فهرست
امیدها در یک سراشیبی تازه؛ کم‌لطفی تاریخی
امیدها در یک سراشیبی تازه؛ کم‌لطفی تاریخی

امیدها در یک سراشیبی تازه؛ کم‌لطفی تاریخی

آی اسپورت - اوضاع تیم ملی امید فوتبال ایران پس از استعفای فرهاد مجیدی و انتخاب حمید استیلی به‌ جای وی شبیه به افراد محتضر و مشرف به موتی شده که چون راهی برای درمان خویش نمی‌یابند و اوضاع اطراف‌شان سرشار از کم‌توجهی‌ها و سهل‌انگاری‌ها است، دست به دعا برمی‌دارند و چون از انسان‌ها چیزی ندیده‌اند، فقط کمک‌های خداوند را حلال مشکلات خویش می‌پندارند.

آیا کسی می‌تواند تیم امید ما را نجات بدهد؟ پاسخ این سؤال را نمی‌دانیم اما این مسأله مشخص و قطعی است که یاوران درجه اول این تیم به قاتلان اصلی آن تغییر ماهیت داده‌اند. فدراسیون فوتبال در یک کم‌لطفی تازه و تاریخی و با انتصاب‌هایی که یکی از دیگری بدتر بوده ابتدا زلاتکو کرانچار بی‌یاور و سپس فرهاد مجیدی بی‌تجربه را مسئول فنی امیدها کرد و چون هیچ‌یک جواب ندادند، به این پرسش فکر کرد که آیا حمید استیلی که در یک سال و اندی اخیر مدیر این تیم بوده، تنها گزینه ممکن و موجود برای سپردن امور امیدها به وی نیست و چون پاسخ این سؤال را با کلمه آری داد، وی را به این مسئولیت گماشت.

ویسی و دایی هم بودند اما...

می‌شد مثلاً از عبدالله‌ ویسی که از حضور در شاهین‌بوشهر قعرنشین راضی نیست، خواست که سرمربی اضطراری امیدها شود یا از مربیانی نامدار همچون علی‌ دایی سود جست یا از فولاد خواست که جواد نکونام را رها کند تا وی تیم ملی امید را رتق‌وفتق و راهی دور نهایی انتخابی المپیک ۲۰۲۰ کند که دی ماه در تایلند برگزار می‌شود اما شرایط به‌گونه‌ای خراب و وقت به قدری تنگ بوده و هست که به‌رغم دوری استیلی از عرصه مربیگری طی دو سه ‌سال اخیر، خود وی به سبب سر و کله ‌زدن طولانی‌مدت با نفرات فعلی تیم ملی امید و آشنایی فراوان با شرایط‌شان معقول‌ترین انتخاب برای آنان در کوتاه‌مدت نشان می‌داد و به‌همین سبب نیز حائز این سمت شد.

تکرار سناریوهای قبلی

هر چه در حال حاضر می‌بینیم، محصول تکرار سناریوهای گذشته و انتخاب‌هایی دیر هنگام و اغلب غلط برای هدایت فنی امیدها و سپس میدان ندادن به این مربیان و دور ماندن بسیاری از افراد منتخب این مربیان ‌از جلسات تمرینی به سبب دخالت مدیران باشگاه‌ها و سایر مدیران  و البته اهمیت بیشتری است که خود این بازیکنان به تمرینات و مسابقات تیم‌های باشگاهی خود می‌دهند. وقتی دل یک بازیکن با تیمی که وی را می‌خواهد، نیست در زمان فراخوانی نیز آنطور که باید، برایش جانفشانی نمی‌کند و کافی است که مربیان و مدیران هم «سوسه»‌‌ای بیایند و بازیکنان را سست و از شرکت تمام وقت در تمرینات امیدها بر حذر کنند و نتیجه آن چیزی می‌شود که کرانچار را از رهبری امیدها در خردادماه امسال خلع و عمر مجیدی را هم در این سمت فقط سه‌ماهه کرد و آینده استیلی را نیز مثل آنها نامطمئن جلوه می‌دهد.

انگشت گذاشتن روی نام‌های اشتباه

در این وسط این حقیقت فنی بسیار مهم گم شده که مجیدی نیز به‌سبب ضیق تجربه و کمبود کارایی تاکتیکی گزینه مناسبی برای هدایت امیدها نبود و مهدی تاج با انگشت‌گذاشتن روی نام او یک ریسک کاملاً منجر به شکست را مرتکب شده و ناکامی و فرار مجیدی از اردوی امیدها را به واقع پایه‌گذاری کرده بود. طی سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۶ انتصاب‌هایی از همین دست امیدهای ما را پیوسته زمین زده و دوری ما از فوتبال المپیک‌ها را ۴۳ ساله کرده‌اند و یک لغزش تازه دیگر در آوردگاه تایلند که اصلاً هم دور از انتظار نیست، آن را ۴۷ ساله خواهد کرد. همان ساز و کارهایی که ایگون کوردس آلمانی را در سال ۲۰۰۰ رهبر امیدها کرد، مجیدی را امسال به قدرت رساند و به‌کارگیری مایلی‌کهن و بگوویچ در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ گزینش‌های اصلح به سبب تفاوت سنی زیاد مربیان و بازیکنان به شمار نمی‌آمدند ولی رویکرد به مربیانی جوان‌تر مانند منصوریان در ۲۰۱۲ و خاکپور در ۲۰۱۶ هم به نوعی «آوار» بر سر فوتبال به لحاظ کم‌تجربگی آنها تبدیل شد و نمونه و نسخه تازه این فرآیند به مجیدی در اردوی امسال امیدها بسط یافت.

آنها را سرکار می‌گذاریم

برای تصحیح همه «غلط‌»های صورت گرفته در کار تدارک امیدهای فعلی فوتبال‌مان قدری دیر شده اما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که از مسئولان امر بپرسیم چرا این سراشیبی‌های همیشگی دائماً تکرار و اوضاع امیدها پیوسته خراب و نتایج این تیم اینگونه تخریب می‌شود. اگر اصرار بر کسب پیروزی نداریم، چرا اردو و بازی تدارکاتی می‌گذاریم و اگر قصد صعودمان به المپیک جدی نیست، این خیل عظیم را به چه سبب سر کار می‌گذاریم؟

 

۲ ۲  
آی اسپورت
2019-10-11 11:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
Ashkanred
جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸، ۱۸:۰۴
هنوز هم برانکو بهترین گزینه هست ۰ اما نه پولی هست نه اراده ای
Ashkanred
جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸، ۱۸:۰۴
هنوز هم برانکو بهترین گزینه هست ۰ اما نه پولی هست نه اراده ای
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر