فهرست
نقش آیت‌الله در ورزش ایران/ حامی زنان
نقش آیت‌الله در ورزش ایران/ حامی زنان

نقش آیت‌الله در ورزش ایران/ حامی زنان

آی اسپورت- خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از بزرگان کشور و انقلاب اسلامی برای همه اقشار جامعه غافل‌گیر کننده و البته ناراحت کننده بود. بعد از اعلام رسمی خبر درگذشت او اهالی پرشمار ورزش کشور نیز در کنار دیگران درگذشت او را تسلیت گفتند که نشان از تاثیرات زیاد او در رشد ورزش کشور داشته‌ است.

از لحظه بستری‌ شدن تا درگذشت رییس تشخیص مصلحت نظام تنها چند ساعت گذشت و به یکباره عصر یکشنبه 19 دی‌ماه 1395 تیره و تار شد. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رییس تشخیص مصلحت نظام در 82 سالگی و به دلیل عارضه قلبی درگذشت و جامعه ایران عزادار شد. در کنار تمام مسوولان و نهادهای دولتی، جامعه ورزش ایران نیز در رسانه‌های رسمی و فضاهای مجازی خود درگذشت رییس جمهور اسبق کشور را تسلیت گفتند. نکته جالب توجه در میان سیل پیام‌های تسلیت نقش پررنگ جامعه ورزش و ورزشکاران بود که از نگاه ویژه او و خانواده‌اش به ورزش نشات می‌گرفت که باعث شد مسوولان ورزشی، مدیران،‌ ورزشکاران، باشگاه‌های دولتی و خصوصی و تمام فعالان ورزش کشور درگذشت او را اتفاقی تلخ برای ایران و انقلاب بدانند. آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از جمله مسوولان بزرگ کشور بود که همیشه در توسعه ورزش نه تنها حرف می‌زد بلکه عمل می‌کرد و نگاه ویژه ای به ورزش کشور از جمله ورزش بانوان داشت و در زمان ریاست او بود که فدراسیون ورزش‌های زنان شروع به کار کرد.

*نگاه خاص به ورزش بانوان
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از روحانیان حامی ورزش بانوان بود. مطمئنا در این قسمت باید به تاثیر همسر و دختران او در نگاه خاصش به بانوان ایران هم تاکید کرد. جایگاه زنان در تفکر اکبر هاشمی رفسنجانی به اندازه‌ای پررنگ بود که هم همسر و هم دختران او در جامعه منفعل نبودند و فعالیت‌های زیادی در کشور داشتند. همین مسائل مطمئنا تاثیر بسیار زیادی داشته تا رییس جمهور سازندگی ایران توجه ویژه‌ای به امور زنان به خصوص در ورزش داشته باشد. همین توجه نیز باعث شد تا فدراسیون ورزش زنان در سال 1369 توسط دختر او فعالیتش را شروع کند که اصلی‌ترین اقدامش برگزاری بازی‌های کشورهای اسلامی بود که این فرصت را در اختیار دختران ایران قرار می‌داد تا در میدانی بین‌المللی خودشان را نشان دهند. در کنار این موضوع می‌توان به دفاع های تمام قد او از دختران ورزشکار هم اشاره کرد. هم او و هم رهبر انقلاب نقش زیادی در ادامه فعالیت زنان در ورزش داشتند. زمانی که انتقادها از دختران ورزشکار ایران زیاد شده‌بود او در یکی از صحبت‌هایش تاکید کرد:" اینکه بعضی از متحجرین، ورزش را مغایر با شخصیت‌های زنانه می‌دانند، از وصله‌های ناجور در تفکرات اسلامی است و بزرگان دینی ما، بدون تبعیض البته متناسب با شرایط جسمی آنان بر اهمیت ورزش تأکید می‌کردند." همین تفکر نقش زیادی در توسعه ورزش بانوان کشور داشته که امروز شاهد آن هستیم دختران ایران در میادین بین‌المللی پابه پای مردان و با حجاب اسلامی می‌درخشند و سفیران فرهنگ و آیین ایران اسلامی هستند.

*پاسخ جامعه ورزش به توجه‌ها

در سال‌های گذشته یا در یک دهه گذشته ورزش کشور با مسائل خاصی مواجه بوده و با آمدن و رفتن هر مدیری شکل و شمایل جدیدی به خود گرفته‌است اما در این چند روز اکثر همین اعضای جامعه پرحاشیه ورزش یکصدا از فقدان مردی بزرگ گفته و نوشته‌اند. همه مسوولان، ورزشکاران، مدیران، باشگاه‌ها و نهادهای ورزشی سیاه‌پوش مردی شدند که در سخت‌ترین روزهای انقلاب هیچ‌وقت نگاهش را از ورزش نچرخاند.
جامعه ورزش ایران پاسخی شایسته به تمام توجه‌های مردی داد که مرگ اسطوره آبی‌ها برایش تلخ بود و ماندن اسطوره قرمزها در کشور دغدغه‌اش.

در یازدهم خرداد 95 علی پروین در گفت و گویی عنوان کرده‌است: " وقتی برای بازی مقابل الاتحاد به این کشور رفته بودیم، عرب ها سراغ من آمدند و یک پیشنهاد ۵۰ میلیونی به من دادند من هم این موضوع را به محض برگشتن با آقای غفوری فر که رئیس سازمان تربیت بدنی بود مطرح کردم. ایشان یک روز من را خواست و گفت آقای هاشمی که رئیس جمهور بودند تماس گرفتند و گفته علی پروین هر چه دلش می خواهد بگیرد و بماند. من هم جواب دادم به حاج آقا سلام برسانید و بگویید پروین تیم محلش را ترک نمی کند و برود.".

همین مساله به خوبی چرایی واکنش عظیم اهالی ورزش به درگذشت آیت‌الله رفسنجانی را نشان می‌دهد. او به عنوان یکی از ستون‌های بزرگ و تنومند انقلاب آیتی هم برای رشد ورزش کشور بود.

عنایت حسینیان

۵    
آی اسپورت
2017-01-10 18:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر