فهرست
کی روش به کفاشیان: فقط نکونام را به عنوان دستیار قبول می کنم
کی روش به کفاشیان: فقط نکونام را به عنوان دستیار قبول می کنم

کی روش به کفاشیان: فقط نکونام را به عنوان دستیار قبول می کنم


آی اسپورت- وقتی رییس فدراسیون زیرک ایران از واژه تفاهم به جای توافق استفاده می‌کند، می‌توان به این نتیجه رسید که هنوز اختلافات هر چند کوچک در جزییات باقی مانده که کار را به توافق نرسانده حتی اگر کفاشیان با همان ساده انگاری ظاهری و برای بردن بازی رسانه‌ای از سرمربی لجوج پرتغالی ادعا کند که «از نظر من کی‌روش سرمربی تیم ملی است» در حالی‌که نمی‌توان هنوز صددرصد از ابقای کی‌روش روی نیمکت تیم ملی حرف زد.
واقعیت این است که به رغم مذاکره طولانی روز شنبه که با حضور نماینده وزارت ورزش انجام شد و با نظارت و میانداری او به تفاهم 80 درصدی – واژه‌ای که این روزها ترجیع بند مصاحبه‌های کفاشیان شده – رسید اما هنوز جزییاتی برای رسیدن به توافق نهایی وجود دارد که طرفین مذاکره روی آن بحث دارند. جزییاتی که شاید در ابتدا پیش پا افتاده و واقعا جزیی به نظر برسند اما بسیار کلیدی هستند و پافشاری طرفین بر مواضع خود سبب شده تا تفاهم تبدیل به توافق نشود.
جزییاتی که البته برخلاف انتظار ارتباطی به بحث مالی و دستمزد کارلوس کی‌روش ندارد. یکی از موارد مورد اختلاف بحث انتخاب دستیار ایرانی در تیم ملی به‌عنوان دستیار اول بود که این کار تا به اینجا توسط کی‌روش صورت نگرفته است. مساله مناقشه‌برانگیزی که از ابتدای همکاری فدراسیون فوتبال با کی‌روش یکی از مطالبه‌های فدراسیون بوده اما کی‌روش هر بار به بهانه‌ای از زیر آن شانه خالی کرده. سرمربی پرتغالی در طول مدت این چهار سال با همه دستیاران ایرانی‌اش از امید نمازی گرفته تا مجید صالح و علی کریمی به مشکل برخورده و عامل اصلی آن این است که او حضور یک غریبه را در کنار خود برنمی تابد. او در تمامی همکاری‌های مشترکش با مربیان ایرانی عرصه را به گونه‌ای با آنها تنگ کرده که مربی ایرانی فرار را بر قرار ترجیح دهد! او حتی چنان در این زمینه مستبدانه عمل کرد که یکی مثل نمازی که سال ها در آمریکا رابطه نزدیکی با او داشت و مورد وثوق و اعتمادش بود، بعد از نزدیک به سه سال خسته شد و عطای کار با دیکتاتوری مثل کی‌روش را به لقایش بخشید.
از همین رو علی کفاشیان در مذاکرات 6 ساعته‌اش با کی‌روش به شدت روی این قضیه پافشاری کرد و به سرمربی پرتغالی تاکید نمود که این بار باید تحت هر شرایطی یک دستیار ایرانی درجه یک و خوشنام را به کادر فنی خود اضافه کند. حتی وقتی کی‌روش از مارکار آقاجانیان نام برد و به سبک مالوفش در دفاع از مارکار به ملیت ایرانی او اشاره کرد، رییس فدراسیون فوتبال صراحتا تاکید نمود که در این زمینه دیگر مارکار را به‌عنوان دستیار کی‌روش قبول ندارد و خواهان یک مربی ایرانی درجه یک در کنار کی‌روش است. کفاشیان حتی پا را فراتر گذاشت و تاکید نمود این مربی ایرانی باید دستیار اول کی‌روش باشد و در طول 4 سال آینده حضوری فعال در کنار سرمربی پرتغالی داشته باشد.
کی‌روش البته بر سر پذیرش این شرط بسیار با کفاشیان چانه زد اما رییس فدراسیون فوتبال در یکی از معدود روزهای تاریخی خود سر سوزنی از مواضع خود عقب نشینی نکرد و حتی به سرمربی پرتغالی یادآور شد این مربی ایرانی باید نقشی اکتیو و موثر در چرخه فنی تیم داشته باشد و حضورش تنها به تماشای تمرینات و در خوشبیانه‌ترین حالت چیدن قیف محدود نشود!
کی‌روش پس از مشاهده مواضع سرسختانه کفاشیان دریافت که در این زمینه دیگر چاره‌ای جز تسلیم شدن را ندارد و اجبارا باید تسلیم خواسته رییس شود. به ویژه اینکه این شرط در قرارداد سرمربی پرتغالی نیز وجود داشت. اینجا بود که کی‌روش برگ برنده خود را رو کرد تا به نوعی کفاشیان را در آچمز قرار داده و البته علاوه بر پذیرش شرط کفاشیان به هدف خود برسد.
کی‌روش در تصمیمی عجیب و غیرمنتظره به کفاشیان تاکید کرد که با توجه به مفاد قرارداد او حق انتخاب دستیار ایرانی خود را دارد و در این زمینه کفاشیان نمی‌تواند گزینه‌ای را به او تحمیل کند. کفاشیان نیز با اشاره به مفاد قرارداد به کی‌روش اطمینان داد که در انتخاب دستیار ایرانی خود آزاد است و استقلال دارد و هنوز جمله کفاشیان تمام نشده بود، سرمربی پرتغالی دستیار ایرانی انتخابی‌اش را معرفی کرد؛ نامی که البته کفاشیان را به شدت غافلگیر کرد و به فکر فرو برد. کی‌روش به کفاشیان تاکید کرد جواد نکونام کاپیتان تیم ملی را به عنوان دستیار ایرانی‌اش مدنظر دارد و با اشاره به توانمندی‌ها و ویژگی‌های جواد تاکید کرد که با توجه به اینکه نکونام از بازی‌های ملی خداحافظی کرده، بهترین گزینه است و البته هیچ مربی دیگری را جز او نمی‌پذیرد.
کفاشیان که انتظار شنیدن چنین نامی را از کی‌روش نداشت، ابتدا چند لحظه‌ای سکوت کرد و سپس به کی‌روش گفت خداحافظی نکونام را قبول ندارد و اعتقاد دارد که او حداقل تا یکی دو سال دیگر می‌تواند به تیم ملی کمک کند و بهتر است کی‌روش به فکر یک دستیار دیگر باشد. خواسته‌ای که با مخالفت شدید و جدی کی‌روش همراه شد و او تاکید کرد گزینه نهایی‌اش فقط و فقط نکونام است. رییس فدراسیون اگرچه با پیشنهاد کی‌روش چندان موافق نبود اما در نهایت با توجه به مفاد قرارداد و البته اصرار کی‌روش چاره‌ای جز پذیرش آن نداشت. اتفاقی که به نوعی کی‌روش را برنده این مجادله طولانی در بحث انتخاب دستیار ایرانی کرد. کی‌روش حالا فردی را به‌عنوان دستیار ایرانی‌اش انتخاب کرده که مورد وثوق و معتمد اوست و دیگر قرار نیست غریبه‌ای را روی نیمکت تحمل کند!     
آی اسپورت
2015-04-13 17:00:39
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر