فهرست
آنالیز/ مشکل برانکو با عالیشاه: چپ تعطیل!
آنالیز/ مشکل برانکو با عالیشاه: چپ تعطیل!

آنالیز/ مشکل برانکو با عالیشاه: چپ تعطیل!

آی اسپورت – اعزام به خدمت سربازی، عالیشاه را در مقطع حساسی از پرسپولیس جدا کرد. بازیکنی که شاید، می‌توانست تا آخر فصل در پرسپولیس بماند و بعد به صورت بازیکن آزاد به تراکتورسازی برود اما به دلایل مختلفی، ترجیح داد در نقل و انتقالات نیم فصل راهش را از تیم جدا کند و به تبریز برود. یکی از این دلایل، احتمال نیمکت نشینی در نیم فصل دوم بود. عالیشاه دو بازی آخر پرسپولیس قبل از مصدومیت، بازی را از روی نیمکت آغاز کرد و بعد از بازگشت هم معلوم نبود جای ثابتی در تیم داشته باشد. به خصوص که قبل از شروع نقل و انتقالات نیم فصل، شایعه تلاش پرسپولیس برای خرید حداقل یک نفر از بین سروش رفیعی و مهدی زهیوی، وینگرهای تراکتور و استقلال خوزستان مطرح بود. نکته اینجاست چرا برانکو، علاقه چندانی به نگه داشتن بهترین گل‌ساز فصل پیش تیمش نداشت و تلاش زیادی نکرد او را راضی به ماندن کند؟

عالیشاه فصل پیش، 7 گل برای پرسپولیس ساخت که 6 تای آن‌ها، در نیم فصل دوم و پس از انتقال از خط حمله به پست هافبک چپ بودند. این فصل با ورود امیری، قرار بود سمت چپ پرسپولیس قدرتمندتر شود اما بار حملات و گلزنی پرسپولیس، کاملا روی بازیکنان سمت راست بود. با توجه به سبک بازی پرسپولیس، تمام گل‌های آن‌ها روی یک پاس مستقیم یا ریباند آن بدست آمده‌اند و می‌توان آخرین ضربه‌ای که توپ را به زننده گل رسانده مشخص کرد. تصویر زیر، پاس‌های منجر به 18 گل پرسپولیس در نیم فصل اول است.

نقاط ارسال پاس‌های منجر به گل پرسپولیس
نقاط ارسال پاس‌های منجر به گل پرسپولیس

از 18 گل پرسپولیس، 13 گل با پاس‌های آخر از سمت راست، یک گل با تاثیرگذاری طارمی تقریبا از اواسط محوطه جریمه و فقط 4 گل، با پاس از سمت چپ بدست آمدند. از این 4 گل، دو گل به ارسال‌های امیری و یک گل به پاس مسلمان از روی ضربه شروع مجدد مربوط می‌شود و امید عالیشاه، فقط یک بار مقابل سپاهان توانسته برای پرسپولیس گل بسازد. 2 گل از این چهار گل هم، در بازی زده شدند که امیری به جای عالیشاه، در نقش گوش چپ پرسپولیس بازی می‌کرد.

بقیه گل‌های پرسپولیس، با همکاری مسلمان، امیری یا علیپور در سمت راست، یا سانترهای رامین رضاییان در بازی‌های اخیر بدست آمدند. عملکرد نه چندان خوب عالیشاه و نفوذ نکردن ربیع‌خواه، تعادل سمت راست و چپ پرسپولیس را بهم زده و شاید به همین دلیل، برانکو حتی قبل از مصدومیت عالیشاه هم دنبال یک وینگر و مدافع چپ جدید برای نیم فصل دوم بود. وینگری که نیم فصل دوم، دست چپ پرسپولیس را هم به اندازه دست راستش قوی کند.

۸    
آی اسپورت
2016-12-28 17:44:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر