فهرست
گزارش ویژه: درگیری نیمار با ایده‌های روشن انریکه
گزارش ویژه: درگیری نیمار با ایده‌های روشن انریکه

گزارش ویژه: درگیری نیمار با ایده‌های روشن انریکه

آی‌اسپورت - نیمار اصلا خوشحال نشد از اینکه شماره‌اش را روی تابلوی تعویض در دقیقه 72 بازی با سویا دید. آن هم در حالی که تیم جلو بود و مهاجم برزیلی که بیش از حد مورد توجه رسانه‌ها است، واکنش خوبی به این تصمیم لوئیس انریکه نداشت. او علت تعویض خود را درک نمی کرد و حتی یک روز بعد که اوضاع آرام شده بود، ناراحتی‌اش را پنهان نکرد.

نکته اینجاست که بازیکن شماره 11 بارسلونا هنوز نفهمیده چرا مربی او را بیرون کشید. نیمار مثل همه بازیکنان درجه یک جهان دوست ندارد بازی را از روی نیمکت به پایان برساند به خصوص با شرایطی که بازی دو تیم پیش می‌رفت.

او سرحال بود، مقابل آلمریا استراحت کرده بود و با نیمکت نشینی‌اش در آن بازی برخوردی کاملا حرفه ای داشت چون می دانست چه بازی‌های سختی در راه است: سویا، پاری‌سن‌ژرمن دوبار، والنسیا و اسپانیول.

در سویل، نیمار از بازی‌اش راضی بود. بعد از پنج مسابقه پایش به گل باز شده بود آن هم با یک ضربه ایستگاهی فوق‌العاده. همان فرم درخشان ابتدای فصل را دوباره به دست آورده بود و مشکلات زیادی برای حریف درست می کرد.

بعد از نیمه اول، سویا بیشتر حمله کرد و بارسلونا کنترل بازی را از دست داد. نیمار حس می کرد ویژگی‌های او به درد تیم می خورد چون سویا برای رسیدن به گل تساوی تلاش می کرد و او می توانست در ضدحمله آنها را غافلگیر کند.

لوییس انریکه اما اینطور فکر نمی کرد و اینجا بود که همه شگفت‌زده شدند. نیمار بعد از یک بازی خوب جایش را به ژاوی داد چون مربی بارسا می خواست کنترل بیشتری روی بازی داشته باشد.

افراد نزدیک به نیمار تایید می کنند که او رابطه خوبی با لوچو دارد. این مربی آستوریایی به او اجازه داد در ماه مارس به سائوپائولو برود و مشکلات شخصی‌اش را حل و فصل کند، همان موقع توانست در جشن تولد خواهرش هم شرکت کند.

نیمار چندان خودخواه نیست. او در تمام دوران بازی‌اش ثابت کرده، چه در سانتوس،‌ چه در بارسلونا و چه در تیم ملی برزیل، که درباره تصمیم مربی خیلی چون و چرا نمی کند. آدم منضبطی است و از وقتی به عنوان یک نوجوان در فوتبال جهان مطرح شد خیلی به ندرت درگیر حاشیه شده و حالا کاپیتان تیم ملی برزیل است.

اما تغییرات و تصمیمات لوییس انریکه برای او گاهی جدید است. تاتا مارتینو، فصل قبل در نخستین فصل حضور نیمار در نوکمپ، بارها او را در کل یک مسابقه روی نیمکت نشاند.

آمار نشان می دهد در میان سه بازیکن خط حمله بارسلونا نیمار بیش از بقیه و مسی کمتر از دیگران تعویض شده. مهاجم آرژانتینی اگر بازی کند 90 دقیقه در زمین می ماند بدون در نظر گرفتن شرایط جسمانی یا کیفیت بازی‌اش. او تنها یک بار در دیدار با آژاکس در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا تعویض شده است.

نیمار در این فصل در 34 بازی در ترکیب اصلی بارسلونا قرار گرفته و در 15 مسابقه، تا آخر بازی درترکیب تیم نبوده؛ یعنی 44.1 درصد بازی های تیم. لوییس سوارس در 30 بازی در ترکیب اصلی بوده و در 10 بازی تعویض شده؛ یعنی در 30 درصد بازی های بارسلونا.

این اعداد و ارقام است که باعث شد نیمار فکر کند در حق او بی‌انصافی شده اما نیمار تنها کسی نیست که به طور معمول تعویض می شود.

لوچو 27 بار اینیستا را در ترکیب اصلی قرار داده که 15 بار او را تعویض کرده(55.6 درصد) و ایوان راکیتیچ 31 بار در ترکیب اصلی بوده که 17 بار تعویض شده(54.8 درصد) یعنی هر دو بیش از نیمار تعویض شده اند.

پدرو و ژاوی هرناندس هم که به ندرت در ترکیب اصلی قرار گرفته اند معمولا تعویض شده اند.

لوییس انریکه ایده‌های روشنی دارد. او با این سیستم چرخشی به موفقیت زیادی دست یافته و بابت تعویض بهترین بازیکنانش تا تیم روی پای خود بایستد، نگرانی ندارد. در حالی که مهمترین بخش فصل در راه است، او نمی خواهد بهترین بازیکنانش با پاهای سنگین در زمین راه بروند.

اما آنچه در سانچس پیس‌خوان رخ داد برای هیچ کس خوب نبود. اول برای تیم چون تغییرات انریکه او را به خواسته‌هایش نرساند و دوم به این دلیل که عصبانیت نیمار باعث شد بحث‌های غیرضروری در آستانه دیدار مهم با پاری‌سن‌ژرمن شکل بگیرد.

نیمار آشکارا نشان داد چه احساسی دارد، سوال اینجا است آیا آنچه اتفاق افتاد روی فکر و عمل لوییس انریکه تاثیر می گذارد یا نه؟

     
آی اسپورت
2015-04-14 19:53:51
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر