فهرست
گزارش روز: بررسی گزینه‌های خارجی جانشینی کی‌روش/ یک تا 10میلیون دلار!
گزارش روز: بررسی گزینه‌های خارجی جانشینی کی‌روش/ یک تا 10میلیون دلار!

گزارش روز: بررسی گزینه‌های خارجی جانشینی کی‌روش/ یک تا 10میلیون دلار!

آی اسپورت – کارلوس کی‌روش با قرارداد یک میلیون و چهارصد هزار یورویی با فدراسیون فوتبال ایران، یکی از مربیان گرانقیمت جام جهانی 2014 بود. موضوعی که باعث شد بعد از جام جهانی، وزیر ورزش بارها به این موضوع اشاره کند و بگوید در سرتاسر جهان مربیان بسیار بهتری از کی‌روش آماده حضور در ایران هستند.

حالا که بحث جدایی کی‌روش جدی‌تر از همیشه شده، مسئولان فدراسیون فوتبال در حال بررسی بهترین گزینه‌های ممکن برای جانشینی او هستند. یکی از مهمترین موضوعات در این مورد، بالاتر بودن دستمزد مربیان برای حضور در تیم‌های حوزه خلیج فارس و به صورت خاص در ایران است. بسیاری از مربیان هم با قواعد قانونی و عرفی ایران سازگار نیستند. در  این بین، مربیان بیکاری که ممکن است مسئولان فدراسیون فوتبال با رقم کمتر از 1.5 میلیون یورو بتوانند با آن‌ها قرارداد ببندد، بسیار محدود می‌شوند.


مربیان مطرح با قرارداد کمتر از 1.5 میلیون دلار


بعضی مربیان هم مثل والتر ماتزاری و فیلیکس ماگات هم با هزینه‌ای بین 2 تا 3 میلیون یورو در دسترس هستند. هر چند در گذشته، مربیانی به مراتب ضعیف‌تر در سطح مانوئل ژوزه هم برای نشستن روی نیمکت تیم‌های ایرانی، قرارداد دو میلیون دلاری بسته‌اند.


ریسک بالا

مربیان سرشناسی که حاضر باشند با رقم مورد نظر فدراسیون فوتبال به ایران بیایند به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول، مربیانی مثل رایکارد و دنیزلی که نام‌های بزرگی محسوب هستند اما در سال‌های اخیر رزومه ضعیفی داشته‌اند. رایکارد و کاماچو این سال‌ها حتی در کشورهای آسیایی هم نتوانستند کارنامه موفقی داشته باشند. دسته دوم، مربیان جوان‌تری که هنوز در حد یک مربی بزرگ به شهرت و افتخار نرسیده‌اند. توخل آلمانی، در سال‌های اخیر با ماینتس شگفتی‌ساز بوندسلیگا بوده اما بجز این تیم میانه جدولی، سابقه دیگری در بوندس لیگا ندارد.


قیمت «مربی خوب»

قیمت مربیان خوب برای حضور در آسیا، حداقل 4 برابر دستمزد کی‌روش است. اسون گوران اریکسون سرمربی سوئدی شانگهای دونگیا چین قراردادی 6میلیون دلاری با این باشگاه بسته، لیپی از گوانژو سالی 10 میلیون حقوق می‌گرفت و دستمزد اسکولاری در ازبکستان 13 میلیون یورو بود. رقمی که قطعا با بودجه فعلی فدراسیون سازگار نیست.

     
آی اسپورت
2015-04-08 14:52:30
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر