فهرست
رشد تاکتیکی انگلیس با ساوتگیت
رشد تاکتیکی انگلیس با ساوتگیت

رشد تاکتیکی انگلیس با ساوتگیت

آی‌اسپورت – یک سال پیش انگلیس بعد از بیش از دو دهه موفق شد به جمع چهار تیم پایانی یک تورنمنت بزرگ برسد. تیمی که گرت ساوتگیت ساخته حالا باید در نیمه نهایی اولین دوره لیگ ملت‌های اروپا حاضر شود و پنجشنبه شب برابر هلند به زمین برود. در طول این یک سال اما پیشرفت انگلیس با ساوتگیت ادامه داشته و حالا این تیم تفاوت عمده‌ای با تیمی که به روسیه سفر کرد پیدا کرده است.

ساوتگیت پیش از شروع جام جهانی رو به استفاده از سیستم سه دفاعه آورد، تصمیمی که بسیار هوشمندانه به نظر می‌رسید. این سیستم به خط دفاعی انگلیس استحکام بیشتری می‌داد و آزادی بیشتری به فولبک‌های این تیم برای شرکت در بعد هجومی می‌بخشد. مشکل سیستم سه دفاعه اما کمبود خلاقیت در میانه زمین و وابستگی بیش از حد به ضربات ایستگاهی برای رسیدن به گل بود.

به همین خاطر ساوتگیت با شجاعت سیستمی که با آن به نیمه نهایی جام جهانی رسیده بود را کنار گذاشت و رو به ۳-۳-۴ آورد. اولین نمایش انگلیس با این سیستم جدید در تساوی بدون گل مقابل کرواسی، در ماه اکتبر، رقم خورد، بازی‌ای که با فرصت‌های از دست رفتن زیادی برای «سه شیرها» همراه بود. جا افتادن این سیستم اما خیلی زود قدرتی جدید به انگلیس بخشید و باعث پیروزی‌های به یادماندنی مقابل کرواسی در ومبلی و برابر اسپانیا در سویل شد و ساوتگیت و شاگردانش را به نیمه نهایی لیگ ملت‌ها برد.

در سیستم ۳-۳-۴ انگلیس رحیم استرلینگ و مارکوس رشفورد و یا حالا پدیده‌های جدید و بسیار آینده‌داری چون جیدون سانچو و کالوم هادسون اودوی، دو سوی هری کین قرار می‌گیرند و از خلافیت دلی علی و راس بارکلی پشت سرشان استفاده می‌کنند تا به بالاترین قوای هجومی خودشان برسند. دو پیروزی ۱-۵ و ۰-۵ در بازی‌های مقدماتی یورو ۲۰۲۰ مقابل چک و مونتنگرو، گواهی بر این قوای جدید بود.

جدا از تغییر سیستم، ساوتگیت به باور خودش به جوانان هم ادامه داده و نسلی جدید را به تیم ملی دعوت کرده. تیمی که اسپانیا را ۲-۳ شکست داد (اولین شکست خانگی لا روخا در بازی‌های رسمی در ۱۵ سال اخیر) ۱۰تا بازیکن حداکثر ۲۵ ساله داشت. وقتی به اسکواد حال حاضر انگلیس نگاه می‌کنیم هادسون-اودوی (۱۸ ساله)، سانچو (۱۹)، ترنت الکساندر-آرنولد (۲۰)، دکلن رایس (۲۰)، رشفورد (۲۱) و جو گومز (۲۲) را می‌بینیم که به نظر می‌رسد نقشی کلیدی در دوران ساوتگیت بازی کنند.

ساوتگیت در راه نوسازی تیمش بسیاری از چهره‌های باسابقه را هم کنار گذاشته، بازیکنانی از جمله گری کیهیل، فیل جونز، کریس اسمالینگ، اشلی یانگ و جیمی واردی. ساوتگیت حتی کیران تریپیه، یکی از کلیدی‌ترین مهره‌هایش در جام جهانی و استاد زدن ضربات آزاد، را هم به خاطرش افت فرمش با خودش به پرتغال نبرده.

انگلیس در راه رسیدن به نیمه نهایی جام جهانی تونس، پاناما و سوئد را شکست داد و در ضربات پنالتی کلمبیا را برد. اما بعد از شکست مقابل کرواسی و بلژیک (دو بار) خود ساوتگیت به این نتیجه رسید که مرحله بعد در پیشرفت تیمش پیروزی در چنین بازی‌های بزرگی است. ساوتگیت در این راه هم موفق شد و تغییراتی که در سیستم و پرسونل تیم ایجاد کرد بردهایی مهم و روحیه‌ساز برابر کرواسی و اسپانیا را پدید آورد.

انگلیسِ ساوتگیت حالا فرصت این را دارد که با شکست دادن هلند در نیمه نهایی و غلبه بر یکی از دو تیم پرتغال یا سوئیس در بازی پایانی، فاتح اولین دوره لیگ ملت‌های اروپا شود. اگرچه این جام اعتبار و اهمیتی بسیار پایین‌تر از جام ملت‌ها یا جام جهانی دارد، اما بردنِ آن می‌تواند ذهنیت مثبت و روحیه‌ای برنده برای پسران جوان ساوتگیت بسازد. در هر صورت فوتبال ملی انگلیس هرگز در سال‌های اخیر چنین آینده روشنی پیش رویش نمی‌دیده است.

۲    
آی اسپورت
2019-06-04 12:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر