فهرست
راموس باز هم  در نقش همیشگی/ مرد دقایق پایانی
راموس باز هم در نقش همیشگی/ مرد دقایق پایانی

راموس باز هم در نقش همیشگی/ مرد دقایق پایانی

آی اسپورت- فقط 8 دقیقه مانده بود که سرخیو راموس کارش را کرد. اسپانیا یک بر صفر پیش بود و داشت تبدیل به اولین تیمی می شد که بعد از 17 سال توانسته ایتالیا را در خانه شکست دهد و اولین تیمی شود که این تیم را در بازی‌های انتخابی جام جهانی در خانه شکست می دهد. اما راموس روی ادر خطای پنالتی انجام داد. دقایق پایانی بازی در تورین بود، داور پنالتی نگرفت، بلکه کمکش گرفت و درست هم بود. قبل از پنالتی دنیله دروسی، آلوارو موراتا نشان دادند که پنالتی کدام سمت زده می‌شود. اما دخئا او را ندید و توپ وارد دروازه شد.

لوپتگی گفت ایتالیا همین است، همیشه یک جان اضافه دارد. موقعیت خوبی برای اسپانیا از دست رفت و به خاطر خودشان هم بود. با یک ضربه پنالتی ایتالیا بازی را مساوی کرد. البته که تساوی در ایتالیا برای اسپانیا نتیجه خوبی است. با این نتیجه آن ها شانس بیشتری برای صعود به بازی های روسیه 2018 دارند. اما اوضاع می‌توانست بهتر باشد.

در این بازی کوکه عملکرد فوق العاده ای برای کشورش داشت و نزدیک به سرخیو بوسکتس در خط هافبک تیم قرار گرفت. او در تیم باشگاهی اش هم پاس ها موفق زیادی می دهد و در تیم ملی هم که تغییر پست داده، باز هم بیشتر از همه هم تیمی هایش پاس سالم ارسال کرده است.

آندرس اینیستا و داوید سیلوا که برگ برنده های لوپتگی بودند هم طبق انتظار عالی کار کردند، مخصوصا وقتی در کنار هم قرار گرفتند. و ویتولو، چهره جدید این دوران، توانایی های جدیدی را به تیم اسپانیا اضافه کرده بود.

در 15 دقیقه اول بازی اسپانیا 86 درصد مالکیت توپ داشت. ایتالیا اصلا نمی توانست نزدیک به توپ و حتی بازیکن اسپانیا شود. اسپانیا اما شدیدا فشار می آورد، پرسینگ فوق العاده ای انجام می داد و خیلی زود وقتی توپ را از دست می داد تکل هایش را شروع می کرد. مالکیت توپ هنوز 76 درصد بود. بیرون از ایتالیا! میزان منتظر توپ بود و این چیزی نبود که ونتورا از آن ها خواسته بود. در صحنه ای از بازی، در حالی که حدود یک ربع به پایان بازی مانده بود، اسپانیا سیزدهمین کرنرش را به دست آورد. اما ایتالیا هنوز کرنری به دست نیاورده بود. البته عجیب هم نبود. پاسخ فوتبال مالکیت محور همیشه این است که آن را بیهوده و بی ارزش کنی. اما چیزی که به نظر می رسد بازی ای یکطرفه است. بیرون از خانه طبیعی است که دفاع کنی و یک امتیاز بگیری، اما در خانه نه... ایتالیا باید موقعیت ایجاد می کرد و حتی برای بردن بازی می کرد. اگر اسپانیا این موقعیت عالی (پنالتی) را به ایتالیایی ها نمی داد، بعید بود مهاجمان آتزوری فرصتی برای باز کردن دروازه پیدا کنند، مخصوصا که از 13 شوت به سمت دروازه 3تای آن ها در چارچوب رفته بود. فرصتی حتی برای ضدحمله هم دیده نمی شد و با سبک بازی ای که اسپانیایی ها داشتند فضاها برای مهاجمان و بازیکنان میزبان بسته شده بود.

در نیمه دوم وقتی برای اولین بار و تنها بار اسپانیا کمی سردرگم بازی کرد مالکیت توپش به 54 درصد رسید. همانجا اوضاع بد شد. اسپانیا زمانی بازی را باخت که مالکیت را از دست داد. آن ها نه می توانستند توپ را حفظ کنند و نه فضاها را ببندند. درست است که گل ایتالیا از روی نقطه پنالتی زده شد، اما این طور به نظر می رسید که آبی ها بالاخره خواسته خودشان را به حریف دیکته کردند.

مسئول گلی که ایتالیا زد راموس بود. انقدر کارهای غیرمعمول انجام داد که حتی گزارشگر تلویزیونی هم گفت آیا راموس همه تجربه و توانایی اش را با خود برده است؟ هر دو گل بازی به خاطر دو اشتباه فردی زده شدند. اولی را بوفون و دومی را راموس انجام دادند. عجب بازیکنان باتجربه ای هم!هر دو بازیکنانی هستند که سابقه قهرمانی در جام جهانی را هم دارند و روی هم 303 بازی ملی انجام داده اند.

در صحنه گل اول، بووفن از دروازه بیرون آمد تا یک ارسال را دفع کند و کلا توپ را از دست داد. ویتولو پشت سرش دوید تا گل بزند و جالب اینجاست که خود بازیکن اسپانیایی هم اعتراف کرده که انتظار نداشته بوفون چنین اشتباهی انجام دهد. در صحنه دوم هم خطای راموس که دروسی درباره اش گفته حتی بازیکنان بززگ هم ممکن است اشتباه کنند.

راموس بعدا گفت که داوران شماره او را دارند و می توانند برای معذرت خواهی تماس بگیرند. اما تصمیم درست بود و خطا بود. او حتی با داوران هم بحث کرد. اما بی فایده بود. شاید راهش این باشد که راموس به جای واکنش نشان دادن به فکر آینده باشد و درس بگیرد. به غیر از داوران دیگران هم شماره او را دارند و می شود بیشتر هم از او انتقاد کرد. بوفون هم به اندازه راموس اشتباه کرد، اما حداقل خودش کار را برای انتقاد کارشناسان راحت تر نکرد.

راموس نشان داد که کلا در دقایق پایان این توانایی را دارد که شرایط را تغییر دهد. همان طور که در باشگاهش در لیگ قهرمانان هم این کار را کرده بود. در فوتبال همیشه اتفاق دراماتیک در انتظار است و نباید این موضوع را فراموش کرد. این که در دقایق پایانی نتیجه تغییر کند که رایج ترین اتفاقات است و باید همیشه از آن آگاه بود. اما در نهایت در شبی که اسپانیا تیم برتر بود، بازی مساوی شد، آن هم با اولین پنالتی بعد از 139 بازی که اسپانیا به حریف داد. در پایان میزبان پاداش گرفت، انتقام اسپانیا ناتمام ماند، مساوی نتیجه خوبی برای ایتالیا هم بود. نتیجه ای بود که هیچ یک از دو تیم را عصبانی نکرد.

۷ ۱  
آی اسپورت
2016-10-08 18:01:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
برزو
شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵، ۱۸:۲۵
اينا رو از ماركا و از زبان اسپانيولي ترجمه ميكنيد يا از سايت گلِ انگليسي؟
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر