فهرست
یادداشت:دوراهی منچسترسیتی: گواردیولا یا کسب اعتبار با کلوپ؟
یادداشت:دوراهی منچسترسیتی: گواردیولا یا کسب اعتبار با کلوپ؟

یادداشت:دوراهی منچسترسیتی: گواردیولا یا کسب اعتبار با کلوپ؟

 

آی‌اسپورت- اگر قرار است یورگن کلوپ در تابستان آینده مربی بعدی منچسترسیتی باشد، قهرمان سقوط‌کرده انگلیس مجبور خواهد شد برنامه موفقیتی که سه سال پیش مالکان اماراتی برای باشگاه ترسیم کرده بودند و می خواستند این تیم مثل بارسلونا شود، را کنار بگذارند.

هنگامی که فران سوریانو و چیکی بگیریستین دراین تیم به کار گرفته شدند تا مرحله بعدی برنامه شیخ منصور را عملی کنند، این باور وجود داشت که دو مقام اجرایی سابق بارسلونا یک روز پپ گواردیولا را به «اتحاد» می آورند.

وقتی روبرتو مانچینی بی‌رحمانه بعد از باخت در فینال جام حذفی سال 2013 به ویگان اخراج شد و مانوئل پیگرینی با قراردادی سه ساله سکان هدایت تیم را به دست گرفت، همه چیز طبق برنامه پیش می رفت.

قرارداد سه ساله پیگرینی با سیتی در تابستان 2016 به پایان می رسد، درست همان موقعی که قرارداد گواردیولا با بایرن‌مونیخ منقضی می شود.

پیگرینی شاید قهرمانی لیگ برتر و جام اتحادیه انگلیس را در نخستین سال حضورش در این تیم به ارمغان آورده باشد اما آنچه همه دستاوردهای او را خراب می کند سه ماه جهنمی بود که مربی شیلیایی را به یک مرد مرده تبدیل کرد و همزمان تردیدهایی درباره توانایی سوریانو و بگیریستین به وجود آورد.

من در ماه نوامبر نوشتم که این دو اسپانیایی در مرور پایان فصل به شدت مورد انتقاد و تحت فشار قرار خواهند گرفت. ناتوانی سوریانو در همراه‌کردن سیتی با قوانین بازی‌ جوانمردانه مالی یوفا بازتاب خوبی در ابوظبی نداشت. و تنها سه ماه بعد از شروع فصل، مشخص شد خریدن الیاکیم مانگالا، فرناندو، باکاری سانیا و ویلی کابایرو کمک چندانی به تیم نکرده.

در هفته‌‌های اخیر، سیتی آینه تمام‌نمای مربی‌اش شده: پیر، خسته، یک بعدی، یکنواخت و تاریخ گذشته. بعد از باخت سنگین 2-4 مقابل منچستریونایتد در اولدترافورد، سیتی به جایی رسیده که اگر بخواهد روی حرفش پافشاری کند و گواردیولا را به خدمت بگیرد، باید منتظر عواقب وحشتناکی باشد.

مگر اینکه سیتی با کسی که بارسلونا را به بهترین روزهای تاریخ خود رساند به توافق رسیده و کار تمام شده باشد در غیر اینصورت باید تصمیم جدیدی گرفته شود.

آیا مالکان سیتی می خواهند درباره آینده بلندمدت باشگاه ریسک کنند به این امید که گواردیولا را به خدمت بگیرند؟

یا اینکه برنامه جدیدی در سر دارند؟ این گزینه شاید پیامدهای بسیار جدی برای سوریانو و بگیریستاین در بر داشته باشد.

مقامات ارشد اتحاد در روزهای بعد از جدایی مانچینی اعلام کردند پاتریک ویرا می تواند در آینده مربی سیتی باشد. اما اینکه از این فرانسوی خواسته شود فصل آینده هدایت تیم را به عهده بگیرد، ریسک بزرگی است و اگر این اتفاق بیفتد و او فصل موفقی داشته باشد، بعید است سیر قهقرایی در پیش گیرد و بخواهد زیر نظر گواردیولا کار کند.

انتصاب کلوپ قطعا قلب هواداران سیتی را به تسخیر درخواهد آورد. دورتموند او در تساوی یک-یک با سیتی در منچستر در اکتبر 2012 به شاگردان روبرتو مانچینی درس فوتبال داد و چند هفته بعد او با بازیکنان ذخیره‌اش مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر را شکست داد.

دورتموند این فصل چندان خوب نبوده اما این قطعا عاقبت فروش بهترین بازیکنانش به بایرن‌مونیخ یا واگذاری آنها به تیم باواریایی در پایان قراردادشان است. این مشکلی است که کلوپ در منچسترسیتی نخواهد داشت. بعد از ولخرجی بی‌حساب مالکان ابوظبی در سال 2008، آبی‌ها هرگز به وضعیتی دچار نشدند که مجبور شوند برای پیشرفت‌ آینده،‌ بازیکنان خود را به فروش برسانند.

کلوپ دو قهرمانی بوندس‌لیگا با دورتموند به دست آورد آن هم با وجود برتری قابل توجه بایرن از نظر مالی و این تیم را به فینال لیگ قهرمانان اروپا نیز رسانده. این مربی 47 ساله همچنین آن برتری که از زمان ورود پیگرینی به جای مانچینی، نبودش در سیتی حس شده،‌ با خود دارد. پیگرینی خوش‌رو و مودب جایگاهش را در میان هوادارانی که هنوز با خاطره درگیری سه سال قبل مانچینی با سر الکس فرگوسن کنار زمین زندگی‌ می‌کنند، از دست داده.

کلوپ توانایی و کاریزمای این که بتواند یک موفقیت بزرگ تجاری در لیگ برتر باشد، را دارد.

تصمیم با سیتی است که بخواهد اعتبارش را حفظ کند یا اینکه گواردیولا را به هر قیمتی به دست آورد.

سایمون مالوک

میرر

     
آی اسپورت
2015-04-15 21:05:47
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر