فهرست
اسپانیای انریکه؛ نیزه‌باران کرواسی
اسپانیای انریکه؛ نیزه‌باران کرواسی

اسپانیای انریکه؛ نیزه‌باران کرواسی

آی‌اسپورت- تیغ تیز قلم منتقدان حالا بیش از پیش به سوی روبیالس، رییس فدراسیون فوتبال اسپانیا است. رییسی که در اقدامی بحث‌برانگیز لوپتگی را دو روز مانده به شروع جام جهانی از کار برکنار کرد تا اقتدارش را به رخ جامعه فوتبال اسپانیا بکشد. اما نتیجه این اقدام فاجعه‌ای بود که در جام جهانی برای لاروخا اتفاق افتاد و تیم مدعی قهرمانی، در مرحله یک‌هشتم نهایی با شکست مقابل روسیه از دور رقابت‌ها کنار رفت. منتقدان می‌گویند ماجرای لوپتگی و رئال‌مادرید آن‌قدری که برای رییس فدراسیون مهم بود برای دیگران اهمیتی نداشت و می‌شد با مدیریت ماجرا از بروز یک جام جهانی بد با تنها یک برد مقابل ایران جلوگیری کرد. اتفاقی که به هر حال نیفتاد و پس از جام جهانی با روی کار آمدن لوییس انریکه، اسپانیایی‌ها دوباره امیدوار شدند که برای یورو یک تیم خوب و مدعی داشته باشند. اتفاقی که به نظر در حال وقوع است و اسپانیای انریکه بسیار سرحال و شاداب است. تیم جوان‌ شده اسپانیا با خداحافظی هافبک‌هایی مثل سیلوا و اینیستا در میانه میدان جان تازه‌ای گرفته و با اعتماد بیشتر به مارکو آسنسیو، انریکه خیلی زود مزدش را گرفت.

اسپانیا با نتیجه شش بر صفر کرواسی را ویران کرد و نایب‌قهرمان جهان با سری پایین شهر الچه را ترک کرد. لوکا مودریچ در مصاحبه‌ای بعد از بازی گفت: «بازی خیلی سختی بود. ما ۲۰ دقیقه ابتدایی را خیلی خوب شروع کردیم و حتی ۲، ۳ موقعیت خوب گل‌زنی هم داشتیم. ما گل نزدیم و زمانی که گل اول و مخصوصا گل دوم را دریافت کردیم کاملا از هم پاشیدیم. ما هرکدام برای خودمان بازی کردیم و به هم کمکی نکردیم. با فاصله از هم‌تیمی‌های خود قرار داشتیم و در مقابل چنین تیمی این موضوع می‌تواند کشنده باشد و در انتها چنین نتیجه ضعیفی به دست می‌آید. شکست سختی بود اما ما باید از آن درس‌هایی بگیریم؛ اگر در هر بازی کاملا آماده نباشیم و مانند بازی‌های جام جهانی بازی نکنیم، بازی کردن در مقابل هر تیمی سخت خواهد بود به طور مخصوص تیمی همچون اسپانیا.» صحبت‌های مودریچ شرح اتفاقات بازی از دید کروات‌هاست. آنها بعد از شروع خوب، بعد از دریافت گل اول خوب نبودند و تسلط‌شان بر بازی را از دست دادند. اما این فقط یک روی سکه است که کرواسی نتوانست خودش را در میدان پیدا کند و توپ‌های به صورت پیاپی روی دروازه این تیم ریخته می‌شدند. روی دیگر سکه عملکرد بی‌نظیر اسپانیایی‌هاست. پس هر چه زودتر سراغ این تیم می‌رویم.

پس از ۱۶سال ۶ بازیکن از ترکیب رئال مادرید در ترکیب ثابت تیم ملی اسپانیا قرار گرفتند. سال‌های زیادی بود که بارسا تیم ملی اسپانیا را تامین می‌کرد و لاروخا با تکیه بر قدرت لاماسیا هشت سال بر فوتبال حکم‌رانی کرد. اما آن دوران گذشت. مربیان بسیاری سعی کردند تعادل تیم را برگردانند و سبک بازی تیم را عوض کنند. لوپتگی تا حدودی موفق بود، اما نتوانستیم حاصل کارش را ببینیم. حالا نوبت به انریکه رسیده است. او ترجیح داده شاکله اصلی تیمش را بازیکنانی تشکیل دهند که در رئال مادرید بازی می‌کنند. بازیکنانی که در سه سال اخیر به صورت پیاپی قهرمان لیگ قهرمانان شده‌اند. جالب است بدانید که در رئال مادرید خیلی کم پیش می‌آید که شش بازیکن اسپانیایی در ترکیب ثابت داشته باشند. اما این اتفاق در تیم ملی اسپانیا رخ داد و شش رئالی بازی را آغاز کردند و روی هر شش گل اسپانیا نقش‌آفرینی کردند. در بازی اسپانیا – کرواسی فقط بوستکتس از بارسلونا حضور داشت و او هم دردقیقه شصت زمین مسابقه را ترک کرد تا اسپانیا نیم ساعت بدون هیچ نماینده‌ای از بارسا بازی کند. خداحافظی اینیستا و پیکه، همزمان شد با خط خوردن جوردی آلبا تا این اتفاق مهم در تیم ملی اسپانیا رخ بدهد. لوییس انریکه می‌گوید هسته مرکزی تیم من را رئال مادرید تشکیل می‌دهد و مشکلی با این موضوع ندارد و حتی به نظرش بسیار خوب است که بازیکنانی با ذهنیت برنده در ترکیب تیم باشند.

ایسکو پیش از حضور انریکه هم در اسپانیا نقشی کلیدی‌تر نسبت به رئال مادرید داشت و بازی آزادانه او مسبب بسیاری از زیبایی‌های فوتبال اسپانیا بود. این موضوع در زمان انریکه هم تکرار شده است. در مورد انریکه این نکته بسیار مهم است که او علاقه خاصی به بازی مارکو آسنسیو دارد. بازیکنی که در بازی با کرواسی یک سوپر گل دیدنی زد و یک دقیقه بعد از سوپرگلش با یک سوپرشوت دیگر دروازه را تهدید کرد که کالینیچ دروازه‌بان کرواسی توپ را وارد دروازه خودشان کرد. بعد از این آسنسیو سه پاس گل هم داد تا رسما در پنج گل از شش گل اسپانیا نقش‌آفرینی کند. آنجایی که مودریچ گفت ما از هم پاشیدیم، دقیقا همان زمانی بود که آسنسیو برای دومین بار از پشت محوطه جریمه فرصت شوت‌زنی پیدا کرد. نقش اول این پیروزی جوان ۲۲ساله‌ای بود که در دو سال اخیر نقش مهمی برای رئال مادرید داشته و گل‌های کلیدی زیادی برای تیمش به ثمر رسانده است. در صحنه گل اول دو هم تیمی آسنسیو با ارسال دو سانتر زیبا شرایط را برای گلزنی سائول مهیا کردند. در ادامه هم روی دو پاس آسنسیو، راموس و ایسکو موفق شدند دروازه را باز کنند. ناچو به خوبی جای پیکه را پر کرده و بعضا با حرکات انفرادی‌اش از قلب دفاع تیم خودی تا پشت محوطه جریمه حریف توپ را حمل می‌کند. کارواخال یکی از بهترین شب‌هایش را داشت و یک پاس گل داد و با یک تکل دیدنی در اوایل بازی مانع از گلزنی کروات‌ها شد.

در آینده هم اسپانیا با همین ترکیب بازی خواهد کرد؟ سوال بسیار سختی است و می‌توان گفت بعید به نظر می‌رسد دقیقا همین بازیکنان در بازی‌های رسمی و مهم آینده هم به میدان بروند. بازیکنان بزرگی از تیم کنار رفته‌اند. اما میانگین سنی این ترکیب فوق‌العاده بود و شامل بازیکنانی می‌شد که در یورو ۲۰۲۰ احتمالا در اوج آمادگی و پختگی باشند. روبیالس بعد از خراب کردن جام جهانی ۲۰۱۸، باید حتما در یورو نتیجه بگیرد تا بتواند به کارش در فدراسیون ادامه بدهد. لوییس انریکه هم نشان داده که مربی بزرگی است و می‌تواند رهبری اسپانیا تا بازگشت به روزهای خوب و رسیدن به اوج قله را تضمین کند. یک نکته جالب دیگر هم در این میان این است که دل‌بوسکه که یک مربی رئالی شناخته شده بود، در بعضی از بازی‌ها از هفت بازیکن بارسایی در ترکیبش استفاده می‌کرد و از آن سو لوییس انریکه، سرمربی سابق بارسا همین تعداد رئالی را به تیم ملی دعوت می‌کند و تنها از یک بارسایی در تیمش استفاده می‌کند. روند اسپانیایی‌سازی رئال مادرید که از چند سال پیش شروع شده، همزمان شده با خریدهای کهشکانی بارسلونا و سیاست‌های دو باشگاه دلیل اصلی تفاوت میان تعداد بازیکنان‌شان درتیم ملی است.

 

فرهنگستان فوتبال

۵ ۱  
آی اسپورت
2018-09-13 21:11:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
خربین
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷، ۱۲:۱۹
کاش بجای نیزه کلمه اصلی رو میشد قرار داد.خخخخخخ
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر