فهرست
گزارش روز: قرعه‌خوب بدون گربه سیاه/ لبخند روی صورت تیم ملی
گزارش روز: قرعه‌خوب بدون گربه سیاه/ لبخند روی صورت تیم ملی

گزارش روز: قرعه‌خوب بدون گربه سیاه/ لبخند روی صورت تیم ملی

آی اسپورت – بعد از چند هفته پر استرس، این هفته تیم ملی کمی به آرامش رسید. مسئولان فدراسیون و وزارت ورزش با کی‌روش به توافقی نسبی رسیدند و در قرعه‌کشی مرحله اول انتخابی جام جهانی ایران در گروهی نسبتا راحت قرار گرفت.

در بین تیم‌های سید دوم، عمان حریف چندان دردسرسازی برای تیم ملی نیست. عربستان، بحرین، قطر، اردن، کویت، سوریه و ویتنام دیگر تیم‌های سید دو انتخابی بودند. عمان در رنکینگ فیفا بعد از عربستان بالاترین رده را بین تیم‌های سید دو دارد اما کمتر از عربستان، بحرین و قطر برای تیم ملی دردسرساز شده است. آن‌ها در طول تاریخ‌شان فقط دو برد مقابل تیم ملی ایران دارند. اولی سال 1998 در بازی‌های آسیایی بانکوک و دیگری پیروزی در بازی دوستانه دو سال قبل که آخرین باخت تیم کی‌روش به یک کشور آسیایی محسوب می‌شود. در عوض ایران در بازی‌های دوستانه، انتخابی جام جهانی یا انتخابی جام ملت‌های آسیا انواع و اقسام پیروزی‌ها را مقابل عمان تجربه کرده است. عمان در جام ملت‌های آسیا 2015 با کره جنوبی و استرالیا دو تیم قدرتمند آسیایی هم‌گروه شد و به هر دوی آن‌ها باخت.

در بین کشورهای حاضر در سید سوم فقط لبنان و تایلند می‌توانستند تا حدی برای تیم ملی دردسرساز شوند. همگروهی با هند، گزینه مناسبی برای ایران بود. هند آخرین بار در جام ملت‌های 2011 قطر توانست حضور در لیگ تورنمنت سطح اول آسیا را تجربه کند و در مرحله گروهی با سه باخت و خوردن مجموعا 13 گل در این سه بازی حذف شد. هند پایین‌تر از مالدیو، افغانستان و فلسطین تیم بیست و چهارم آسیا و صد و چهل و هفتم جهان در رنکینگ فیفاست.

در سید چهارم، کره شمالی بدترین قرعه ممکن برای همه تیم‌ها محسوب می‌شد. بجز کره شمالی، بقیه تیم‌ها حریفان چندان جدی نبودند و ترکمنستان سهم تیم ملی ایران شد. ترکمنستان بیش از یک دهه است در هیچکدام از تورنمنت‌های سطح اول آسیا حاضر نبوده است. آن‌ها از طریق مسابقات چلنج کاپ برای کسب سهمیه جام ملت‌های آسیا 2015 تلاش کردند اما در همان مرحله گروهی بعد از فیلیپین و افغانستان در گروه‌شان سوم شدند و از دور مسابقات کنار رفتند. هر چند در جام ملت‌های 2004 دست کم گرفتن این تیم کار دست عربستان داد و در مرحله گروهی پرافتخارترین تیم وقت آسیا با نتیجه 2-2 متوقف شد.

در آخرین سید هم تیمی نصیب ایران شد که پرگل‌ترین برد ملی تاریخ فوتبال کشورمان را رقم زده است. گوام در سال 2000 رکورد بازی ایران مالدیو را شکست و 19 گل از تیم ملی خورد. آن‌ها حتی توانایی کسب سهمیه مسابقات شرق آسیا را هم ندارند و در مرحله انتخابی حذف می‌شوند. در بقیه گروه‌ها هم فقط مالزی و یمن در این سید می‌توانند تیم‌های هم‌گروه‌شان را خسته کنند.

     
آی اسپورت
2015-04-14 15:09:43
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر