فهرست
اتفاق روز: کابوس های گواردیولا؛ پرواز بارسلونا، سقوط بایرن
اتفاق روز: کابوس های گواردیولا؛ پرواز بارسلونا، سقوط بایرن

اتفاق روز: کابوس های گواردیولا؛ پرواز بارسلونا، سقوط بایرن

آی اسپورت- دوربین های تلویزیونی در یکی از تلخ ترین شب های دوران مربیگری پپ گواردیولا روی او زوم هستند. او بعد ازدو گل کوارشما، سرش را پایین انداخته و فکر می کند. وقتی تیاگو آلکانتارا اختلاف را کم کرد، گواردیولا مشت هایش را گره کرده و نفس راحتی کشید. درحین بازی دیشب پورتو و بایرن او عصبی کنار خط طولی قدم می زد، با نگاه معنادارش، دست هایش را پشت کمرش برده و بعد از گل 3-1 جکسون مارتینس، آنها را دور شقیقه هایش گذاشت. پپ در پایان بازی به این حقیقت اعتراف کرد:\" نتیجه سختی است. دوگل زودهنگام خوردیم که کار ما را سخت کردند. ولی سعی می کنیم در مونیخ نتیجه را عوض کنیم. اشتباهاتمان را آنالیز می کنیم و شش روز برای اصلاح آنها وقت داریم.\" بعد از یک شب کابوس وار، این شش روز زمان زیادی به نظر نمی رسند.

چهار تفنگدار

دیشب، شب عجیبی بود. لویئس انریکه، گواردیولا، بلان و لوپتگی چهار مربی که روی نیمکت تیمهایشان در لیگ قهرمانان نشسته بودند، در بارسلونا 1996-1997 هم تیمی بودند. چه کسی فکرمی کرد که در میانه راه چمپیونز لیگ، یکی از دو مربی که شانس کمتری برای صعود به نیمه نهایی دارد، پپ گواردیولاست؟ بدتر از او فقط عملکرد بلان بوده ولی حداقل لوران مقابل بارسلونا صدرنشین لالیگا و یکی از شانس های مسلم قهرمانی در چمپیونزلیگ این فصل شکست خورده و مهره های کلیدی زیادی را دیشب درترکیب خود نداشت..

بوندسلیگا کافی نیست

مشکل اینجاست که یک مربی در مونیخ همیشه و فقط براساس عملکرد اروپایی اش مورد قضاوت قرار می گیرد. قهرمانی بوندسلیگا که پپ گواردیولا برای دومین بار پیاپی در یک قدمی فتح آن قرار گرفته، ازنظر مسوولان باشگاه یک امر اجباری است و درواقع یک تورنمنت دستگرمی برای نمایش بهتر در لیگ قهرمانان محسوب می شود. در باواریا همه به لیگ قهرمانان چشم دوخته و هیچکس فاجعه سال گذشته مقابل رئال مادرید را از یاد نبرده است. کابوس آن شکست در روزهای آینده و پیش از نبرد برگشت با پورتو، گواردیولا را یک لحظه راحت نخواهد گذاشت.

گواردیولا متکی و وابسته به مسی؟

حالا منتقدان پپ گواردیولا که می گویند تیکی تاکای او وحشتناک کسل کننده است یا همان افرادی که معتقدند بایرن یک تیم آلمانی است و نباید با یک تیم کاتالونیایی اشتباه گرفته شود و گواردیولا نباید سبک بازی باشکوه ترین تیم این کشور را تغییر دهد، منتظر یک لغزش دیگر پپ نشسته اند. مطمئنا در روزهای آتی تصمیم مسوولان باشگاه در سال 2012 برای خواستن عذر یوپ هاینکس بعد از آن هت تریک فراموش نشدنی و انتخاب مربی سابق بارسلونا، بار دیگر زیر سوال می رود. توجیه مسوولان بایرن برای این تصمیم این بود که پیروز شدن تنها کافی نیست. آنها به دنبال پیروزی هایی به سبک بارسلونای پپ گواردیولا بودند.

دراین شرایط  و در چنین شب تلخی تماشای آتش بازی همان بارسلونایی که گواردیولا آن را به قله فوتبال دنیا برده و نگرش تازه ای از این ورزش به جهانیان ارائه کرد، در پارک دوپرنس مسلما راحت نیست.. حالا در شبکه های اجتماعی جمله معروف \" No Messi, no Guardiola\" دوباره سر زبانها افتاده است. شاید این جمله کم لطفی محض در حق مربی همچون گواردیولا باشد  ولی فوتبال حافظه کوتاهی دارد و این کاتالونیایی بهتر از هرشخص دیگری به این موضوع واقف است. او می داند که هیچ گذشته باافتخاری نمی تواند ناکامی در زمان حال را جبران کند.

     
آی اسپورت
2015-04-16 10:29:01
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر