فهرست
کاپیتان‌های لیگ برتر: عادل را برگردانید!
کاپیتان‌های لیگ برتر: عادل را برگردانید!

کاپیتان‌های لیگ برتر: عادل را برگردانید!

 

آی اسپورت - ۱۴ کاپیتان و بازیکن سرشناس تیم‌های لیگ‌برتری در گفت‌وگو با همشهری‌ورزشی به ۴سؤال درباره تأثیر برنامه ۹۰ بر فوتبال ایران، جایگزین این برنامه و شیوه برخورد صداوسیما با فردوسی‌پور پاسخ داده‌اند.

 

آیا شما بیننده برنامه ۹۰ بودید و مرتب آن را دنبال می‌کردید؟

 

۹۰ پس از نزدیک به بیست سال، چه تأثیر مثبت یا منفی بر فوتبال ایران گذاشت؟

 

فکر می‌کنید شیوه برخورد مدیران صدا و سیما با برنامه ۹۰ و حذف آن، درست بود؟

 

اگر برنامه‌ای جایگزین ۹۰ شود و شما به‌عنوان مهمان دعوت شوید، چه واکنشی نشان می‌دهید؟

 

اشکان دژاگه کاپیتان تراکتور: به برنامه جایگزین ۹۰ نمی‌روم

 

۱-به‌نظر من واقعا برنامه ۹۰حیف است که به این راحتی بخواهند آن را حذف کنند. اگر حقیقت را بخواهید مشابه برنامه ۹۰یک برنامه هم در آلمان هست به نامsportschau. محتوای این برنامه عین برنامه ۹۰و تقریبا همسطح آن است. آقای فردوسی‌پور هم خودش خیلی خوب آن برنامه را می‌شناسد.

۲-واقعا در طول سال‌هایی که برنامه ۹۰پخش می‌شد تأثیرات زیادی روی فوتبال کشور داشت و مسائل مختلف را آنالیز می‌کرد. آقای فردوسی‌پور با عشق این برنامه را تهیه می‌کرد. خودتان دیدید بازیکنان و خیلی از مردم از دیدن این برنامه چقدر لذت می‌بردند. حیف است دیگر پخش نشود، امیدوارم کاری کنند که دوباره برگردد. همه مردم عشق‌شان این برنامه بود.

۳-مطمئنا کار درستی نبود که برنامه ۹۰حذف شود. همیشه به همبازی‌هایم می‌گویم این فوتبال و توپی که ما داریم با آن بازی می‌کنیم، عشق ماست. ۹۰هم عشق آقای فردوسی‌پور بود. عشقش را از او گرفتند. عشقش توپ فوتبال و برنامه‌اش بود. فقط می‌توانم بگویم امیدوارم برگردد.

۴-خودم هم شنیده‌ام می‌خواهند یک برنامه جایگزین به‌جای برنامه ۹۰پخش کنند. من هم همین الان می‌گویم به‌خاطر احترامی که برای آقای فردوسی‌پور قائل هستم، اگر روزی من را به برنامه‌شان دعوت کنند دوست ندارم بروم. باز هم دعا می‌کنم این برنامه برگردد چرا که این برنامه عشق مردم بود. واقعا سخت است بدانیم فردوسی‌پور این روزها چه حال و احوالی دارد.

 

وریا غفوری ملی‌پوش استقلال تهران: این تصمیم غلط است

 

۱-برنامه ۹۰قطعا تأثیرگذار و مثبت بود. شاید خود من و خیلی‌های دیگر به این برنامه نقدهایی داشتیم اما اینها اختلاف سلیقه است. چیزی که من سال‌ها از این برنامه دیدم مثبت بود. این برنامه در جهت سلامت فوتبال قدم برداشته است. چرا باید اینطور برنامه‌ای را که از نظر مردم بهترین برنامه شناخته می‌شود، راحت کنار بگذارند؟ حذف فردوسی‌پور بی‌احترامی به مردم است و این جای تأسف است.

۲-از نظر مردم هم ۹۰طی سال‌های متمادی بهترین برنامه بوده اما به‌راحتی آن را حذف می‌کنند، بدون اینکه توضیحی بدهند! شاید اتفاقاتی افتاده شاید هم چیزی نبوده است. اما باید اعلام کنند چرا این تصمیم را گرفتند.

۳-این تصمیم غلط است و جای تأسف دارد. این تصمیم نگران‌کننده هم هست. یک مدیر راحت می‌آید برنامه‌ای که از نظر مردم بهترین است را حذف می‌کند. آن هم شخصی مثل فردوسی‌پور که بسیاری از کارهای مثبتی که برای فوتبال ما کرده، روشن است.

۴-من با صداوسیما مشکل دارم. اصلا نقدهای زیادی به آن دارم و هیچ‌وقت هم در برنامه تلویزیونی شرکت نخواهم کرد. به‌خاطر اینکه اخبار را سانسور می‌کند. به هرحال مردم بهترین قاضی هستند. وقتی آنها بهترین برنامه را انتخاب می‌کنند دیگر جای هیچ بحثی نمی‌ماند. اگر برنامه‌ای را حذف می‌کنند، قاعدتا یک دلیل باید داشته باشد، آن هم تخلف است. اگر واقعا اینطور است باید درباره آن توضیح بدهند. اما اینکه خودشان بخواهند بدون هیچ دلیلی برنامه را حذف کنند، به هیچ وجه قابل فهم نیست.

 

ایوب والی کاپیتان فولاد خوزستان: ۹۰لیگ ما را سر و سامان داد

 

۱-بله پیگیری می‌کردم. می‌توانم بگویم از وقتی که برنامه ۹۰ساخته شد لیگ ایران سروسامان گرفت. هم از لحاظ فنی و هم از نظر داوری همگان حواس‌شان هست که بیرون و داخل زمین کار غیرحرفه‌ای انجام ندهند. متأسفانه نمی‌دانیم چه مشکلی برای برنامه ۹۰پیش آمده و گویا برنامه را به‌طور کلی تعطیل کرده‌اند. حالا نمی‌دانم آیا برنامه جانشینی وجود خواهد داشت؟ البته اگر هم باشد شاید بتواند به مانند برنامه ۹۰کاری کند فوتبالیست‌های جوان بتوانند راه پیشرفت را انتخاب کنند. ولی برنامه ۹۰خیلی حیف شد.

۲-همانطور که گفتم طی دو دهه برنامه ۹۰خیلی مثبت بود چون باعث شد خیلی از بازیکنان در عالم حرفه‌ای متوجه شوند چه کارهایی خوب و چه مسائلی غیرحرفه‌ای است. داوری‌ها، کارشناسی‌ها و در کل هر کسی در حوزه فوتبال کار می‌کرد هوشیار می‌شد که چه کارهایی را باید در حوزه خود به نحو درست انجام دهد. الان هم اگر فوتبال ما یک مقدار حرفه‌ای شده به‌خاطر برنامه ۹۰است و اگر نباشد قطعا ضرر می‌کنیم. خود فردوسی‌پور هم اطلاعات خوبی از فوتبال روز دنیا داشت که به مسئولان و اهالی فوتبال انتقال می‌داد. بارها می‌دیدیم موضوعات مختلف را در برنامه‌اش نشان می‌داد تا همگان بدانند باید چگونه رفتار کنند.

۳-من فکر می‌کنم تصمیم صداوسیما برای حذف عادل کاملا غلط بود. کاش برنامه ۹۰ادامه پیدا می‌کرد و ما از آن استفاده می‌کردیم.

۴-باید ببینیم این برنامه جانشین چگونه ساخته خواهد شد و مجری‌اش چه‌کسی خواهد بود. ببینیم اولویت‌ها برایشان کدام مسائل فوتبالی است و اینکه با چه کارشناسانی کار را پیش خواهند برد. همه اینها تأثیر دارد که اگر دعوت کردند قبول یا رد کنم.

 

شهاب گردان کاپیتان نفت آبادان: چرا دلیل حذف ۹۰را نگفتند؟

 

۱-طبیعتا برنامه ۹۰برای فوتبال یک برنامه تخصصی بود. من هم جزو این فوتبال بودم و حتی قبل از اینکه حرفه‌ای بازی کنم برنامه ۹۰را می‌دیدم. وقتی هم که به‌طور حرفه‌ای به فوتبال آمدم نگاهم به برنامه ۹۰یک جور دیگر بود. در گذشته فضای مجازی و سایت‌ها نبودند و فقط در برنامه ۹۰می‌توانستیم گل‌ها و اتفاقات بازی‌ها را ببینیم. در کل همواره پیگیر برنامه ۹۰بودم.

۲-البته من سال‌های ابتدایی که برنامه ۹۰شروع شده بود را بیشتر دوست داشتم. چون چند سالی است که از شکل یک برنامه تخصصی فوتبال خارج شده است. من اوایل برنامه ۹۰را بیشتر دوست داشتم ولی به‌هرحال خوب بود و زشتی‌ها و زیبایی‌های فوتبال کشور در آن دیده می‌شد. برنامه ۹۰مرجعی برای فوتبالی‌ها بود که مسائل مختلف در آن بررسی می‌شد. بیشتر از یک برنامه معمولی بود و تأثیرات مثبت زیادی هم داشت. امیدوارم برنامه ۹۰دوباره به شبکه3برگردد و یا یک برنامه جایگزین خوب، راه این برنامه را ادامه دهد.

۳-حقیقتش من نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد و جریان چه بود که مدیران صداوسیما تصمیم گرفتند برنامه ۹۰تعطیل شود. فقط دیدم برنامه ۹۰حذف شده و حتی دلیلش را هم نگفتند تا بدانیم دلیلش چه بود. برای همین نمی‌توان قضاوت کرد. به هرحال آنها حتما دلیلی دارند که این برنامه را بعد از 20سال حذف کردند.

۴-نه اصلا اینطور نیست که اگر برنامه جانشین ۹۰دعوتم کرد به برنامه نروم. اگر نروم پس احترام مخاطبان برنامه چه می‌شود؟ حتما می‌روم.

 

آرمان قاسمی کاپیتان پیکان: هر کس به فوتبال خدمت می‌کند باید بماند

۱-بله تا حدودی پیگیر برنامه ۹۰بودم و به‌خصوص وقتی که بازی‌ها اجازه می‌داد حتما تماشا می‌کردم. اگر هم به هر دلیل نمی‌شد برنامه را ببینم از طریق سایت‌ها قسمت‌های مهم آن را می‌دیدم. ولی متأسفانه چند هفته‌ای است که برنامه ۹۰پخش نمی‌شود و نمی‌توانیم پیگیری کنیم.

۲-هر برنامه تلویزیونی می‌تواند تأثیرات مثبت خودش را داشته باشد، البته به شرط اینکه از مسیرش خارج نشود. به هرحال برنامه ۹۰به اذعان بازیکنان کوچک‌ترین حسنی که داشت ارزیابی عملکرد داوران و بازیکنان بود. این موضوع برای پیشرفت فوتبال خیلی مثمرثمر بود. اما از وقتی که برنامه تعطیل شده و هیچ برنامه جایگزینی هم برای آن نیست خیلی شرایط لیگ بغرنج شده است.

۳-من در جریان چرایی تصمیم مدیران صداوسیما نیستم و اطلاعی ندارم تا بخواهم نظر بدهم. اما همیشه گفتم هر کسی که به فوتبال خدمت می‌کند باید سر جایش باشد. حالا هر کسی که می‌خواهد باشد.

۴-چرا دروغ بگویم، قبل از اینکه برنامه ۹۰تعطیل شود هم این برنامه به‌دلیل بی‌هوادار بودن پیکان، زیاد روی تیم ما مانور نمی‌داد. مطمئن باشید برنامه دیگری هم جایگزین آن شود به‌خاطر اینکه پیکان جزو مظلوم‌ترین تیم‌ها است قطعا کسی تیم ما را نمی‌بیند که بخواهیم تحریم کنیم یا نکنیم.

 

قاسم حدادی‌فر کاپیتان ذوب‌آهن: نباید ۹۰به‌راحتی حذف شود

 

۱-نود یک برنامه مردمی است. این برنامه توانسته خودش را در دل همه مردم و ورزشکاران و حتی کسانی که زیاد به ورزش علاقه ندارند جا کند. تمامی اهالی ورزش حتی غیرفوتبالی‌ها هم به این برنامه علاقه دارند. واقعا جای آن در صداوسیمای ما خالی است. من هم این برنامه را پیگیری می‌کردم و خیلی هم به من کمک می‌کرد.

 ۲-در کل برنامه خیلی مثبت بود. مردم با فضای فوتبال آشنا می‌شدند و اتفاقات فوتبال را می‌دیدند. تعطیلی این برنامه ضربه بزرگی به فوتبال است. ۹۰ در کنار اینکه حاشیه‌ها را به تصویر می‌کشید به بازیکنان هم انگیزه می‌داد تا پیشرفت بهتری داشته باشند.

 ۳-من برای اینکه در چند و چون کار نیستم نمی‌دانم انگیزه مدیران صداوسیما از این تصمیم چه بود. ولی ۹۰ یک برنامه مردمی است که در همه نظرسنجی‌ها اول است و مردم خیلی با این برنامه ارتباط می‌گرفتند. نباید به این راحتی حذف شود و مسئولان باید کمک کنند تا ادامه حیات بدهد.

 ۴-تا حالا به این موضوع فکر نکرده‌ام. البته فکر نمی‌کنم برنامه دیگری در حد و اندازه برنامه ۹۰درست شود و بتواند جای این برنامه را بگیرد. ولی باید بگویم من از طرف بازیکنان ذوب‌آهن و استان اصفهان تأکید دارم برنامه ۹۰باعث ایجاد انگیزه در بازیکنان شده بود و باید دوباره اجرا شود.

 

محمد نوری کاپیتان پارس‌جم: ۹۰جایگاه ویژه‌ای برای مردم ایران دارد

 

۱-قطعا همیشه برنامه ۹۰را می‌دیدم و خودم هم دو بار به این برنامه دعوت شدم.

۲-همین که این برنامه طی چند سال توانسته به‌عنوان بهترین برنامه معرفی شود نشان می‌دهد که چه برنامه مهمی بوده و چه جایگاهی در بین مردم ایران داشته است.

۳-قطعا این برنامه نقش مهمی در پیشرفت فوتبال ایران داشته و نشان داده که چقدر سالم کار کرده است. اما تعطیلی این برنامه قطعا به ضرر فوتبال ایران خواهد بود.

 ۴-من نمی‌دانم برنامه جایگزین ۹۰اصلا چه محتوایی دارد اما قطعا نمی‌تواند جای برنامه ۹۰را پر کند و مطمئنا من هم به چنین برنامه‌ای نخواهم رفت.

 

رضا ناصحی کاپیتان پدیده: تعطیلی ۹۰به ضرر فوتبال است

 

۱-من همیشه مانند دیگر بازیکنان فوتبال، برنامه ۹۰را نگاه می‌کردم.

۲-به‌نظرم این برنامه کمک می‌کرد تا مشکلات فوتبال خیلی کمتر شود و از طرفی در مسائل داوری هم انتقادات بسیار خوبی انجام می‌داد که این اتفاق باعث می‌شد تا اشتباهات داوری هم بسیار کم شود.

۳-به‌نظر من نبود این برنامه قطعا به ضرر فوتبال خواهد بود و شک نکنید برنامه‌ای که سالم باشد مخاطب را هم به خوبی جذب می‌کند.

۴-به‌نظر من هیچ برنامه‌ای نمی‌تواند جایگزین ۹۰شود. مطمئنا این یک بحث مدیریتی است و همه ما باید کمک کنیم که این برنامه دوباره برگردد.

 

حامد فلاح‌زاده کاپیتان سایپا: حق ندارند با حذف۹۰مردم را ناراحت کنند

 

۱-برنامه ۹۰تحول بزرگی در فوتبال ایران ایجاد کرد و پشت پرده خیلی مسائل را برای فوتبالی‌ها رو کرد. خیلی‌ها که به‌دنبال فساد در فوتبال بودند حواس‌شان را جمع می‌کردند که یک برنامه‌ای هست و نمی‌گذارد کسی به فوتبال ضربه بزند.

۲-مردم هم به همین دلیل برنامه را دوست داشتند و آن را دنبال می‌کردند و به همین دلیل این برنامه خیلی محبوب بود. صد درصد این برنامه جایش با هیچ برنامه‌ای پر نمی‌شود و آقایان مسئول باید به مردم احترام بگذارند.

۳-شما در هر پستی باشید حق ندارید مردم را ناراحت کنید.

۴-قطعا خود من برای حمایت از این برنامه اگر به برنامه جایگزین ۹۰دعوت شوم نخواهم رفت.

 

مهدی کیانی کاپیتان سپاهان: بدون ۹۰کیفیت فوتبال ایران پایین می‌آید

 

۱-واقعا برنامه ۹۰برنامه بسیار خوبی بود و همه خانواده‌ها هم این برنامه را دوست داشتند. خیلی از جوانان هم به‌خاطر این برنامه انگیزه می‌گرفتند.

۲-حالا که این برنامه نیست انگار چیزی از فوتبال ایران کم شده و این خیلی ناراحت‌کننده است. قطعا با حذف برنامه۹۰کیفیت لیگ هم پایین می‌آید.

۳-به‌نظر من هیچ برنامه‌ای نمی‌تواند جایگزین برنامه ۹۰شود و همه ما باید از این برنامه حمایت کنیم تا دوباره به‌کار خود ادامه دهد.

۴-من نمی‌گویم اگر به برنامه جایگزین ۹۰دعوت شوم نمی‌روم، اما برای من برنامه ۹۰یک چیز دیگری است.

 

محمد عباس‌زاده کاپیتان نساجی: دیگر کسی نیست اشتباهات را ببیند

 

۱-برنامه ۹۰سهم بزرگی در پیشرفت فوتبال ایران داشته است. همیشه همه تیم‌ها از بازیکنان گرفته تا مسئولان در پایان هر مسابقه منتظر بودند تا ۹۰را ببینند.

۲-حالا که این برنامه نیست قطعا فوتبال ایران آسیب می‌بیند. چون دیگر کسی نیست که اشتباهات را ببیند و دود این موضوع قطعا به چشم اهالی فوتبال می‌رود.

۳-مردم قائمشهر قطعا عاشق برنامه ۹۰هستند و کاملا از این برنامه حمایت خواهند کرد تا دوباره به‌کار خود ادامه دهد.

۴-پاسخی برای این سؤال ندارم.

 

رضا خالقی‌فر کاپیتان ماشین‌سازی: ۹۰ نمی‌دیدم اما نبودش باعث فساد در فوتبال می‌شود

 

۱-من اصلا برنامه را نگاه نمی‌کردم.

۲-این برنامه بیشتر به‌دنبال حواشی فوتبال بود و همین باعث می‌شد گاهی اوقات قصاص قبل از جنایت انجام دهد.

۳-این برنامه را همه مردم دوست داشتند. اینکه من ۹۰ را نمی‌دیدم دلیل نمی‌شود که با حذف آن موافق باشم. قطعا در غیاب برنامه ۹۰فساد در فوتبال ایران بیشتر می‌شود.

۴-در این مورد نمی‌توانم چیزی بگویم.

 

وحید حمدی‌نژاد کاپیتان استقلال خوزستان: حذف ۹۰ به تمام فوتبال ایران ضربه می‌زند

 

۱-برنامه ۹۰ در قلب همه فوتبالی‌ها جایگاه ویژه‌ای داشت و این مسئله باعث می‌شد تا همه انگیزه زیادی داشته باشند. از داوران گرفته تا بازیکنان همه می‌توانستند به خوبی عملکرد خودشان را ببینند.

۲-متأسفانه حذف این برنامه نه‌تنها به عادل بلکه به تمام فوتبال ایران ضربه زد.

۳-مطمئنا این اتفاق به ضرر فوتبال ایران خواهد بود و وظیفه همه ما اهالی فوتبال این است که از این برنامه حمایت کنیم.

۴-هنوز در این مورد تصمیمی نگرفته‌ام.

 

ایمان صادقی دروازه‌بان سپیدرود: ۹۰ نباشد انگیزه بازیکنان هم پایین می‌آید

 

۱-من چون همیشه عادت دارم شب‌ها زود بخوابم به همین دلیل نمی‌توانستم برنامه ۹۰ را ببینم و همیشه تکرار برنامه را تماشا می‌کردم.

۲-نکته مهم این است که برنامه ۹۰خیلی به فوتبال ایران کمک می‌کرد و باعث ایجاد انگیزه بین بازیکنان می‌شد. خود من دوست داشتم هر هفته سیو درخشانی داشته باشم تا در برنامه ۹۰نشان داده شود. من و امید عالیشاه زمانی که در تیم ملی نوجوانان بودیم به این برنامه دعوت شدیم و خاطره بسیار خوبی از این برنامه دارم.

۳-حالا که این برنامه نیست انگیزه بازیکنان هم پایین می‌آید و امیدوارم این برنامه هر چه زودتر دوباره برگردد.

۴-برنامه ۹۰ برنامه «فوتبال برتر»، دو موضوع جدا از هم هستند و نمی‌شود آنها را با هم مقایسه کرد. قطعا کسی مثل میثاقی به‌عنوان شاگرد عادل کار خوبی ارائه خواهد داد.

 

* کاپیتان تیم پرسپولیس به دلیل مسابقه این تیم در آسیا در دسترس نبود و امکان نظرخواهی فراهم نشد.

 

همشهری ورزشی

۱۲ ۴  
آی اسپورت
2019-04-11 15:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
شاهین
پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۵:۲۸
جلز ولز اقلیت رسانه ای خودفروخته ایران را بسیار دوست داریم:)))
کیروشی پور می خواست برانکو رو برای ماندگاری ارباب کیروش فراری بده اما الان خودش با خفت و خواری از فوتبال رفت:))
به قول معروف پسر رسانه ملی نباید از تصمیم پدر ناراحت بشه:))))
سیامک
جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸، ۱۳:۱۴
به حد کافی با قرار گرفتن مقابل تیم ملی و مردم منفور شده اید از باشگاه دردانه ی نظام حاکم بر مملکت بیشتر ازین توقع نمیره. خوبه که تیم سوم پایتخت هستید...
اسمان
پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۵:۳۹
بازیکنان وکارشناسان دربرنامه های ورزشی شرکت نکنن.
۹
اسمان
پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۶:۲۵
اقای فروغی ممنون که نود راحذف کردی.دیگه کسی پیگیر بچه های مدارس فوتبال بخصوص اون بچه هایی که به گرجستان رفته بودن نخواهدشد.دیگه برنامه ایی نخواهدکه پیگیر زیاده خواهی شرکتی که انحصارفروش بلیط الکترونیکی را گرفته و35 درصدازپول به حسابش واریزمیشد.دیگه کسی پیگیرحق پخش تلویزیونی زمان کفاشیان نخواهدشد.وکسی نیست دیگه پیگیرکارهای جوانان شهرستانی که به طمع بازی درتیمها توسط عده ایی ازخدا بی خبرسرکیسه میشوند.وفساد چهار نعل خواهدتاخت.چون نود دیگه مزاحم نیست.ضمنا ای اسپرت عزیز بعضی ازمطالب کارشناسان همین نوشته های ما دوستداران ای اسپرت است ولی با چندتغییر وعوض کردن کلمات به اسم خودشان گذاشته میشه.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر