان این روزها خودش را به عنوان یک مربی برنده در فرانسه معرفی کرده است. از آن دسته مربیانی که خیلی خوب می دانند چطور کلی ستاره در یک تیم را تحت کنترل خود داشته باشند و شخصیت تیم را حفظ کنند. پی اس جی تنها تیم در اروپاست که هنوز در لیگ، چمپیونزلیگ، جام اتحادیه و جام حذفی فرانسه در کورس رقابت با دیگر تیمهاست. با وجود لجبازی ها و عصیانگری های گاه و بی گاه ستاره ها، مصدومیت های پیاپی و تقویم فشرده بازی ها، چنین دستاوردی فراتر از فوق العاده تعبیر می شود. ریتم موفق او در این تیم مسوولان باشگاه را که از چند ماه پیش به فکر آلترناتیوهای دیگر به جای مربی فرانسوی بودند با مشکل تازه ای روبرو کرده است.

این درحالی است که در مارسی، قضیه ای کاملا برعکس شکل گرفته. مسوولان این تیم حتی بعد از شکست در مسابقه ای همچون لوکلاسیک، نمی دانند با چه ترفندی مارسلو بیلسا را برای ماندن در این تیم متقاعد کنند. تنها وجه مشترک بلان و بیلسا این است: هردوی آنها از چند وقت پیش به فکر جدایی زودهنگام از تیمهای خود هستند.

ماجرای بلان

بلان از رفتار مبهم مسوولان پی اس جی که در بعضی موارد علنا از عملکرد او تقدیرکرده و البته درعین حال علاقه خود به مربیان دیگر را هم مخفی نمی کنند، به ستوه آمده است. هر روز در پاریس نام های جدیدی به عنوان گزینه های احتمالی مربیگری فصل بعد این تیم به گوش می رسند. از گواردیولا گرفته تا مورینیو و سیمئونه و مانچینی هر روز اسم یک مربی نقل قول محافل رسانه ای است. بنیتس هم حتی جزو نامزدهای احتمالی نشستن روی نیمکت قهرمان فرانسه معرفی شده. به خصوص که او تجربه قهرمانی در لیگ قهرمانان هم دارد. بلان در این رقابتها تا مرحله یک چهارم نهایی صعود کرده وحالا برای عبور از این مرحله مانع بزرگی به نام بارسلونا را پیش رو دارد. او یک سال پیش هم پی اس جی را تا این مرحله از لیگ قهرمانان همراهی کرده بود. مشکل پی اس جی در بازی با بارسلونا عدم دراختیار داشتن ورراتی و زلاتان به دلیل محرومیت و موتا و داوید لوئیز به خاطر آسیب دیدگی است. ضمن اینکه پیش بینی ها هم حاکی از صعود کاتالونیایی ها به مرحله بعدی هستند.

تیم بلان به تدریج در طول فصل رشد کرده و می خواهد این حقیقت را به همه ثابت کند. ضمن اینکه فردا هم نیمه نهایی جام حذفی فرانسه در خانه با سنت اتین فرصت دیگری برای اثبات شایستگی های او و تیمش خواهد بود. شنبه هم فینال جام اتحادیه مقابل باستیا در راه است. بلان با این وجود هنوز به خداحافظی می اندیشد. اگرچه هنوز یک سال از قرارداد او باقی مانده و این ریسک وجود دارد که سرنوشتی مشابه آنچلوتی مربی سابق پی اس چی که پیش از چراغ سبز مسوولان پی اس جی برای مذاکره با رئال چند هفته بلوکه شده بود، درانتظارش باشد. بهرحال هدف بلان قبل ازهر چیز کسب سه گانه انتقامی که لیگ 1 را هم شامل می شود، خواهد بود. پی اس جی در پی برتری در لوکلاسیک حالا بیش از همیشه امیدوار به قهرمانی دراین فصل از رقابتهای لیگ شده است.

مورد ال لوکو

پارادوکس دیگر لیگ 1 در مارسی شکل گرفته است. قرارداد بیلسا سال 2016 به اتمام می رسد. اما مربی آرژانتینی یک بند توافقی در قراردادش داشته که به او اجازه جدایی از این تیم در ماه ژوئن را می دهد. اما مسوولان مارسی امیدوار هستند ال لوکو در تصمیمش تجدیدنظر کند و حداقل یک فصل دیگر در ولودروم بماند. با وجود شکست برابر پاری سن ژرمن در لوکلاسیک که خود بیلسا هم به برتری پروژه بازی پاری سن ژرمن نسبت به تیمش اعتراف کرده، مدیران باشگاه تمایلی به جدایی او ندارند.

این شکست حتی تغییری درنظر هواداران این تیم هم که از مدتها پیش با بنرهایی که روی آن عبارت \" بیلسا نباید برود\" در ورزشگاه حاضر می شوند، نداد. این پیام آنها خطاب به مسوولان باشگاه است برای اینکه در شهر همه می گویند که ترجیح می دهند لوکلاسیک را با بیلسا روی نیمکت ببازند تا اینکه با مربی همچون دشان روی نیمکت قهرمان فرانسه شوند! دشان هرگز در ولودروم محبوب نبود. مربی آرژانتینی هیچ حرفی در مورد آینده اش نمی زند. شاید او با این حربه می خواهد بازیکنانی که بهرحال هر روز و تحت هر شرایطی از او اطاعت می کنند را تا لحظه آخر در نگرانی و اضطراب نگه دارد و از سوی دیگر بتواند باشگاه را پای میز مذاکره برای تمدید قراردادی بکشاند که به او درعین حال امکان خریدهایی که تابستان گذشته از انجام آنها منع شده بود را بدهد.

شاید قرار گرفتن مارسی در بین تیمهای فرانسوی فصل بعد لیگ قهرمانان نظر بیلسا را تغییر دهد. شاید هم عبور از سد بارسلونا هم دریک چهارم نهایی لیگ قهرمانان بلان را به تغییر موضع فعلی وادار کند. بهرحال مربی فرانسوی در ایتالیا و انگلیس طرفدارهای زیادی دارد.

 

 

     
آی اسپورت
2015-04-07 20:05:08
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر