فهرست
صبا‏، تیمی بی دفاع یا طفلی سر راهی
صبا‏، تیمی بی دفاع یا طفلی سر راهی

صبا‏، تیمی بی دفاع یا طفلی سر راهی

انگار مسئولان قم رویشان نمی شود بگویند تیم لیگ برتری نمی خواهیم . این ‏ حال و روز این روزهای صباست.

میهمان ناخوانده دهه هشتاد فوتبال قم حالا در چنان شرایط سختی است که دل سنگ هم برایش می سوزد و جالب این که هیچ یک از مسئولان استانی برای دلخوشی هم پای تریبون نمی روند تا اعلام کنند صبا هست و می ماند تا خط بطلانی بکشد بر نگرانی ها.

در میان مردم کوچه و بازار که بگردید صبا مخالف زیاد دارد. حرف همه هم یکی است : صبا بازیکن بومی ندارد.به  این که بازیکن بومی نداشتن صبا و عدم استقرار این تیم در قم ‏، دلیلی منطقی بر عدم محبوبیت صبا در قم هست یا نه کاری نداریم اما واقعیت این است که حضور صبا در قم یک برند ورزشی برای قم و یک دریچه امید برای جوانان فوتبال شهر است که شاید روزی دری به تخته خورد و جایی در بین فوتبالیست های حرفه ای کشور برایشان دست و پا شد.

در شرایط فعلی ، مسئولان باشگاه صبا و در راس همه آن ها محمدرضا کشوری فرد به این در و آن در می زنند تا جواب مطالبات بازیکنان را بدهند ، حساب و کتاب های باشگاهشان را صاف کنند و آرامش را به تیم بازگردانند اما تمامی این تلاش ها بی ثمر بوده است.

وضعیت فعلی صبا مثل یک بچه سر راهی است که صاحب ندارد و کسی هم نمی خواهد مسئولیت آن را بر عهده بگیرد. از سوی دیگر این بی محلی ها و عدم پاسخگویی مسئولان رده بالای قم چنین می نماید که آن ها نمی توانند به صورت شفاف و بی پرده اعلام کنند که صبا را نمی خواهند و حق هم دارند زیرا نام خود را به عنوان ساقط کنندگان صبا جاودانه می کنند.

در مورد این که حضور صبا در قم خوب بوده است یا بد ، بایستی کاری کارشناسانه و مستند انجام شود اما با بررسی کلی تمامی جوانب، می توان به این نقطه رسید که صبا ‏، تیمی انتقالی که بتدریج می توان آن را بومی کرد و مشکلاتش را رفع نمود نباید به حال خود رها شود بلکه باید از ظرفیت های آن به شکل کامل استفاده کرد.

 

کشوری فرد‌:  صبا را نمی‌خواهند آن را به استان دیگری واگذار کنند.

صبر محمدرضا کشوری بالاخره لبریز شد و با لحنی بی سابقه از مسئولان استانی خواست که اگر صبا را نمی‌خواهند آن را به استان دیگری واگذار کنند.

محمدرضا کشوری‌فرد در خصوص بحث استعفایش از مدیرعامل باشگاه صبای قم گفته است: اگر مسئولان استانی با باشگاه همکاری نکنند مجبور می‌شوم استعفا دهم چرا که اگر فکر آنها به فوتبال نباشد من هم مجبور نیستم در این باشگاه باقی بمانم.

وی در مورد اظهارات بازیکنان صبای قم مبنی بر اینکه اگر استان قم قصد تیمداری ندارد، صبا را به استان دیگری واگذار کند، این گونه به انتقاد پرداخته: من هم با نظر بازیکنان موافق هستم چرا که این طرز تیمداری نیست. ما با استاندار و معاونانش باید صحبت کنیم و قرار شده تا 3- 4 روز آینده به داد ما برسند.اگر قرار است پول بدهند باید هر چه زودتر این اتفاق بیفتد چرا که حل شدن مشکلات در صورت رسیدن پول دور از دسترس نیست.

وی در پاسخ به این سؤال که فکر نمی‌کنید اگر همان زمانی که بحث مشکلات مالی صبای قم در رسانه‌ها مطرح شد به جای تکذیب آن درصدد رفع آن برمی‌آمدند گفته است: ما روی قول هیأت مدیره این مسائل را تکذیب می‌کردیم البته آنها هم تلاششان را کردند اما به مشکلی برخورده‌ایم که قرار است حل شود و این مشکل به دلیل جابه‌جایی‌هایی است که وجود دارد.بازیکنان صبا بالاخره به پول خودشان می‌رسند چرا که با ما قرارداد دارند اما فکر می‌کنم وضعیت داماش از ما بدتر است و فکر نمی‌کنم یک فوتبالیست حرفه‌ای اعتصاب کند و تمرین را تحریم کند البته استان در این باره کم کاری کرده و باید بداند که تیمداری هزینه و خرج دارد. ما در حال حاضر در هزینه‌های جاری باشگاه هم مانده‌ایم اگر مسئولان استان قم تیم فوتبال نمی‌خواهند قبل از اینکه صبا سقوط کند آن را به استان دیگری واگذار کنند چرا که این تیمداری صحیح نیست.

 

دهناد استعفا کرد یا مجبور شد استعفا کند؟

 

نکته جالب این که در بین خبرگزاری ها خبری مبنی بر استعفای سید رضا دهناد رییس هیوت مدیره باشگاه صبای قم منتشر شد و این طور وانمود شد که وی معترضانه از سمتش کناره گیری کرده است.

در یکی از این خبرها آمده بود : سید رضا دهناد رئیس هیات مدیره باشگاه صبای قم از سمت خود استعفا کرد تا دومین شوک به مسئولان تربیت بدنی استان وارد شود. محمد رضا کشوری فرد در گفت‌وگو با ایسنا خبر فوق را تائید کرد و از احتمال استعفای خودش در صورت کمک نکردن به باشگاه صبا در روزهای آینده خبر داد.

واقعیت این است که دهناد با از دست دادن شغلش در پست معاون استاندار، به صورت خودکار از ریاست هیئت مدیره صبا کنار رفت و به طور قانونی به دلیل این که سمتی در استانداری نداشت نمی توانست به کار خود در باشگاه صبا ادامه دهد.

بدین ترتیب انتشار خبر استعفای دهناد از ریاست هیات مدیره باشگاه صبای قم یک مانور خبری بیش نبود و فایده ای هم نداشت. عباس جهان بینی مدیر کل ورزش و جوانان قم که دبیر هیئت مدیره صبا هم هست این مسئله را تایید کرد.

 

صبا رفتنی می شود؟

 

در بین موافقان و مخالفان صبا اختلاف نظر های زیادی وجود دارد. یک نگاه منصفانه ، دور از غرض ورزی های شخصی و جدا از منافع یک یا چند نفر می تواند ما را به دیدگاهی حقیقی از صبا برساند.با تاکید دوباره بر بررسی کارشناسانه فرصت ها و تهدیدهای حضور صبا در قم ترجیحا توسط افرادی غیر ذینفع که به دنبال تعریف و تمجید یا به رگبار بستن هدف دار صبا  نیستند، صبا می تواند در قالبی منظم و با برنامه ، عصای دست ورزش قم باشد و در قبال هزینه هایی که از منابع استانی دریافت می کند، خروجی ارزشمندی برای قم داشته باشد.

با بیان صریح مدیر عامل صبا نسبت به واگذاری این باشگاه ، قضیه انتقال امتیاز صبا وارد مرحله جدیدی می شود. با رفتن صبا از قم ، استانداری قم نفسی به راحتی می کشد ، برند ورزشی در حال رشد  قم از بین می رود  و انبوهی از بازیکنان رده های سنی پایه که صبا را آرمان شهر خود قرار داده بودند دچار بی هدفی می شوند. فوتبال قم وارد فاز جدیدی – شاید بد و شاید هم خوب – می شود و اتفاقات تازه ای در ورزش قم رقم می خورد. با امید با بقای صبا در لیگ برتر و در قم ، بگذارید امیدوار باشیم به حل مشکل ها . به یک اتحاد همه جانبه در قم  برای داشتن یک باشگاه خوب و رفع همه موانعی که محبوبیت صبا را تحت الشعاع قرار داده است.


حامد اسماعیلی
 

     
آی اسپورت
2014-02-24 11:49:04
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر