فهرست
درباره دایی؛ جای خالی آقای خاص!
درباره دایی؛ جای خالی آقای خاص!

درباره دایی؛ جای خالی آقای خاص!

آی اسپورت - «شک نکن، چند سال میرم اروپا دوره مربیگری. بعد مربی می‌شم.» این نقل قول یکی از مربیانی است که حتی یک روز هم کلاس مربی‌گری نرفت و مربی شد. شاید به این دلیل که او دوران مربی‌گری‌اش را با قهرمانی آغاز کرد. آن هم قهرمانی با تیمی که اولین و آخرین جامش در لیگ برتر را تجربه کرد و تا اطلاع ثانوی آخرین جام آنها در کلکسیون افتخاراتشان خواهد بود. همین جام بود که باعث شد در مسیری که او می‌خواست، تغییر ایجاد شده و راه دیگری را برگزیند.

دایی مسیرهای پرفراز و نشیبی را تجربه کرد و فصل آینده، شاید مجبور باشد از حانه لیگ برتر را دنبال کند. سایپای دایی فصل گذشته، بر خلاف سال ابتدایی حضورش چندان موفق نبود و نتایج خوبی نگرفت. با این حال، این موضوع باعث اخراج دایی از سایپا نشد. مرد تقابل‌های ناگهانی و مصاحبه‌های آتشین، در کنفرانس مطبوعاتی مدیران سایپا را هدف گرفت و بلافاصله، حکم اخراجش را به بهانه درخواست کارگران از مدیرعامل باشگاه دریافت کرد. البته ترکش مصاحبه‌های او به همین‌جا ختم نشد و زدن حرف‌هایی که به مذاق خیلی‌ها خوش نیامد شاید این ترکش‌ها را در ادامه مسیر بیشتر کند.

مربیگری برای دایی، همیشه با حاشیه‌های زیادی همراه بوده است. از لیگ ششم تا امروز، مسیر مربیگری برای شهریار به همین آسانی نبود که جام‌ها یکی پس از دیگری به او برسد. دایی اما از رقابت فرار نمی‌کند. او حتی دردوران بازیگری‌اش هم که ستاره بی‌چون و چرا بود هم با هزار و یک مشکل جنگیده بود. به همین دلیل نه این راه را رها کرد و نه زمزمه‌های اطرافیان که او را شایسته پست‌های مدیریتی می‌دانستند او را وسوسه کرد. او جنگیدن را توشه مسیرش را کرد. این توشه مسیر گاهی هم تیشه‌ای شد بر محبوبیت و بزرگی‌اش. جنگیدن پی در پی با داور و مربی حریف و هر کس و هر کسی که از راه می رسید وجهه او را کمی خراب کرد اما برای او اهمیتی نداشت. او از روز اول که وارد این فوتبال شده بود فقط دنبال یک چیز بود؛ «برنده‌شدن.» برنده شدن برای او از هر چیزی بیشتر اهمیت داشت حتی از محبوبیت.

او در سال‌های مربی‌گری‌اش کم و بیش به هدفی که داشته رسیده. برنده شدن در هر تیمی و در هر شرایطی مفهوم خاص خودش را دارد. مثلا در سایپایی که نصف بیشتر ترکیب تیمش را جوانان بی‌نام و نشان تشکیل می‌دادند موفقیت می‌توانست به معنای قرار گرفتن در نیمه بالایی جدول باشد. البته حضور علی دایی یک آپشن اضافه برای سایپا درنظر گرفت که آن هم حضور در آسیا بود. البته مسئولان این تیم کوچکترین کاری برای نتایج بهتر تیمشان در این عرصه بزرگ انجام ندادند. بهترین مهاجم دنیا باشی و تیمت مشکل گلزنی داشته باشد از آن بازی‌های عجیب روزگار است. آرمان رمضانی که نقش علی دایی را در سایپا ایفا می‌کرد در این فصل فقط 3 گل به ثمررساند تا بیشتر لقب مهاجمان گل‌نزن برازنده‌اش باشد تا قیاس با علی دایی. 

تیم علی دایی نتوانست در هیچ فاکتوری در میان برترین‌های لیگ قرار بگیرد. البته به جز جوانی که می‌توان آنها را جوانترین تیم لیگ نامید. قدرت سرزنی تیم علی دایی مانند سرمربی‌اش در سرزنی بود اما نه برای گلزنی. آنها بعد از سپاهان دومین تیم موفق در نبردهای هوایی بودند. بعد از نبردهای هوایی، دقت شوت بهترین عملکرد آنها بود. آنها با دقت شوت تقریبا 35 درصد چهارمین تیم لیگ شدند. برد دایی در سایپا ستاره‌های جوانی بود که به لیگ معرفی کرد. ستاره‌هایی که حالا با شروع فصل نقل و انتقالات تیم‌ها برای جذب آنها صف کشیده‌اند.

لیگ امسال احتمالا بدون دایی شروع خواهد شد و این جای خالی بزرگی خواهد بود. او پیش از این نشان داده که حتی اگر بهترین نباشد باز هم جای خالی‌اش پرشدنی نیست. مثل روزهای موفقش در اروپا یا روزهای پرانتقادش در تیم ملی که هنوز بازیکنی نتوانسته جا پای افتخاراتش بگذارد. شاید روزهای خوب او روی نیمکت سایپا هم توسط کسی قابل تکرار نباشد. تیمی که که افتخار و بزرگی را با علی دایی تجربه کرد.

نود

۲    
آی اسپورت
2019-06-20 18:35:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر