فهرست
وریا غفوری! به‌راستی ماندوو نه‌بی!
وریا غفوری! به‌راستی ماندوو نه‌بی!

وریا غفوری! به‌راستی ماندوو نه‌بی!

آی اسپورت – وریا غفوری سزاوار بازی کردن در جام جهانی بود. بازی حتی اگر به او نمی‌رسید حق‌اش این بود که در کارنامه‌اش «حضور» در جام جهانی باشد، آن کت و شلوارهای خوش‌دوخت را بپوشد، کنار تیم مشت‌هایش را بعد از پیروزی بر مراکش گره کند و در رختکن کُردی برقصد.

این به معنای عدم کیفیت رامین رضاییان نیست که او هم در حد توان در روسیه ۲۰۱۸ جنگید اما وریا و سیدجلال بعد از یک فصل درخشان مستحق بودند عضوی از تیم ملی ایران باشند. بازیکنان دیگری هم این شایستگی را داشتند اما اقبال عمومی و حمایت رسانه‌ای از این دو بیشتر بود. رسانه‌ها و مردم برای وریا و سیدجلال حسینی سنگ تمام گذاشتند و گمان کنم حتی در سال‌های بعد روزهای بازنشستگی کسانی که این دو را در خیابان ببینید بگویند: حق‌تان بود بروید جام جهانی روسیه!

اما در کنار این تحسین‌ها پرخاش وریا غفوری به سایت ورزش سه رفتاری غیرحرفه‌ای بود. در این سایت پرطرفدار در خبری آمده بود: «هر چند شایعاتی درباره قهر وریا غفوری به دلیل عدم دریافت مطالبات به گوش می‌رسد اما با توجه به غیبت این بازیکن در تمرینات و البته مصاحبه صبح روز چهارشنبه غفوری به نظر می‌رسد مصدومیت دلیل اصلی این اتفاق است».

خبر با «شایعاتی» شروع می‌شود و با «دلیل اصلی» تمام. کاری معمول در دنیای خبر. اما واکنش غفوری در اینستاگرام تند و پرخاشگرانه بود. او در استوری‌اش، اسکرین‌شات این خبر را منتشر کرد و بالای آن نوشت: «باز این سایت پولکی مطلب چرت نوشت»!

این استوری البته حذف شد اما اثر خودش را گذاشت. نشانه‌ای از خشم و رفتار غیرحرفه‌ای ورزشکاران ما که جز تحسین و تقدیر و تجلیل چیز دیگری نمی‌پسندند. این نوشتار در پی دفاع از سایت ورزش سه نیست و وریا غفوری هم نخستین نفر در عالم ستاره‌ها نیست که چنین تندمزاج می‌شود. چهره‌های سیاسی هم به همین اندازه تلخی می‌کنند.

درک این نکته که سایت‌های خبری و روزنامه‌ها، وبلاگ هواداری نیستند و قرار نیست فقط ستایش محض کنند چقدر کار دشواری است که برخی کوچکترین نقد آنها را تاب نمی‌آورند؟ رسانه‌ها را انسان‌ها مدیریت می‌کنند و طبعاً گاهی خطا می‌کنند، ممکن است حب و بغض هم در قلمشان دخیل باشد(که البته بهتر است اصلاً نباشد) اما اگر مطلبی را نمی‌پسندیم روزنامه‌نگار و رسانه را قلم به مزد، پولکی، مزدور، عمله دشمن، چرت‌نویس و … باید لقب بدهیم؟

چهره‌ها به مشاوران رسانه‌ای نیاز دارند، به کسانی که به آنها بگوید ممکن است شما فوتبالیست، کشتی‌گیر، بازیگر یا سیاستمدار فوق العاده‌ای باشید اما سواد رسانه‌ای کافی ندارید. چند چهره فوتبالی این کار را کرده‌اند و صفحات اجتماعی آنها را روزنامه‌نگاران باتجربه می‌گردانند و برایشان هویت و شخصیت متین و موقری ساخته‌اند. وریا غفوری هم می‌تواند این کار را بکند.

به همان اندازه که علیرضا بیرانوند وحید امیری موفق شدند تصویر دیگری از مردم لرستان را به ایرانیان نشان دهند، وریا غفوری و کاوه رضایی هم این کار را کرده‌اند و حالا جوانان بسیاری کُردها و کُردستان را با آنها می‌شناسند. حفظ این چهره و وجهه دشوار است.

از آن مسئولیت‌هایی است که خواسته یا ناخواسته بر دوش این ورزشکاران افتاده است و خوب است که وریا غفوری همان چهره متین، سختکوش و غیرت‌مندش را پررنگ‌تر کند و وارد جدال‌های بی‌حاصلی از این دست نشود. به زبان کُردی که وریا هم می‌داند به او که دوستش دارم می‌گویم: به‌راستی ماندوو نه‌بی، له‌شت ساق بێت,چاوت ڕۆشن!( واقعاً خسته نباشی، تنت سلامت و چشمت روشن)

 

فرهنگستان فوتبال

۱۴ ۵  
آی اسپورت
2018-07-21 13:12:00
نظر دهید

۵ نظر
....
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۲۷
دارن بازیکن میگیرن نزدیک به 2 میلیون دلار معلومه صدای بقیه هم درمیاد حالا ببینید این دوتا بیان چه حاشیه هایی در راهه
sirvan.f
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۳۰
جالب اینجاست چندساعت بعد برگشت ایران.اگه برگشتش به دلیل مصدومیت یا قهر نبوده .احتمالا خواسته بچشو تو مام وطن به دنیا بیاره.
۶
خوزستانی
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۳۶
اگر پیشنهاد خوبی داشته باشه بدون هیچگونه تردید او هم میرود
همانند امیری ها حسینی ها ابراهیمی ها و ...
این سقف آرزوهای همه دختران و پسران سرزمین ایران است که روزی از این فضای غم الود پر استرس و بدون شور و شادی درون مرز خارج گردند
Hosein
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۵۰
وقتی دروغ مینویسن چی اصلا حق با روزنامه ها
اما به حاشیه کشیدن بازیکن تا کجا
وریا همیشه جزو بازیکنای باغیرت و خوش اخلاق بوده
معین
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۱۵
اقای محمدی یک درصد هم احتمال بده که وریا حق داشته اون مطلب رو بنویسه اصولا نمی فهمم چرا عرصه رسانه و مطبوعات می بایست خط قرمز انتقاد باشند اصلا متوجه نمی شم چرا؟؟یعنی همیشه حق با رسانست؟؟شما میتونید تضمین بدید همیشه حق با ورزش سه هست؟؟
۹
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر