فهرست
یادداشت روز: سرمایه اجتماعی کی روش
یادداشت روز: سرمایه اجتماعی کی روش

یادداشت روز: سرمایه اجتماعی کی روش

پژمان راهبر


آی اسپورت- به لحاظ شخصی ، کارلوس کی روش اولین سرمربی خارجی تیم ملی است که تقریبا هیچ ارتباطی بین مان برقرار نشده . مهمترین اش ، حسی که از چشم به چشم منتقل می شود . ما همیشه دو سمت میز بوده ایم ؛ عین سرمربی و روزنامه نگار . این توضیح اول ، تا شاید کمک کند به قضاوت های فرامتنی در کامنت ها که از A یه B می رسند و نقطه عزیمت ؛ همان \" ارتباط پشت پرده\"( با همه بار منفی اش) است .

از دیروز که حرفهای کی روش باعث شده دوباره سیلی از قضاوتهای سطحی و مصاحبه های قضاقورتکی دنیای مار ا پرکند ، فکر کردم بد نیست کمی هم درباره این حرف بزنیم که موضوع \" هشتادوچند درصد موافق (رای دهندگان پای کار برنامه نود) \" دقیقا چیست و آیا این عدد و این هواداری اهمیتی هم دارد ؟ این مسئله از آنجا اهمیت دارد که منتقدهای فهمیده تر کی روش او را متهم به جلب توجه مردم با رفتار های پوپولیستی کرده اند و از آنجا که پوپولیسم ما را یاد یک دوره هشت ساله افسانه ای می اندازد ، ما می ترسیم که نکند دوباره گول خورده باشیم .

پس با اجازه شما ، در پاسخ به این اتهام کمی از سرمایه اجتماعی بنویسیم . سرمایه اجتماعی مجموعه ای از عواطف و احساسات و همدلی های مشترک بین تعدادی از انسان هاست و دولت ها و حکومت ها در مرزهای مختلف جغرافیایی به دنبال عاملیت در سرمایه اجتماعی ؛ یعنی تقویتش هستند. در این بین ورزش قهرمانی فی نفسه سرمایه اجتماعی محسوب می شود و آدمهایی که در ورزش قهرمانی فعالیت می کنند، تقویت کننده سرمایه اجتماعی هستند و طبعا سرمربی تیم ملی هرکس که باشد، در این موضوع مهم فرد موثری است . دوستان صاحب نظر می گویند آن چیزی که کی روش را (با همه کاستی ها) متمایز می کند این است که نشستنش روی نیمکت تیم ملی سرمایه اجتماعی را تقویت می کند چرا که او نمایشگر اخلاقیاتی است که اقوام و سلایق مختلف ایرانی آن را تقدیر می کنند؛ دانش، غرور،  سلحشوری، صلابت و هوشمندی که جملگی از صفات مورد علاقه ایرانی هاست.  (و شایدهمه دوست دارند آن چیزی که اوهست بشوند). پس، محبوبیت کی روش نکته پراهمیتی است حتی اگر بگوییم او آگاهانه کنترل ذهن ها را در دست گرفته است . مثال مهم در این زمینه چهار سرمربی قبلی تیم ملی هستند ؛ برانکو، قلعه نویی، دایی و قطبی را به یاد بیاورید و ببینید که هریک در یکی از صفات منتج به یک رای جمعی برای تقویت سرمایه اجتماعی لنگ می زده اند: آدمهایی که ترسو، کم دانش، بی بته و رویا پرداز لقب گرفته اند و به دلیل همین کمبود ها تبدیل به قهرمان یک ملت نشدند.

از این جنبه پراهمیت، رای هشتادو چند درصدی به کی روش هم اهمیت پیدا می کند و در همین نقطه است که حفظ او در سمت سرمربی تیم ملی اهمیت دارد . اگر کسی به شما گفت پیروانی در برنامه (درموضوع هدایت تیم امید) 90 بالای نود درصد رای آورد او را بیاورید سر موضوع سرمایه اجتماعی و اینکه شاغلام نامی در شیراز خیلی سخت بتواند تقویت کننده سرمایه اجتماعی باشد . همانطور که حاضران صفی که در انتقاد از کی روش تشکیل شده ،اکثرا مخربین سرمایه اجتماعی اند .

این از این ، تا بعدا از بدیهیات فنی حرف بزنیم.     
آی اسپورت
2015-04-15 16:22:27
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر