فهرست
بالاخره به پایان افسانه نزدیک شدیم
بالاخره به پایان افسانه نزدیک شدیم

بالاخره به پایان افسانه نزدیک شدیم

آی‌اسپورت- جنگ خدایان در فاصله‌ای بسیار بسیار دور اما کاملا واقعی در روی زمین تنیس رود لاور اتفاق خواهد افتاد. یک طرف نپتون -خدایگان آب و دریاها- همچون سیاره نپتون کاملا دست نیافتنی، ناشناخته، آبی رنگ وآرام، عمیق و مبهم، همچون تردستی قهار، باهوش و بی‌تکرار و در طرف دیگر آرس -خدایگان جنگ و دلاوری- همچون سیاره مریخ شبیه ترین به زمین، سیاره سرخ، زیبا، جذاب، طوفانی اما چهار فصل، شناخته شده اما ناآرام، جنگجوی پرخون و سلحشور، با دو قمر نامتقارن فوبوس و دیموس؛ دقیقا شبیه به بدن نامتقارن نادال.

جدالی سراسر هیجان، احترام و لذت را شاید برای آخرین بار در این سطح مسابقات تنیس، یعنی فینال یکی از چهار گرند اسلم مسابقات تنیس برگزار کند، جدالی سراسر جذابیت توام با حسرت برای طرفدران بی شمار این دو غول بی تکرارو بی همتا، که بیشتر شبیه جنگاوری خدایگان افسانه‌ای روزگاران قدیم است.

‏آنتونیو ویوالدی آرشه ویولن سحر انگیز و جادویی خود را چنان ماهرانه و تکنیکی با حرکات نرم دست برای نواختن چهارفصل به‌یاد ماندنی تکان می‌دهد تا آنچنان روح نواز جلوه کند تا شنونده تا سر حد جنون ازگوش سپردن به این قطعات از خود بی خود شود همانطور که جیمی هندریکس گیتاریست چپ دست و بی بدیل راک استار هر زمان که دست به گیتارخودش می برد علیرغم شخصیت متین و دلنشین با آن لبخندهای همیشگی‌اش همچون گلوله آتشی بی‌رحم، چونان گاو خشمگین آنچنان سیم‌های گیتار را زخمه می‌زد تا هزاران هزار طرفدارانش در کنسرت هایش از خود بیخود شوند.این فینال، دوئل بین ژنرال هاست. رزم بین فرماندهان است که عین سربازانی در برابر مردمانی هستند که همیشه تا آخرین قطره خون و آخرین رمق جانشان را در زمین مسابقه گذاشته اند تا بتواند به تماشاچیان و مردم لذت ببخشند،‌ سیراب‌شان کنند از هنر و تکنیک تنیس، از جنگندگی و لذت تسلیم نشدن، از هنر رزم آوری و لذت پیروزی، از غرور رقیب محترم داشتن،از پرستیژ منحصربه‌فرد داشتن در برابر شکست در مقابل حریف اصلی ،از خضوع و عدم تکبر برابر اسطوره و سوپر قهرمان مردم بودن،از کمک به همنوع. این است که می‌گوییم بالاخره به پایان افسانه نزدیک می‌شویم.

نبرد بین پادشاه و ماتادور عین افسانه ای در ادبیات باروک است، شبیه خود هنر درسبک باروک است، پرزرق و برق، مجلل، پرتوصیف زیبا و هنر حرکت اما در معنای اصلی آن، درک حرکت به عنوان نخستین و اصلی‌ترین واقعیت هستی. در واقع این فینال شاید سیر در ادبیات باروک باشد، شاید چیزی که دیگر اتفاق نیفتد، سیر در ادبیات باروک سرشار است از صنایع ادبی چون تشبیه، مجاز، کنایه و استعاره. از دیگر ویژگی‌های ادبیات باروک می‌توان به ابهام، تظاهر و تفاخر، تناسخ و تغییر چهره، مسخ شدن و جسمیت بخشیدن به همهٔ اشیاء، حتی مرگ و در هم آمیختن مرگ و زندگی اشاره کرد.

فینال این گرند اسلم نمایشنامه ای است از دوران ادبیان باروک، نمایشنامه‌ها و ادبیات این دوره سرشار است از جادوگران و الهه‌های مسخ شده. موجودات افسانه‌ای بیشترین نقش را در ادبیات این دوره دارا بوده‌اند،خدایگانی که دیگر تکرار نمی‌شوند. تندیس  تکرار نشدنی فدرر در کنار قطرات عرق چهره خستگی ناپذیر نادال ،فردا شاید برای آخرین بار مبارزه‌ای تمام عیار با لذتی وصف نانشدنی در جدالی سراسر از احترام فردا انتظارمان را برآورده خواهد کرد، توامان با حسرتی که شاید هیچ وقت تکراری نخواهد داشت.

۲۳    
آی اسپورت
2017-01-28 14:25:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر