فهرست
4تیم با شانس 3 گانه در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان/ در انتظار سه گانه؟
4تیم با شانس 3 گانه در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان/ در انتظار سه گانه؟

4تیم با شانس 3 گانه در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان/ در انتظار سه گانه؟

 سه شنبه و چهارشنبه هفته ای که گذشت، برای برخی تیم ها، متفاوت از همیشه بود. در آلمان، ایتالیا، فرانسه و چند کشور دیگر، مسابقات جام حذفی در ادواری بسیار حساس برگزار شدند. نیمه نهایی در ایتالیا و فرانسه و یک چهارم نهایی در آلمان. در ایتالیا، یووه شکست خانگی بازی رفت مقابل فیورنتینا را جبران کرد و فینالیست شد. در آلمان بایرن مونیخ در ضربات پنالتی از پس بایر لورکوزنی بر آمد که با وجود داشتن یکی از بهترین پنالتی گیرهای فعلی جهان (برند لنو) برای دومین بار در این فصل یک جام را در ضربات پنالتی از دست داد و در فرانسه، پاری سن ژرمن در روزی که زلاتان صدمین گلش را برای آنها زد، با پیروزی 4-1 مقابل سن اتین، فینالیست شد. پیش از این نیز بارسلونا در اسپانیا موفق شده بود به فینال جام حذفی صعود کند. در حال حاضر نیمی از 8 تیم حاضر در نیمه نهایی لیگ قهرمانان به صورت تئوریک، شانس فتح سه گانه (بردن لیگ، جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا طی یک فصل) دارند.

 

مطمئن از لیگ

بایرن مونیخ و یوونتوس برای فتح لیگ های داخلی، فقط باید نیمی از امتیازات پیش روی خود را کسب کنند و قهرمانی آنها در لیگ داخلی تقریبا مسجل است. دو تیم بارسلونا و پاری سن ژرمن که به صورت عجیبی سرنوشت فتح سه گانه شان به هم گره خورده کاری سخت تری دارند. با این وجود، با توجه به صدرنشینی فعلی در لیگ های اسپانیا و فرانسه، حداقل ابتکار عمل دست خودشان است. در این بین البته پاری سن ژرمن خوش شانس است که تا پایان فصل، بازی سختی در لوشامپیونا پیش رو ندارد و با هیچ یک از تیم های مدعی قهرمانی بازی نخواهد داشت. بارسلونا نیز هرچند مقابل رئال مادرید، تیم دوم جدول، در بازی های رفت و برگشت حاضر شده و 4 امتیاز بیش از آنها دارد اما بازی های برگشتشان مقابل تیم های سوم، چهارم و پنجم فعلی جدول باقی مانده.

 

بیشترین شانس

یوونتوس. نه؟ شاید در نگاه اول بایرن مونیخ از شانس بیشتری برای کسب یا به عبارت بهتر تکرار سه گانه بهره مند باشد اما در واقعیت شاید این فصل آنها از نیمه نهایی دو حذفی پیش رویشان بالاتر نروند. در آلمان، بایرن برای فینالیست شدن در دی اف بی پوکال، باید از سد دورتموند عبور کند که یک بار اساسی 6 جامه شدن آنها را خراب کرد و در 2012 نیز نقش به سزایی در تبدیل تریپل آنها به سه نایب قهرمانی داشتند. اگر هم فینالیست شوند، برنده دیدار وولفسبورگ – آرمینیا (خودتان حدس بزنید) مقابلشان خواهد ایستاد. در سمت مقابل یوونتوس در لیگ قهرمانان به ساده ترین قرعه ممکن در یک چهارم خورده، در سری آ به اندازه بایرن در آلمان با قهرمانی لیگ فاصله دارد و در فینال جام حذفی نیز باید به مصاف لاتزیو بروند که با هر متر و معیاری از قرعه نیمه نهایی و فینال بایرن مونیخ در جام حذفی آلمان ساده تر است.

 

کمترین شانس

بارسلونا. باز هم نه؟ با یک طوفان فکری معکوس و عینک بد بینی وارد قضیه شوید. اگر قرار باشد یکی از این 4 تیم را انتخاب کنید که در پایان فصل هیچ جامی نمی برد انتخاب کدام است؟ بایرن و یوونتوس که یک لیگ در دست دارند. پاری سن ژرمن هم در فینال جام حذفی فرانسه جدا از امتیاز میزبانی، باید مقابل اوسر از لیگ 2 فرانسه بازی کند. پس آنها هم با احتمال بالا یک جام حذفی می برند. اما بارسلونا چه طور؟ در لیگ به خانه سویا و اتلتیکو مادرید خواهند رفت که حتی در فصل 6 جامه رویایی 2009 نیز در آنجا امتیاز دادند و در شرایطی میزبان والنسیا خواهند بود که فصل قبل از والنسیایی به مراتب ضعیف تر در نیوکمپ شکست خوردند و در بازی رفت با چاشنی شانس دست پر از زمینشان خارج شدند. در لیگ قهرمانان نیز در مرحله گروهی بارسلونا و پاری سن ژرمن مقابل هم بازی کردند و اگر آن نتایج دوباره تکرار شود، بارسلونا پا به نیمه نهایی خواهد گذاشت اما واقعا در این مرحله از مسابقات اگر تیمی بازی رفت را در خانه ببرد، به قصد 3-1 باختن بی تفاوت پا به بازی برگشت خواهد گذاشت؟

 

سابقه تاریخی

تا امروز 7 باشگاه، موفق به کسب سه گانه در اروپا شدند. سلتیک (1967)، آژاکس (1972)، پی اس وی (1988)، من یونایتد (1999)، بارسا (2009)، اینتر (2010) و بایرن (2013). سه مورد اول متعلق به جام باشگاه های اروپا سابق بودند که شرط شرکت در آن، قهرمانی سال قبل در لیگ کشور خودی بود و به علاوه حذفی بودن مسابقات، نقش عامل شانس در این موفقیت ها را پر رنگ تر می کرد. شرایط یونایتد 1999 خیلی به بارسلونا امسال شباهت داشت. همه چیز را درست انجام داده بودند اما تا زمان سوت پایان آخرین بازی ها، کسی این سه گانه را باور نداشت. درست همانند بارسلونا که با وجود 4 امتیاز برتری به رئال مادرید در لیگ، هنوز آنطور که بارسای گواردیولا نشان می داد برای هواداران خودی و رقیب از پیش برنده نشده. بارسلونای 2009 هر چند هیچگاه تکرار نخواهد شد اما در بین این 4 تیم، بایرن مونیخ را خیلی شبیه به خودش می بیند. اتفاقا اینجا هم سرمربی گواردیولاست. جالب اینکه بارسلونای 2009 تا قبل از نیمه نهایی، قرعه های به نسبت ساده ای هم داشت. اینتر 2010 کمی شبیه این پی اس جی بود. در لیگ منفور واقع شده بودند و برتری محسوسی تا هفته های آخر نسبت به رده دوم نداشتند. در لیگ قهرمانان هم سخت ترین مسیر ممکن را برایشان چیده بودند. اتفاقا یک هشتم نهایی اینتر در آن سال با چلسی بود و در ادامه با بارسلونا هم بازی کردند. و بایرن 2013. اگر منتظر شنیدن این هستید که بایرن 2013 مثل یوونتوس فعلیست، اشتباه حدس زدید چرا که یوونتوس حتی اگر سه گانه ببرد، هیچ شباهتی به آن تیم بایرن نخواهد داشت. یوونتوس امسال اگر فاتح سه گانه شود خیلی جالب می شود. شباهت یوونتوس با هفت فاتح قبلی سه گانه اینست که همه آنها یک مدل متفاوت از سه گانه برهای قبلی بودند. یووه قطعا با کیفیت بالایی این شرط را دارد!

 

سه گانک ها

شرط لازم (و نه کافی) فاتح سه گانه بزرگ شدن، قهرمانی در همه این جام ها نیست. شرط لازم به دست آوردن سهمیه لیگ قهرمانان است. اتفاقی که برای وولفسبورگ، بروژ، دینامو کیف و دنیپرو دونتسک نیفتاد. بروژ این فصل تا اینجا جام حذفی بلژیک را برده و به عنوان تیم اول وارد دور نهایی لیگ شده (لیگ بلژیک دو مرحله ای است). در لیگ اروپا هم آنقدر قرعه خوبی دارند که کم کم نیمه نهایی را مز مزه کنند اما از اینجا به بعد شاید واقعا در ابعاد فتح یک سه گانه (ولو کوچک) نباشند. وولفسبورگ خیلی به فتح سه گانه لورکوزنی (سه نایب قهرمانی) نزدیک است. آنها در نیمه نهایی دی اف بی پوکال با آرمینیا بیلفیلد بازی دارند که لقمه چرب و نرمیست اما در فینال رقیبشان بایرن است که حداقل به انگیزه جبران شکست تحقیر آمیز 4-1 در آغاز دور رفت بوندسلیگا جلوی آنها محکم بازی خواهد کرد. در لیگ هم که صرفا شانسشان روی کاغذ است و در عمل دوم خواهند ماند. دنیپرو دونتسک و دیناموکیف هر دو همین هفته به نیمه نهایی جام حذفی اوکراین رسیدند و با حضور در یک چهارم نهایی لیگ اروپا، روی کاغذ شانس بردن سه گانه کوچک دارند. شانسی که برای دنیپرو خیلی کم است چرا که در فاصله 8 هفته تا پایان لیگ، 8 امتیاز از دیناموکیف صدرنشین کمتر دارند. با یک محاسبه درست و دقیق دیناموکیف در بین حاضران در نیمه نهایی تنها تیمی است که کسب سه گانه کوچکش صرفآ در گروه بردن همین لیگ اروپاست.

 

 مهدی احمدی / آی اسپورت

  ۲  
آی اسپورت
2015-04-11 16:52:20
نظر دهید

۲ نظر
سعید پرسپولیسی
شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۴، ۰۹:۵۳
حالم ازتون به هم میخوره عرب پرست های اشغال //
عوضضضییی ها
حمید
يكشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۲:۴۴
جناب آقای احمدی تو فوتبال هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و امروز می بینید که تمام آنچه که در بالا گفته اید اشتباه از آب در آمده
بایرن مونیخ در فینال حذفی آلمان نیست، یووه در فینال حذفی ایتالیا نیست
بارسا با سه امتیاز از 6 امتیاز باقیمانده قهرمان لیگ خواهد شد و تنها بارساست که میتواند سه گانه را فتح کند.
پس از این به بعد لطفا اینقدر قاطع در مورد فوتبال نظر ندهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر