فهرست
پرسپولیس در نیم فصل اول؛ اقتصادی و محتاطانه
پرسپولیس در نیم فصل اول؛ اقتصادی و محتاطانه

پرسپولیس در نیم فصل اول؛ اقتصادی و محتاطانه

آی اسپورت - در نظر برانکو ایوانکوویچ تغییرها آنقدر جذاب نیستند که مدام به یاری بخواندشان. حتی محرومیت و کمبود بازیکن هم باعث نخواهد شد آقای سرمربی به تغییرهای هر روزه تن بدهد. موردی که اتفاقا در بازی‌های تدارکاتی پرسپولیس هم چشمگیر بوده. در هر بازی پرسپولیس با ترکیبی مشخص و قابل پیش‌بینی به میدان رفت و همه نیمه‌های دوم را با تغییرهایی که همه‌اش شامل حال بازیکنان جوان و کم‌تجربه تیم می‌شد و در هر بازی تکرار می‌شد، پشت سر گذاشت.

با این حال به نظر می‌رسد ترکیب یازده نفره پرسپولیس در فصل پیش‌رو همان ترکیبی خواهد بود که برانکو در بازی دوشنبه برابر گل‌گهر به میدان فرستاد؛ بوژیدار رادوشوویچ، سیدجلال حسینی، شجاع خلیل‌زاده، محمد انصاری، حسین ماهینی، احمد نوراللهی، کمال کامیابی‌نیا، بشار رسن، امید عالیشاه، سیامک نعمتی و علی علیپور. فقط با این تفاوت که رادوشوویچ قطعا باید دروازه را بسپارد به بیرانوند و خودش به نیمکت برگردد. وحید امیری هم اگر به ماندن رضایت بدهد، مثل دو فصل پیش بال چپ خواهد بود که آن وقت از بین عالیشاه و نعمتی یک نفر می‌شود بال راست پرسپولیس و دیگری از ترکیب بیرون می‌رود.

ترکیب پرسپولیس به نسبت فصل پیش تغییر چندانی نخواهد داشت جز اضافه شدن نوراللهی و احتمالا عالیشاه و حضور رسن که در نبود فرشاد احمدزاده و محسن مسلمان قرار است به ترکیب اصلی برگردد. در واقع برانکو باید با همین بازیکنانی که دارد نیمه اول ‌فصل را سر کند تا برسد به نیم‌فصل دوم که اضافه شدن سروش رفیعی، مهدی ترابی و مهدی شریفی می‌تواند دوباره یک پرسپولیس تهاجمی را به نمایش بگذارد و حتی به 2 – 4 – 4 لوزی برگردد. تا پیش از آن اما قرمزها کاملا نتیجه‌گرا خواهند بود و به قول معروف باید اقتصادی فوتبال بازی کنند تا امتیازهایی را که برای قهرمانی به آنها نیاز دارند، از دست ندهند.

شاید عجیب باشد اما با توجه به ترکیب اصلی پرسپولیس در 6 بازی‌ تدارکاتی اخیر این تیم، می‌توان پیش‌بینی کرد که برانکو ایوانکوویچ پس از سه فصل، دوباره به سیستم 1 – 3 – 2 – 4 روی بیاورد یا همان 2 – 4 – 4 خطی مورد نظرش را در این فصل هم ادامه بدهد. قطعا پروفسور این روزها بیشتر از همه به محکم کردن کمربند میانی تیمش فکر می‌کند و حضور همزمان کمال کامیابی‌نیا و احمد نوراللهی در پست هافبک دفاعی را در ترکیب تیمش تثبیت کرده است.  تا پیش از آمدن سروش رفیعی، بشار رسن با توجه به قابلیت‌های متفاوتش نسبت به محسن مسلمان پشت سر مهاجم هدف حضور پیدا می‌کند و در واقع کارگردان حملات پرسپولیس خواهد بود. امید عالیشاه و سیامک نعمتی احتمالا دو هافبک کناری و به معنای درست‌تر بال‌های چپ و راست پرسپولیس خواهند بود (اگر امیری برنگردد وگرنه یکی از آنها باید روی نیمکت بنشیند) و علی علیپور هم یا تک مهاجم در سیستم 1 – 3 – 2 – 4 یا مهاجم اصلی سیستم 2 – 4 – 4 اما کدام مهاجم قرار است در سایه او حرکت کند؟ گادوین منشا یا یک بازیکن غیرتخصصی؟ با وجود همه انتقادهایی که به مهاجم نیجریه‌ای وارد است، گزینه اول را باید محتمل‌تر بدانیم. مگر اینکه امیری برگردد که در آن صورت احتمال حضور عالیشاه در خط حمله و نعمتی در بال راست پررنگ‌تر خواهد شد.  در هر صورت و با هر ترکیبی، پرسپولیس تنها یک چیز می‌خواهد؛ دست‌کم دو‌سوم امتیازهای نیم‌فصل اول. البته قطعا انتقادهایی خواهد بود اما روی آوردن به نمایش‌های اقتصادی و محافظه‌کارانه شاید تنها تصمیم منطقی و معقولانه پرسپولیس در نیم‌فصل اول باشد. دلیلش هم روشن است. تیم برانکو نه به اندازه فصل پیش انعطاف دارد و نه نیمکت پر و پیمانی را پشت سر خود می‌بیند که بخواهد به آن تکیه کند. تا پیش از آمدن سروش رفیعی، مهدی ترابی، مهدی شریفی، مهدی شیری و دروازه‌بانی که احتمالا در نیم‌فصل جانشین علیرضا بیرانوند می‌شود، نیمکت پرسپولیس در اختیار بازیکنان جوان و کم‌تجربه‌ای خواهد بود که بیشترشان حتی یک دقیقه هم در لیگ برتر به میدان نرفته‌اند و باید کم‌کم به ترکیب اضافه شوند. پرسپولیس باید نیمه اول فصل را با احتیاط از سر بگذراند تا برسد به روزهای رویایی‌اش در نیم‌فصل دوم.

 

ایران ورزشی

۷ ۲  
آی اسپورت
2018-07-18 12:58:00
نظر دهید

۲ نظر
حسين
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۱۸
بگذاريد كيسه ها قراردادهاى چندين هزار دلارى با بازيكن هاى خارجى ببندند. وقتى بلطف ترامپ، ارز خارجى به ١٥ هزار تومان رسيد همين قرار دادها بلاى جانشون ميشن. پرسپوليس بايد تا آنجا كه ميتونه روى آكادميش سرمايه گذارى كنه و خودش رو از بازيكن هاى خارجى مستقل كنه.
Hosein
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۳۳
نیس خیلی اکادمی دارید تنها تیمی هستید که ضعیف ترین پایه هارو دارید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر