فهرست
جنجال فروزان و ده شائبه بزرگ فوتبال ایران
جنجال فروزان و ده شائبه بزرگ فوتبال ایران

جنجال فروزان و ده شائبه بزرگ فوتبال ایران

آی اسپورت - دریافت سه گل از سوی محسن فروزان از سپیدرود جنجال بزرگی را در رشت، تبریز و سپس کل فوتبال ایران به وجود آورد. فروزان از تراکتورسازی کنار گذاشته شد تا بررسی‌های لازم برای تایید یا رد اتهام‌های مطرح شده انجام شود. این اولین مرتبه‌ای هم نیست که فروزان درگیر چنین جنجالی می‌شود و پیش از این هم در بازی پارس‌جم – سپیدرود و حتی پنالتی‌ای که به پرسپولیس زد هم این ادعاها راجع‌به او مطرح شده بود. البته فروزان هم اولین شخصی نیست که در این سال‌ها در مظان اتهام قرار می‌گیرد. پیش از این گل‌خوردن‌های عیسی اندوی در هفته پایانی لیگ هشتم، پیش‌بینی استقلالی شدن بائو توسط مربی وقتش در شهرداری تبریز، بازی نکردن چند ستاره مانند محمدنوری، کریمیان و توره مقابل تیم‌های فصل بعدشان هم جنجال‌آفرین شده بود؛ و حتی مکث جمشیدیان در تعقیب خسرو حیدری.

معمارِ قهرمانی پرسپولیس؟

قهرمانی پرسپولیس با افشین قطبی در لیگ حسابی پرحاشیه بود. پرسپولیس در فاصله چهار هفته مانده به پایان لیگ میزبان سایپا بود و در صورت از دست دادن امتیاز، اختلافش با رقیب حداقل به 5 امتیاز می‌رسید و حدودا برای کسب جام ناامید می‌شد. پرسپولیس تا دقیقه ۸۳ آن بازی هم در باز کردن دروازه سایپا ناکام بود. تا اینکه در فاصله ۶دقیقه مانده به پایان مسابقه، عباس‌ آقایی توپی را از نزدیکی نقطه کرنر سانتر کرد و بدون برخورد به کسی به میثاق معمارزاده رسید. میثاق ولی بعد از مهار، توپ از دستش لیز خورد و وارد دروازه‌اش شد. همان زمان اتهام‌های زیادی به دو طرف زده شد؛ تا اینکه فصل بعد معمارزاده با پرسپولیس قرارداد بست و پیراهن این تیم را به تن کرد تا این شائبه‌ها به اوج برسد. البته میثاق در پرسپولیس هم چند گل بد خورد تا مشخص شود آن اشتباه، اتفاقی پرتکرار در دوران بازیگری معمارزاده بود و شک و شبهه‌ها کمتر شد.

سرباز تراکتور؟

تراکتورسازی و پرسپولیس در کورس قهرمانی بودند و با از دست دادن امتیاز توسط هر کدام، دیگری یک نفس راحت می‌کشید. تراکتور هفته‌ها بود که با قلعه‌نویی نتایج خیلی خوبی می‌گرفت، تا اینکه بازی این تیم مقابل سیاه‌جامگان قعرجدولی گره خورد. کرنر دقیقه ۸۹ ولی سرآغاز یک جنجال بزرگ بود. فرزاد حاتمی گل دوم تیمش را با سر وارد دروازه محسن فروزان کرد. توپی که از کنار پای رضا شربتی رد شد و او حتی دستش را از روی تیر دروازه برنداشت و تلاشی برای جلوگیری از گل شدن توپ نکرد. اتفاقی که حواشی زیادی را برای مدافع سیاه‌جامگان به همراه داشت. شربتی هم خیلی زود بعد از آن اتفاق، به عنوان سرباز جذب باشگاه تراکتورسازی شد. البته آنالیز آن مسابقه نشان می‌داد که شربتی به جز این اشتباه که احتمالا ناشی از خستگیِ پایان مسابقه بود، در سایر دقایق نمایش بی‌نقص و فوق‌العاده‌ای داشت.

پدرخوانده

دیگر اتفاق پرحاشیه و مشکوک این سال‌های فوتبال ایران هم در این فصل اتفاق افتاد. جایی که مالکیت مشترک تراکتورسازی و ماشین‌سازی اعتراض سایر تیم‌های لیگ را به همراه داشت؛ اینکه یک شخص نمی‌تواند در یک لیگ مالک دو تیم باشد. در مسابقه بین تیم‌های زنونی در این فصل خبری از جنجال نبود و اتفاقا همه حاشیه‌هایش از رابطه دوستانه دو تیم نشات می‌گرفت. به همین دلیل همه اتفاقات درون زمین زیر ذره‌بین قرار گرفت. از پاس اشتباهی که در بازی رفت مدافع ماشین‌سازی به مهاجم تراکتور داد، تا تکل عجیبی که در بازی برگشت محمد اهل شاخه زد و اشکان دژآگه را در موقعیت دروازه خالی صاحب توپ کرد. اتفاقاتی که در هر مسابقه دیگری رخ می‌داد، همه به ساده‌گی از کنار آن عبور می‌کردند، ولی برای تیمی که مالکش یکی است، نه.

حاجی گفته بود...

پگاه گیلان در فصل ۸۶ همراه با نادر دست‌نشان فینالیست جام حذفی شده بود و در بازی رفت هم استقلال را با یک گل شکست داده بود. بازی برگشت ولی سه گل خورد تا انگشت‌های اتهام مدافع گیلانی این تیم را نشانه بگیرند. برخی‌ها معتقد بودند ابراهیم تقی‌پور روی هر سه گل مقصر بود و نقش داشت. زمانی این اتهام‌ها بیشتر شد که تقی‌پور چند روز بعد از آن اتفاق با استقلال قرارداد بست. محمد مایلی‌کهن هم در درگیری‌های لفظی‌اش با قلعه‌نویی بارها این اتفاق را به او یادآوری کرد و طعنه زد. هر چند که هیچ‌گاه ثابت نشد مدافع تیم قعرجدولی پگاه در آن مسابقه کم‌کاری کرده باشد.

دو کارت قرمز در ۱۶ روز

در لیگ دوازدهم هم فرشید طالبی در مظان اتهام قرار گرفته بود. بازیکنی که در فاصله ۱۶ روز، دو بار جلوی استقلال اخراج شد. استقلال و سپاهان ابتدا در جام حذفی مقابل هم قرار گرفتند که طالبی خیلی زود از زمین مسابقه اخراج شد. شانزده روز بعد، این دو تیم در فاصله دو هفته مانده به پایان لیگ و تعیین سرنوشت تیم قهرمان مقابل هم قرار گرفتند که باز هم فرشید طالبی تیمش را ده نفره کرد. در این ماجرا هم هیچ سندی از عمدی بودن کارت قرمزهای مدافع سپاهان منتشر نشد. طالبی ماه‌ها بعد از آن اتفاق در مصاحبه‌ای اعلام کرد که از استقلال پیشنهاد دارد و دوست دارد شاگرد قلعه‌نویی شود، ولی به خاطر حواشی به وجود آمده، جرات این کار را ندارد.

۴ گل برای استعفا

نادر دست‌نشان با نفت آبادان به قائمشهر سفر کرده بود و به تیم شهرش ۴گل زده بود. در پایان آن مسابقه هواداران نساجی به دروازه‌بان و کاپیتان تیم‌شان که سابقه سال‌ها شاگردی دست‌نشان را داشتند مشکوک شدند و شعارهایی را علیه آن‌ها سر دادند. کوروش موسوی سرمربی نساجی هم بعد از این اتفاق استعفا داد و گفت: «چیزهای ناگفته‌ای هست که باید در دلم با خودم به گور ببرم و نمی‌توانم مطرح کنم».

اسپک در زمین فوتبال

فقط یک هفته به پایان لیگ زمان باقی‌ مانده بود. استقلال در اهواز مهمان فولاد بود و سپاهان هم در رشت با داماش بازی داشت. استقلال بازی را با پنالتی نکونام برد و سپاهان هم در مسابقه‌ای باورنکردنی مغلوب داماش شد. اتفاق عجیب این مسابقه، پنالتی احسان حاج‌صفی بود. حاج‌‌صفی زمانی که هنوز مسابقه به دقیقه بیستم نرسیده بود، به هوا پرید و توپ را به حالت اسپک با دست ضربه زد. پنالتی‌ای که نقش پررنگی در قهرمانی استقلال داشت و در آن زمان خیلی‌ها آن اشتباه احسان را به دوستان مشترک او و سرمربی آبی‌ها ربط دادند. شائبه‌ای که هیچ وقت تایید نشد و همچنان در حد اتهام باقی مانده است. خود حاجی‌صفی هم معتقد بود به خاطر هل دادن مهاجم حریف تعادش بر هم خورد و دست او در حالتی نامتعادل به توپ برخورد کرد.

۶گل برای لیگ برتری شدن؟

لیگ یک به آخر خط رسیده بود و از بین دو تیم مازندرانی فقط یکی به لیگ برتر صعود می‌کرد. خونه‌به‌خونه در بابل میزبانی می‌کرد و نساجی برای پایان دادن به حسرت ۲۴ ساله‌اش راهی تهران شد. شاگردان نکونام ۶گل به راه‌آهن سقوط کرده زدند تا با تفاضل گل بهتر بعد از 24 سال به سطح اول فوتبال برگردند. بلافاصله بعد از مسابقه مالک تیم بابلی صعود نساجی را زیر سوال برد و از رد و بدل شدن سکه بین باشگاه نساجی و چند بازیکن حریف صحبت کرد. اداعاهایی که هیچ وقت تایید نشد و در حد شائبه باقی ماند.

گل ۴۰ متری پرسپولیس

یک هفته به پایان لیگ مانده بود و احتمالا تفاضل گل تعیین می‌کرد که از بین استقلال‌خوزستان و پرسپولیس، کدام یک جشن قهرمانی به پا خواهد کرد. پرسپولیس در تبریز ۴گل به داود نوشی‌صوفیانی زد تا این دروازه‌بان هم در مظان اتهام قرار بگیرد. به خصوص اینکه گل محمد انصاری از فاصله‌ای خیلی دور به ثمر رسید. اگر چه گل از راه دور در همه‌ لیگ‌های دنیا امری طبیعی است، ولی زمانی که به پایان لیگ نزدیک می‌شویم هواداران حساس‌تر و مشکوک‌تر می‌شوند. در نهایت هم تفاضل گل قهرمان لیگ را مشخص کرد و استقلال‌خوزستان جام را بالای سر برد.

یک‌یک‌های دربی

یکی از بزرگ‌ترین علامت سوال‌های هواداران فوتبال تا سال‌‌ها این بود که آیا نتایج دربی از قبل تعیین می‌شود یا نه. دربی برگشت  لیگ هشتم در حالی برگزار می‌شد که هر چهار دربی قبل از آن یک – یک مساوی شده بود. آن مسابقه ولی تا دقیقه ۹۰ برنده داشت، تا اینکه علیزاده به عنوان بازیکن تعویضی سرنوشت دربی را تغییر داد. علی علی‌زاده به هوا پرید و آخرین سانتر پرسپولیس را با دست لمس کرد. به قدری آن خطای هند علیزاده و تساوی لحظه آخری در دربی عجیب بود که همچنان این سوال به قوت خود باقی است؛ آیا نتایج دربی در آن سال‌ها از پیش تعیین شده بود؟

نود

۹ ۷  
آی اسپورت
2019-04-19 17:29:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷ نظر
رضا
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸، ۱۷:۴۸
پاس گل رامین محرم نژاد به عنایتی در هفته های پایانی و قهرمانی استقلال برای اولین بار در لیگ برتر را فراموش کردید؟فصل بعد هم محرم نژاد به استقلال پیوست
فرهاد
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸، ۱۹:۰۵
احتمالا اخباری هم شرط بندی کرده بود . امروز چند تا چیز ثابت شد . زنوری می گفت کلین شیت هم کار فروزان نبوده و هنر خط دفعی بوده که امروز خلاف ان ثابت شد. دوم اینکه تراکتور اگر بالای جدول است بخاطر 3 برد برابر استقلال سپاهان و پدیده است که هر سه با حمایت داور بود. سوم اینکه تراکتوری ها روش پرسپولیس را برای امتیاز گرفتن پیش گرفتن اعتراض به هر تصمیم داور و انداختن خودشان در 18 قدم حریف برای پنالتی در این میان دژاگه نقش جلال حسینی را دارد. چهارم اینکه گزارشگر تبریز نچسب ترین گزارشگرایران است هر بار یکی از تراکتوریها زمین می خورد توقع پنالتی داشت. و اخر اینکه فرکی دوباره حال تبریزها را گرفت جالبه مثل چند سال قبل تراکتوریها عرضه بردن حرفان را ندارند فقط دیگران و دست های پشت پرده را مقصر می دانند
.
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸، ۰۸:۳۱
چرت و پرت نگو احمق.بچه تو دهنت بوی شیر میده.بهتره هر جایی با شوزت نپری وسط.این فوتبال تا مغز استخوانش تو فساد هست از زمان پروین و قلعه نویی تا همین الان هم هست
۳
.
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸، ۲۰:۲۹
.
Saeed
جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸، ۲۱:۲۳
داوری امروز دیگه تابلوتر از تابلو بود بابا بیخیال شین امسال استقلال باید قهرمان بشه آخه انتخابات داریم تهران هم سی نماینده
۸
وحید بارساپولیسی
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸، ۱۰:۰۹
و مرفاوی ای که عنایتی رو در بازی صبا استقلال در دفاع وسط قرارد داد تا دقیقه 20 اخراج بشه و صبای 10 نفره تو قم 3 گل از استقلال بخوره ، و حنیفی که تو صبا دقیقه 80 هند پنالتی میکنه تا استقلال گل بزنه و از کورس قهرمانی عقب نیقته.. و تک به تکی که میلاد میداودی تو سایپا در ورزشگاه تختی جلوی تیم محبوبش به پرچم کرنر میزنه تا تیمش نبازه.. و موقعیت سوزی هایی که شریفات تو نفت تهران و فولاد خوزستان میکنه تا استقلالش گل نخوره .. و فروزانی که بازی راه آهن توپ رو با خودش از خط دروازه رد میکنه تا بازی مساوی به برد تیم محبوبش ختم بشه.. و علی منصوریانی که با ذوب آهن اوج گرفته 4 گل از استقلالش میخوره و راه نداده اما علی دایی که دو بازی رفت و برگشت تا آستانه کتک زدن بازیکنای پرسپولیس میره حتما راه داده .... تاریخ جواب همه مافیا بازیها رو میده و سرنوشت میلان در انتظار چنین تیمهایی هست...
۴
Mohammad Yousefi
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸، ۲۱:۳۰
برادر عزیز، ابراهیم تقی پور مازندرانی ه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر