فهرست
تاثیر توافق ایران و 5+1 روی ورزش ایران: پایان عصر خالی‌بندها
تاثیر توافق ایران و 5+1 روی ورزش ایران: پایان عصر خالی‌بندها

تاثیر توافق ایران و 5+1 روی ورزش ایران: پایان عصر خالی‌بندها

آی اسپورت- در سال هایی که ایران تحت تحریم بود، موتور ورزش بر خلاف بسیاری از بخش ها متوقف نشد اما روند حرکتی و سرعت آن با چالش هایی رو به رو شد که پس از عملی شدن رفع تحریم ها، باید منتظر جهش در آن باشیم.

 

ایران کشور امنی است

عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه مهم ترین دستاورد مذاکرات هسته ای را \"اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران\" می داند. موضوعی که تا حد زیادی بار منفی به ناحق ایجاد شده به دلیل مسائل قبلی را از روی ایران بر می دارد. هر چند امنیت کشورها، شاخص های دیگری نیز دارد اما همین موضوع هم می تواند زمینه روانی مثبتی نسبت به جغرافیای ایران در فضای ورزش جهان ایجاد کند. ژولیو ولاسکو، سرمربی اسبق تیم ملی والیبال ایران، قبل از تمدید قراردادش با فدراسیون کشورمان پیامی با این مضمون از سفارت ایتالیا در تهران دریافت کرده بود که بهتر است به دلیل جو ویژه ایران، این قرارداد را تمدید نکند. موضوعاتی که از این پس برای سایر مربیان خارجی کمتر اتفاق خواهد افتاد.

 

کوتاه شدن دست واسطه ها

به واسطه تحریم نظام بانکی ایران، هر جا نیاز به تبادلات ارزی بین المللی به وجود می آمد، واسطه ها وارد میدان می شدند و همین موضوع ضررهای هنگفت مالی بزرگی به بودجه های ورزشی وارد کرد. با کنار رفتن بانک ها از فهرست تحریم ها، پول حق عضویت ها، دستمزد سرمربیان و بازیکنان خارجی و سایر پرداخت بدون هیچ دردسری همانند یک خرید اینترنتی ساده انجام خواهند شد. کارلوس کی روش پس از بازی با بحرین، از تحریم ها علیه ایران انتقاد کرده بود. بسیاری دلیل ناراحتی او را مشکلاتش در انتقال دریافتی هایش از فدراسیون به خارج از ایران می دانستند.

 

حق پخش تلویزیونی

به دلیل تحریم ها، شبکه های تلویزیونی خارجی برای گرفتن حق پخش بازی های نمایندگان ایران از ترس جریمه شدن وارد عمل نمی شدند. این موضوع پس از رفع تحریم ها دو تأثیر مستقیم و مهم خواهد داشت. اول اینکه دسترسی به تماشای بازی های نمایندگان ایران گسترده تر می شود و صرفآ یک یا دو شبکه تلویزیونی داخلی از این موضوع استفاده نخواهند کرد. به علاوه بلوف وارد مذاکره شدن با نمایندگان شبکه های خارجی برای پخش تلویزیونی که مهم ترین آن توسط فدارسیون فوتبال زده شده بود، از این پس جدی خواهد بود و شاید شاهد جنجالی دوباره بین فدراسیون ها (مشخصآ فوتبال) و تلویزیون بر سر همین موضوع باشیم.

 

بازی‌های دوستانه

بعد از سفر 4 سال قبل تیم ملی فوتسال برزیل به یزد برای انجام چند بازی دوستانه، کمتر به خاطر داریم تیمی خارجی برای مصاف با نمایندگان ما داوطلب شده و جدا از آن به ایران سفر کند. همواره ما مجبور بودیم برای سفر با خارجی ها، به خارجی ترین جاهای دنیا سفر کنیم. همین دو بازی دوستانه آخر فوتبال با شیلی و سوئد هم مثال های قابلی بودند. در شرایطی که بحرین با وضع امنیتی نه چندان شاخص میزبان ستاره های درجه یک کلمبیا بود، ما از ایران به اتریش و سوئد رفتیم تا با تیم چهل و چهارم رنکینگ فیفا بازی کنیم. از امروز قطعآ دردسر برگزاری بازی های دوستانه برای فدراسیون ها کمتر می شود و شاید در فصول پایانی سال شمسی به دور از سرمای اروپا فضای خوبی برای بازی های دوستانه این کشورها وجود داشته باشد و یاد آور زمانی شود که ورزشکارانی مانند اوزه بیو و گیرمو ویاس بی دردسر و با افتخار به کشورمان می آمدند.مقایسه بازی‌های دوستانه تیم ملی فوتبال پیش از جام جهانی 2006 و 2014

سال

تعداد بازی

میزبانی ایران

خارج از ایران

2006 (پیش از تحریم)

7

5

2

2014 (پس از تحریم)

5

1

4

 

 

کسب میزبانی

غیر از مسابقات والیبال کاپ آسیا 2010 در ارومیه، تنیس فیوچرز کیش و جام جهانی جهانی کشتی، کمتر به یاد داریم در سال های اخیر، ایران میزبانی تورنومنت قابل بیانی در یک رشته ورزشی را داشته باشد. در همین زمان، ما میزبانی جام ملت های آسیا و مسابقات والیبال جوانان جهان را از دست دادیم که البته صد در صد موضوع مرتبط با تحریم های خارجی نبود و تحریم شدن نیمی از جمعیت کشور برای ورود به این اماکن تأثیر به سزا تری داشت اما برای مثال درباره تورنومنت ها کوچک تر مثل جام ال جی در فوتبال که همه ساله به صورت چهار جانبه در تهران برگزار می شد یا تورنومنت های ورزش های انفرادی مانند شطرنج، بدمینتون و اسکواش، رفع تحریم ها و ورود دوباره اسپانسر می تواند در باز پس گرفتن میزبانی آنها موثر باشد. ضمن اینکه رشد مناطق آزاد با از بین رفتن تحریم ها نیز درباره برخی محدودیت های موجود می تواند گره گشا شود.

 

واردات با کیفیت‌تر

امروز اکثر برندهای ورزشی معتبر، در ایران نمایندگی رسمی ندارند. هر چند فروشگاه هایی با نام و نشان آنها وجود دارد اما در سایت رسمی وجود آنها تأیید نشده یا در صورت تأیید فقط داشتن امتیاز فروش بعضی اجناس را دارند. در لیگ فوتبال از توپ های آل اشپورت استفاده می شود که خودش تبدیل به یکی از تاکتیک های گلزنی شده و در بین ورزشکاران ایرانی کمتر کسی را می توان پیدا کرد که با یک کمپانی ورزشی معتبر خارجی قرارداد اسپانسرینگ امضا کرده باشد. خارجی هایی که به ایران می آیند هم اغلب از کیفیت بالایی برخوردار نیستند. هر چند در میان مربیان این موضوع مرتفع شده اما بسکتبالیست ها، فوتبالیست ها و والیبالیست های خارجی که به ایران آمدند تفاوت کیفیتی بالایی با یکدیگر نشان دادند و بعضآ حتی برای ذخیره بودن هم مناسب نبودند. از بین رفتن تحریم ها و به وجود آمدن فضای روانی امن، پای خارجی های زیادی را به ایران باز خواهد کرد. به ویژه اینکه پرداختی ورزشکاران در این هنوز از نیمی از کشورهای جهان بالاتر است.

 

3 فدارسیون خوشحال

هر چند تحریم اشخاص و نهادهای ایرانی کم و بیش روی همه فدراسیون ها تأثیر گذاشته بود و حتی برای مثال در رشته ورزش های زورخانه ای هم ریاست فدراسیون جهانی از دست ایران خارج شد اما در جریان این 8 سال، کمر 3 فدراسیون اتوموبیل رانی و موتورسواری، اسب سواری و تیر اندازی شکست. فدراسیون اتوموبیل رانی و موتورسواری به دلیل تحریم ها تا همین اواخر، نیمه تعطیل بود و مسابقات به ویژه در قسمت اتوموبیل رانی به صورت بسیار تفریحی دنبال می شدند. در اسب دوانی نیز، مشکل قرنطینه، باعث حضور ایرانی ها در رقابت های خارجی با اسب ها متفرقه شد. اما مهم تر از همه تیر اندازی بود. فدراسیونی که با توجه به نوع فضا و لوازم مورد نیاز، دردسر تحریم ها را بیش از هر قسمت دیگری لمس کرد و زمانی کار به جایی رسید که ملی پوشان تراپ، بدون داشتن فشنگ، مشق خشک انجام می دادند!

 

پایان عصر خالی بندی

در دهه 1370 و پس از پایان جنگ تحمیلی، هر جا نمایندگان ایران دسته گلی به آب می دادند، موضوع را گردن افرادی خارج از ایران می انداختند. این دسته گل ها از نداشتن دستکش بوکس در المپیک تا اعلام موضوع دوپینگ و سر وزن نرسیدن کشتی گیران را شامل می شد. امروز نیز تحریم ها جایگزین تاکتیک قبلی شدند. اینکه هر اتفاقی و به توافق نرسیدن با هر اسپانسر و سرمربی به گردن این عامل بیفتد، خودش به اندازه تحریم ها یک موضوع ناجوان مردانه است. فدراسیون فوتبال ایران حدود 3 میلیون دلار پول بلوکه شده در بانک های آمریکا دارد که بی تردید این موضوع دلیلی جز تحریم ها ندارد اما اینکه پیراهن های تیم ملی را فقط باید با آب گرم می شستند تا تغییر سایز ندهد، قطعا بخاطر تحریم نیست!

مهدی احمدی / تماشاگران امروز

     
آی اسپورت
2015-04-11 16:29:30
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر