فهرست
هاشمیان پس از دریافت مدرک پرولیسانس فدراسیون آلمان: باید دنبال یادگیری باشیم، نه مدرک
هاشمیان پس از دریافت مدرک پرولیسانس فدراسیون آلمان: باید دنبال یادگیری باشیم، نه مدرک

هاشمیان پس از دریافت مدرک پرولیسانس فدراسیون آلمان: باید دنبال یادگیری باشیم، نه مدرک

آی اسپورت- هاشمیان که اولین مربی ایرانی است که این مدرک را گرفته، به سایت کانون مربیان فوتبال ایران  گفت: برای گرفتن این مدرک برنامه‌ای طولانی‌مدت داشتم و از سال ۲۰۰۸ این برنامه‌ریزی را انجام دادم.

او با بیان اینکه گرفتن مدرک پرولیسانس فدراسیون فوتبال آلمان چند مرحله دارد، یادآور شد: هرکسی که می‌خواهد در این دوره شرکت کند، ابتدا نیاز دارد که مدرک C را دریافت کند و سپس مدرک B و A را بگیرد. بین دریافت هر کدام از این مدارک هم باید یک سال کار کرده باشد. بعدا باید در تیمی مربیگری کرد تا مجوز حضور در آزمون ورودی دوره پرولیسانس را دریافت کرد. مربی پیشین تیم هالستنبک آلمان یادآور شد: با توجه به اینکه من ۷ سال در بوندس‌لیگا بازی کرده‌ام و بالای ۱۰۰ بازی هم در کارنامه‌ام است، بدون حضور در کلاس‌های دوره C در کلاس‌های مربیگری دوره B شرکت کردم و این کار را در سال سال ۲۰۰۸ انجام دادم. در سال ۲۰۱۱ هم همزمان با بازی کردنم توانستم مدرک A را بگیریم.

 

\"\"

 

هاشمیان که پس از خداحافظی‌اش از فوتبال در دو تیم دسته پنجمی آلمانی هالستنبک و نیندورفر مربیگری کرد، در آزمون ورودی کلاس‌های مربیگری پرولیسانس شرکت کرد و موفق شد مجوز حضور در این کلاس‌ها را بگیرد. وی در این باره توضیح داد:«بعد از خداحافظی از فوتبال برای دریافت مدرک پرولیسانس اقدام کردم که شرط آن مربیگری کردن بود و من هم در آلمان این کار را انجام دادم. برای اولین بار هم توانستم در امتحان ورودی قبول شوم و شاید خیلی‌ها نتوانستند موفق شوند. حتی برخی از دوستانم بار دوم قبول شدند.»

او می‌گوید هر سال ۶۲ نفر از سوی فدراسیون فوتبال آلمان انتخاب شده و در امتحان ورودی آن شرکت می‌کنند:«بعد از قبول شدن در امتحان ورودی دوره ۱۰ ماهه را پشت سر گذاشتم که این دوره شامل یادگیری، بدنسازی، تغذیه، روان‌شناسی، داوری، تاکتیک‌های فوتبال، کارآموزی در یک تیم حرفه‌ای و کارآموزی در یک هیئت فوتبال می‌شود.»

مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان توصیه کرد کسانی که می‌خواهند در کلاس مربیگری حاضر شوند بهتر است به دنبال یادگیری باشند و به فکر مدرک نباشند:«من دنبال مدرک مربیگری فدراسیون فوتبال آلمان نبودم و بیشتر می‌خواستم یاد بگیرم که خوشبختانه با آلمانی‌های سختگیر به خوبی یاد گرفتم.»

     
آی اسپورت
2015-04-12 01:39:24
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر