فهرست
چه کسی هزینه شوآف آقایان را می‌پردازد؟
چه کسی هزینه شوآف آقایان را می‌پردازد؟

چه کسی هزینه شوآف آقایان را می‌پردازد؟

آی اسپورت - ماجرای سوپرجام جنجالی سال ۹۷ بالاخره با رای دادگاه عالی حکمیت ورزش به پایان رسید و حکم پیروزی سه بر صفر پرسپولیس مقابل استقلال که توسط کمیته انضباطی صادر و کمیته استیناف تاییدش کرده بود، توسط این دادگاه نیز تایید شد. رسیدگی به این پرونده جنجالی چیزی حدود یک سال و نیم طول کشید و هزینه سنگینی هم برای دو طرف داشت. سفرهای چندباره مسئولان و وکلای دو باشگاه به سوییس، هزینه وکیل بین‌المللی باشگاه استقلال و هزینه سرسام‌آور دادرسی در دادگاه عالی ورزش، بخشی از هزینه‌هایی است که دو طرف محول شده‌اند تا در نهایت همان حکم کمیته انضباطی تایید شود. البته باشگاه استقلال موظف است تمام هزینه‌های باشگاه پرسپولیس در مورد این پرونده را هم پرداخت کند و با این حساب آن‌ طور که رسانه‌ها نوشته‌اند، استقلال باید چیزی حدود یک میلیارد تومان به دادگاه عالی ورزش و باشگاه پرسپولیس پرداخت کند.

سوالات مهمی از این پرونده به‌جا مانده. واقعیت‌های این پرونده بر همگان آشکار بود و هواداران، مدیران، کمیته‌ انضباطی‌، وزارت ورزش، رسانه‌ها و تمام ارکان فوتبال می‌دانستند که استقلال حاضر به بازی در آن زمان مقابل پرسپولیس نیست. تصور اولیه مدیران استقلال لغو بازی بوده، اما زمانی که جدیت سازمان لیگ و حکم سه - صفر شدن مسابقه را می‌بینند، تازه متوجه می‌شوند که نباید در زمان برگزاری مسابقه سوپرجام، اردوی برون‌مرزی برگزار کنند. در همین زمان در استقلال تغییر مدیریت به وجود می‌آید و اولین وعده مدیرعامل جدید استقلال و معاونش، پیگیری این پرونده در دادگاه عالی حکمیت ورزش است. علی خطیر که در سوییس زندگی می‌کند، وعده داد که با روابط و پیگیری‌هایی که انجام خواهد داد، حق استقلال را از سازمان لیگ خواهد گرفت؛ وعده‌هایی که هواداران ناراضی استقلال را بسیار امیدوار کرد. فتحی و خطیر، از ابتدا می‌دانستند که زمان دادرسی پرونده‌ها در این دادگاه به‌شدت طولانی است و ممکن است زمانی که حکم صادر می‌شود، آنها اصلا سر کار نباشند و به نظرشان منطقی آمد که در شروع کارشان، چنین وعده‌ای به هواداران بدهند تا از رقم خوردن یک شکست در کارنامه داربی‌ها با رقیب سنتی جلوگیری کنند.

اما حالا که مشخص شده این پرونده از ابتدا لازم نبوده به این دادگاه برود و شواهد علیه استقلال بوده، چه کسی پاسخگوی هزینه‌های این دادگاه است؟ علی خطیر و امیرحسین فتحی؟ آنها که از جیب‌شان قرار نیست چیزی پرداخت کنند. خطیر حتی دیگر مسئولیتی هم در استقلال ندارد. این پول از محل بیت‌المال باید صرف شود. در واقع حدود یک میلیارد تومان پول از بیت‌المال باید خرج شو‌آف آقای فتحی و معاونش شود. به واقع چرا؟ وزیر ورزش که امیرحسین فتحی را به این سمت گماشته است، آیا در مورد این موضوع پاسخی خواهد داشت؟ آیا می‌تواند از عملکرد گماشته‌اش در باشگاه استقلال دفاع کند؟

کل ماجرای شکایت استقلال از سازمان لیگ به دادگاه عالی ورزش شبیه به یک جوک است. البته جوکی که یک میلیارد هزینه داشته و حالا هیچ‌کس زیر بار نمی‌رود. فتحی در برنامه فوتبال برتر از موضعش کوتاه نیامد و گفت علیه استقلال ظلم شده، ولی دیگر به مراجع بالاتر از دادگاه عالی حکمیت ورزش شکایت نخواهیم برد، چون بی‌فایده‌ است. البته فتحی کلامش را این‌گونه شروع کرد که این اتفاق در زمان مدیریت ما رخ نداده و به نوعی می‌خواست تمام مسوولیتش را از شانه‌های خودش بردارد. اما چه کسی فراموش می‌کند که ایشان با همان لحن قاضی‌گونه‌اش در برنامه ۹۰ اعلام کرد که این رای غیر قانونی است و با شکایت به دادگاه عالی ورزش، عدالت کمیته انضباطی و کمیته استیناف را زیر سوال برد. این شکایت جو حاکم بر هواداران استقلال که تمام ارکان فوتبال ایران را بسیج شده‌ می‌دانستند تا آنها نتیجه نگیرند، تحکیم کرد و باب میل آنها بود؛ اما آیا مدیران منسوب وزیر ورزش باید چنین کنند؟

مهدی دادرس، عضو کمیته استیناف فدراسیون فوتبال در گفت‌وگویی اعلام کرده: «به نظر من آنها یک شو اجرا کردند. همان اوایل که علی خطیر، معاون باشگاه استقلال شد و پرونده را به دادگاه CAS فرستاد، به او گفتم تو که با فیفا در ارتباط هستی و قوانین را می‌دانی چرا پرونده را به این دادگاه ارسال کردی. همان موقع خطیر گفت ما تحت فشار هواداران هستیم و مجبوریم برای تنفس چنین کاری انجام بدهیم. به خطیر گفتم از این شکایت نتیجه نمی‌گیرید. از آن بدتر این است که برخی هواداران با استفاده از کانال‌های مجازی بدون منطق به رای کمیته استیناف حمله کرده و می‌گفتند ما ظالمانه رای داده‌ایم. به مسئولان استقلال گفتیم اگر رای در دادگاه CAS تغییر نکرد چه اتفاقی رخ می‌دهد که جواب دادند در آن صورت ما تابع قانون هستیم.»

به نظر می‌رسد مدیران استقلال به‌شدت تحت‌تاثیر فضای مسموم کانال‌های هواداری هستند. امیرحسین فتحی حتی بعد از اعلام حکم در گفت‌وگویی اعلام کرد: «همان موقع همین دوستان که در فضای مجازی اعتراض می‌کنند، می‌گفتند که فتحی به CAS شکایت نمی‌کند، چون اگر این کار را بکند، برکنار یا فلان می‌شود. همه دیدند که فتحی پیگیر این ماجرا بود. فتحی وکیل گرفت و به CAS رفت و تا آخرین لحظه دفاعیات خود را انجام داد. من قبلا هم گفته بودم که قاضی CAS نیستم و من این پرونده را بررسی نمی‌کنم.»

البته می‌توانست بگوید فتحی پولی که می‌توانست برای یک بازیکن جوان و آینده‌دار خرج کند را خرج فرو‌ نشاندن اعتراضات بی‌پایه کرد. در واقع این گفته‌های فتحی، می‌تواند یک اعتراف به شوآف هم باشد؛ چراکه گویا تنها برای این که بگوید بله‌قربان‌گوی وزیر ورزش نیست پای به این راه پرهزینه گذاشته است.

 

اعتماد 

۱۹ ۶  
آی اسپورت
2019-10-09 12:46:00
نظر دهید

۶ نظر
علی
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، ۱۳:۳۴
هوادارای از کیسه داره یه سمت ابتذال میره اونم به سرکردگی کانال های تلگرامی شون با ادمین ها 12 ساله. هزینه رو که مشخصه وزیرپرسپولیسی پرداخت میکنه شاید براتون جالب باشه که بدونید کیسه کشا معتقدن cas هم پرسپولیسیه
۳
شقایق اشک ریز
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، ۱۳:۵۱
فتحی سال۷۳ حکم به ۰-۳ شدن نتیجه بازی پرسپولیس-استقلال و محرومیت چندبازیکن پرسپولیس داد
حالا بعداز ۲۵ سال به رغم شکایت به CAS و هزینه میلیاردی ۰-۳ مقابل پرسپولیس بازنده شد
مجتبی محرمی اخیرا علیه فتحی موضع گرفت که دو سال از فوتبالم را نابود کردی و باید پاسخگو باشی.
آه مجتبی چه زود اثر کرد!
۳
مافیای اصفهانی
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، ۱۳:۵۳
‏فتحی گفته شکایتشون برا سوپرجام رو به یه مرجعی بالاتر از CAS میبره.
ما شوخی کردیم ولی مثل اینکه از نظر استقلالیا جدی جدی CAS پرسپولیسیه:))))
۳
معصومه خزایی
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، ۱۳:۵۴
اینکه پرسپولیسی ها فصل تموم نشده و بین تعطیلات فیفا دی هم جام می گیرن، اگر کار وزیر و حکومت نیست پس چیه؟!

۲
Redarmys
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، ۱۳:۵۶
سرانجام دادگاه عالی ورزش رضایت داد و طی یک حکم 30 صفحه‌ای، نتیجه شکایت باشگاه استقلال در مورد بازی سوپرجام فصل گذشته را اعلام کرد. در آن زمان استقلال به عنوان قهرمان جام حذفی باید با پرسپولیس که فاتح لیگ شده بود بازی می‌کرد، اما با وجود اعلام برنامه قبلی، آبی‌ها همان مقطع در ترکیه اردو زدند و به ایران نیامدند. در نتیجه کمیته انضباطی هم پرسپولیس را سه بر صفر برنده اعلام کرد، اما در شرایطی که به نظر می‌رسید رای به درستی صادر شده باشد، مدیران باشگاه استقلال و مخصوصا زوج امیرحسین فتحی و علی خطیر به دادگاه عالی ورزش شکایت کردند و مرتبا به هواداران وعده دادند سوپرجام را بر خواهند گرداند. با وجود این حکم دادگاه عالی ورزش که با کلی بررسی و مداقه صادر شد، آب پاکی را روی دست استقلالی‌ها ریخت و مطابق انتظار، پرسپولیس را برنده قانونی سوپرجام اعلام کرد. حالا ما مانده‌ایم و با کلکسیونی از اظهارنظرهای معاون مستعفی استقلال که در آرشیو رسانه‌ها موجود است و تماما از پیروزی قطعی استقلال در این پرونده حکایت دارد.

رویافروشی‌های خطیر

علی خطیر بارها و بارها در طول دوره معاونتش به قطعیت در مورد پیروزی استقلال در سوپرجام سخن گفت که فقط یک مورد از آن مربوط به تاریخ 24 آبان 97 می‌شود. خطیر بعد از اهدای کاپ سوپرجام به پرسپولیس گفته بود: «سازمان لیگ در اهدای کاپ قهرمانی سوپرجام بسیار عجله داشت و به نظر می‌رسد آنها یک جام به پرسپولیس بدهکار بودند. این یک بی‌تدبیری از سوی سازمان لیگ بود. مطمئن باشید بعد از اعلام حکم دادگاه عالی ورزش، پرسپولیسی‌ها جام را پس خواهند داد.» اما دیدید که ندادند.

هزینه دادرسی

به جرات می‌توان گفت کمترین هزینه در این پرونده، مربوط به هزینه دادرسی بوده است، اما همین هم یک نکته جالب دارد. خطیر، معاون پیشین استقلال در تاریخ 7 آبان 97 در این مورد گفته بود: « برای بررسی این درخواست 22 هزار فرانک فاکتور برای ما از سوی CAS فرستاده شده است. واقعیت این است که اگر سازمان لیگ، فدراسیون یا باشگاه پرسپولیس محکوم شوند در پایان این مبلغ را آنها باید پرداخت کنند اما ما پیشنهاد دادیم که بیایند این مبلغ را به 4 قسمت 5 هزار تایی تقسیم کنیم اما آنها قبول نکردند.» توجه کردید؟ یعنی استقلالی‌ها از پرسپولیس خواسته بودند بخشی از هزینه شکایت از خود این تیم را تقبل کنند، اما قبول نکردند نامردها!

ماجرای سفر لاکچری به سوییس

از قرار معلوم غیر از هزینه دادرسی، تامین مخارج مربوط به سفر استقلالی‌ها، پرسپولیسی‌ها و نمایندگان فدراسیون به سوییس هم بر عهده باشگاه استقلال بود. علی خطیر در تاریخ 6 دی 97 در این مورد گفته بود: «باشگاه استقلال با توجه به مشکلات اخذ ویزا و هزینه‌های سفر به سوییس، طی نامه‌ای به دادگاه CAS، خواستار برگزاری این جلسه در دفتر CAS در ابوظبی امارات شده است، اما فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هر دو خواستار برگزاری این جلسه در لوزان سوئیس شده‌اند. ظاهرا دوستان دنبال سفر لاکچری به سوییس هستند. مطمئن باشید باشگاه استقلال از پس هزینه مسافرت به سوییس برمی‌آید، اما شما باید به افکار عمومی پاسخ بدهید که هدف‌تان چه چیزی بوده است.» همچنین حمیدرضا گرشاسبی، مدیرعامل پیشین پرسپولیس هم از شکایت استقلال به دادگاه عالی ورزش به عنوان «تور مفتی سوییس» یاد کرده بود!

هم پول رفت، هم آبرو

با این تفاسیر تخمین زدن هزینه هنگفتی که استقلال بابت این پرونده صرف کرد کار سختی است؛‌ آن هم در حالی که این باشگاه مثلا مامه تیام را به خاطر ناتوانی در تامین پیش‌پرداخت از دست داد. حالا اما هم پول رفته و هم استقلالی‌ها بعد از اعلام حکم، حسابی در فضای مجازی سوژه شده‌اند. آنها که دایما رقیب سنتی را به برخورداری از حمایت‌های جانبی متهم می‌کردند، حالا با این پرسش طعنه‌آمیز مواجه‌اند که آیا دادگاه عالی ورزش هم پرسپولیسی است؟
۳
علی
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸، ۱۴:۱۹
مردم محتاج نان روزشونن اونوقت این آقایون پول بی صاحبو میریزن تو جیب اینو اون، از ماست که بر ماست.معلوم نیست چه گلی به سرمون زدن که دست بردار هم نیستن.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر