فهرست
نگاه روز: کاوانی ، کشف پی اس جی برای روزهای بدون "زلاتان"
نگاه روز: کاوانی ، کشف پی اس جی برای روزهای بدون "زلاتان"

نگاه روز: کاوانی ، کشف پی اس جی برای روزهای بدون "زلاتان"

 

آی اسپورت- پاری‌سن‌ژرمن با کسب پیروزی صفر-4 برابر تیم ده نفره باستیا در استاد دو فرانس پاریس برای پنجمین بار در تاریخ خود قهرمان جام اتحادیه شد و برای نخستین بار از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد.

زلاتان ایبراهیموویچ که از حضور در چهار بازی تیمش در لیگ محروم است، با دو گل شبی خاطره‌انگیز را رقم زد ضمن اینکه ادینسون کاوانی به عنوان بازیکن ذخیره به میدان رفت و خودش دو گل زد تا تیم لوران بلان در آستانه بازی چهارشنبه با بارسلونا در دور رفت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا روحیه خوبی بگیرد.

با تصمیم داور بازی برای اخراج سباستین اسکیاسی به خاطر خطا روی اسکییل لاوتزی که منجر به پنالتی و گل اول زلاتان شد، در ابتدای این مسابقه روند بازی به طور کلی به نفع پاریسی‌ها تغییر کرد. اما همه چیز می توانست متفاوت باشد.

باستیا بازی را درخشان شروع کرد و با حمایت هوادارانش که از شهر خود به پایتخت آمده بودند تا تیمشان را در نخستین حضور در فینال جام اتحادیه بعد از 20 سال همراهی کنند، اعتماد به نفس بالایی نشان داد. اما در دقیقه 18 لاوتزی از تکل خشن اسکیاسی به نحو احسن بهره برد و بنوئه باستین بر اساس قانون کارت قرمز به مدافع سابق آرسنال داد که 34 سال دارد. مهاجم سوئدی که علاوه بر چهار جلسه محرومیت در لیگ برای بازی چهارشنبه هم محروم است، پنالتی را گل کرد و از آن به بعد همه چیز به نفع پاریسی‌ها پیش رفت. او تا به حال 104 گل برای تیم پایتخت فرانسه زده که 24 تایش از روی نقطه پنالتی بوده.

آبی‌ها سخت مبارزه کردند اما نتوانستند مانع از گلزنی مهاجم سوئدی در فاصله چهار دقیقه مانده به پایان بازی شوند.

سانتر سرژه اوریه که در تمام این بازی عالی بود، توسط مدافعان دفع شد و مرد شماره 10 پاریسی‌ها به راحتی هرچه تمامتر دروازه آلفونس آریولا را باز کرد.

در‌ آغاز نیمه دوم، تنها سوال مطرح این بود که چقدر طول می‌کشد که پاری‌سن‌ژرمن به گل سوم و کشنده خود برسد و بلان تا کی برابر بیرون کشیدن ستاره‌های خود و نگه‌داشتن آنها برای بازی با بارسا مقاومت می کند.

«رییس» تا دقیقه 62 صبر کرد تا کاوانی را به جای لاوتزی به میدان بفرستد و این کلید تسلط PSG بر میدان و قطعیت‌بخشیدن به پیروزی این تیم بود. این مهاجم اروگوئه‌ای که به خاطر مصدومیت در پیروزی یک-4 برابر سنت‌اتین در نیمه نهایی جام حذفی فرانسه غایب بود، به دنبال اثبات شایستگی‌هایش بود که در برد 2-3 برابر مارسی در لوکلاسیک مورد تردید قرار گرفته بود.

کاوانی 19 دقیقه انتظار کشید تا به ناکامی‌های اخیرش پایان دهد و این بار هم روی یک سانتر استادانه از اوریه گل زد. 9 دقیقه بعد این مهاجم اهل آمریکای جنوبی با پاس زلاتان گل دوم خود را زد و نتیجه با قاطعیت تمام به سود تیم بلان رقم خورد. تیم PSG که با پنجمین قهرمانی رکورددار جام اتحادیه شده، با رکورد قاطعانه‌ترین فینال جام اتحادیه نیز برابری کرده که در سال 2009 با پیروزی صفر-4 بوردو برابر وانه رقم خورد.

پاریسی‌ها در کمال شایستگی این پیروزی را به دست آوردند. تیم بلان بعد از اخراج اسکیاسی کاملا بر بازی مسلط بود و به نوعی انتقام باخت 2-4 در لیگ برابر همین رقیب در ماه ژانویه را گرفت.

کاوانی هم فرصت پیدا کرد نشان دهد به اندازه کافی باانگیزه و توانا هست که جای ایبراهیموویچ را در زمان محرومیت چه در داخل وچه اروپا پر کند. اگر چه پیش از این شاهد از دست رفتن موقعیت‌های مشابه توسط این بازیکن 28 ساله بودیم، اما او از نظر روحی با این دو گل تقویت می شود و با اعتماد به نفس بالایی برای بازی با بارسلونا آماده خواهد شد. در واقع اگر هرگونه تردیدی در این باره وجود داشت با دو گلش آن را از بین برد ضمن اینکه یادآور ماه‌های ابتدایی حضورش در پایتخت فرانسه بود.

اما نباید فراموش کرد بخشی از گل‌های او با کمک زلاتان به دست آمد و اگر ال‌ماتادور واقعا به دنبال پرکردن جای خالی مهاجم سوئدی است به کمک بقیه نیاز دارد. امثال خاویر پاستوره تجهیزات لازم برای اینکه مهاجم اروگوئه‌ای بتواند از زیر سایه ایبراهیموویچ خارج شود،‌را در اختیار او می گذارد. این دو گل شروع خوبی بود اما کاوانی باید برابر بارسلونا کاری بکند.

 

جاناتان جانسون

بلیچر ریپورت

 

     
آی اسپورت
2015-04-12 19:39:07
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر