فهرست
یادداشت روز : سیتی و توره باهم در سلهرست پارک سقوط کردند
یادداشت روز : سیتی و توره باهم در سلهرست پارک سقوط کردند

یادداشت روز : سیتی و توره باهم در سلهرست پارک سقوط کردند

 

آی اسپورت - در همین زمین بود که یک سال پیش یحیی توره با ارائه نمایشی باکیفیت، سیتی را به سمت قهرمانی سوق داد. هافبک ساحل عاجی از سمت راست حرکت کرد و در محوطه جریمه کریستال پالاس توپ را گرفت و به زیبایی درون دروازه جولین اسپرونی جای داد. گلی مهم در یک بازی مهم. برد صفر-2 سیتی برابر کریستال پالاس 12 ماه قبل در همان بعدازظهری اتفاق افتاد که استیون جرارد در دیدار با چلسی لغزید و آرزوی قهرمانی لیگ برتر به دل خودش و تیمش ماند. آن روز همه چیز به نفع سیتی عوض شد و تیم در نهایت توانست با حفظ جایگاهش قهرمانی لیگ برتر را از آن خود کند. حسرت قهرمانی لیورپول طولانی‌تر شد و تیم مانوئل پیگرینی با گل‌های توره و ادین ژکو نهایت بهره را برد.

این بازیکن ساحل عاجی دوشنبه شب به ترکیب سیتی برگشت چون برد قبلی برابر وست‌برومویچ را به دلیل مصدومیت از دست داده بود و یک بازی خوب دیگر انجام داد. یک سال بعد از آن بازی تعیین‌کننده ، تقریبا شانسی برای تکرار قهرمانی سیتی در لیگ برتر نمانده است.

گل توره در این بازی هم خیلی دیر بود و هم خیلی ناچیز. گل دقیقه 78 او به درد تیم پیگرینی نخورد که دو گل از میزبان عقب افتاده بود.

شاید امسال ثابت شد تیم پیگرینی تا چه حد به درخشش ستاره خط میانی‌اش متکی است. توره اما در این فصل نسبت به رقابت‌های سال قبل عملکردی به مراتب نازل‌تر ارائه کرده. توره فصل قبل در لیگ برتر 20 گل زد که رکوردی اعجاب‌انگیز برای یک هافبک محسوب می شود و از آن مهمتر اینکه سیتی را در بسیاری از بازی‌های سخت نجات داد؛ او در فینال جام اتحادیه هم گلی استثنایی به ثمر رساند. اما این فصل هرگز نتوانسته اوج فصل قبل خود را تکرار کند. در حقیقت در این فصل، در سیتی هیچ بازیکنی مثل پارسال نبود. سیتی در بسیاری از بازی‌ها بر حریف مسلط بود اما ثبات لازم را نداشت. در واقع هر وقت توره خوب بوده، سیتی خوب بازی کرده.

این بازیکن 31 ساله دو ماه خوب در نوامبر و دسامبر پشت سر گذاشت و در هشت بازی شش گل زد اما جام ملت‌های آفریقا آن روند خوب را مختل کرد. او نقش مهمی در قهرمانی ساحل عاج در گینه استوایی ایفا کرد اما بعد از بازگشت به ترکیب سیتی نتوانسته به اندازه کافی الهام‌بخش تیمش در نبرد قهرمانی با چلسی در قله لیگ برتر باشد.

یافتن علت دقیق و خاص افت توره نسبت به فصل قبل کار مشکلی است. از جهات بسیاری تکرار موفقیت 2014-2013 غیرمحتمل بود چون فصل قبل استثنایی بود و البته بعد از ماجرای جشن تولد او در ماه مه گذشته هیچ وقت شرایط مثل قبل نشد. آن زمان ایجنت توره، دیمیتری سلوک، مدعی شد این بازیکن ساحل عاجی از اینکه باشگاه به 31 سالگی او بی‌احترامی کرده، خیلی ناراحت بوده.

به هر حال هر بار که او دیشب صاحب توپ شد خطرناک بود هرچند شوت مستقیمی را وارد دروازه حریف نکرد. او در دقیقه پنجم با پاس داوید سیلوا تقریبا تک به تک شد اما دخالت مدافعان میزبان او را متوقف کرد.

او دو بار قبل از پایان نیمه اول دروازه پالاس را تهدید کرد در حالی که تیم پیگرینی از میزبان عقب افتاده بود. سه دقیقه بعد از شروع نیمه دوم اوضاع بدتر شد و جیسون پانچئون بعد از گل گلن ماری گل دوم را هم زد تا نه تنها شانس سیتی برای تکرار قهرمانی کمرنگ شود بلکه پایان بردن فصل در رده سوم هم به مخاطره بیفتد چون هفته آینده در اولدترافورد دربی سختی با تیم روی فرم منچستریونایتد دارند.

بعد از گل پانچئون، سیتی فشار را بیشتر کرد. سرخیو آگوئرو و خسوس ناواس فرصت هایی را از دست دادند به همراه توره که نتوانست از فرصت به دست آمده استفاده کند. او یک بار دیگر توانست اسپرونی را مغلوب کند و راهی به سوی دروازه‌اش پیدا کند اما در نهایت شب غمباری برای سیتی رقم خورد.

 

جیمز رایاچ

گاردین

     
آی اسپورت
2015-04-07 21:07:23
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر