فهرست
گزارش آماری: ذوب قهرمان نیم‌فصل دوم لیگ برتر/ پرسپولیس سقوط می‌کند؟
گزارش آماری: ذوب قهرمان نیم‌فصل دوم لیگ برتر/ پرسپولیس سقوط می‌کند؟

گزارش آماری: ذوب قهرمان نیم‌فصل دوم لیگ برتر/ پرسپولیس سقوط می‌کند؟

لیگ‌ برتر به روزهای حساس خود در صدر و قعر جدول نزدیک شده است. در صدر جدول 4، 5 تیم هنوز شانس قهرمانی دارند و به همین خاطر با تمام قوا در پی رسیدن به جام هستند، درست مثل انتهای جدول که نزدیک به نیمی از جدول خطر سقوط به دسته اول را حس می‌کنند، از جمله پرسپولیس که در هفته‌های گذشته بدترین نتایج تاریخ خود در لیگ‌ برتر را کسب کرده است. بررسی وضعیت تیم‌ها در دو نیم‌فصل اول و دوم نکات خاصی را نشان می دهد؛ جایی که واقعیت‌های تلخی برای دو تیم پرطرفدار پایتخت در پی دارد و نشان می‌دهد استقلال و پرسپولیس به هیچ عنوان روند کاری مطلوب و مورد انتظار طرفداران را نداشته‌اند، از جمله پرسپولیس که در نیم‌فصل دوم در جایگاه پانزدهم جدول ایستاده و تنها یک پله با قعر جدول فاصله دارد!

آه و افسوس برای ذوب‌آهن
ذوب‌آهن نیم‌فصل نخست را در جایگاه نازل نهم به پایان رساند. یحیی گل‌محمدی در هفته‌های ابتدایی به قدری بد نتیجه گرفت و امتیاز از دست داد که شایعه برکناری‌‌اش هم به گوش رسید اما برتری برابر استقلال، زمینه ابقای این مربی جوان را فراهم کرد تا با همین تصمیم ذوبی‌ها به تیمی مدعی و شکست‌ناپذیر تبدیل شوند، تا جایی که حالا با گذشت تنها 11 هفته از نیم‌فصل دوم به تنهایی بر صدر جدول تکیه زده و آماری استثنایی به ثبت رسانده‌اند. تیم دوم نصف جهان با کسب 28 امتیاز و زدن 24 گل نشان داد از چه قدرت تاکتیکی برخوردار است و چه بسا اگر یکی، دو هفته لیگ بیشتر ادامه داشت، می‌توانست اختلاف امتیازی با صدرنشینان جدول را کاهش داده و خود مدعی شماره یک قهرمانی باشد. گرچه همین الان هم این تیم را باید قهرمان واقعی دانست.

پرسپولیس پانزدهم شد
حمید درخشان با پرسپولیس کاری کرد که به اذعان طرفداران این تیم حتی اگر به جای برانکو ایوانکوویچ، سرالکس فرگوسن یا مارچلو لیپی هم هدایت این تیم را بر عهده می‌گرفتند، نمی‌توانستند سرخپوشان را از بحران خارج کنند! تیمی که نیم‌فصل را در جایگاه هفتم به اتمام رساند و توانست در دربی پایتخت استقلال را بعد از مدت‌ها شکست دهد، نیم‌فصل دوم را با خریدهای رؤیایی! طوری آغاز کرد که حالا با گذشت تنها 11 هفته در جایگاه پانزدهم و تنها یک پله بالاتر از راه‌آهن قعر‌نشین جدول ایستاده است. اختلاف 4 امتیازی با تیم‌های سقوط‌کننده در انتهای جدول این کابوس را برای پرطرفدارترین تیم ایران رقم زده که نکند برای اولین بار طعم سقوط را بچشند؟! گرچه حضور برانکو تا حدودی نگرانی‌ها را کم کرده اما انصافاً درست کردن این پرسپولیس پشتکار فراوانی می‌خواهد و صبوری.

پرواز بلند قوی سپید
کمتر کسی فکر می‌کرد تیم انتهای جدولی ملوان در نیم‌فصل نخست دیگر شانسی برای بقا داشته باشد اما حضور یک مربی کاربلد که از نظر مسائل روحی و روانی استاد است، باعث شد قوی سپید مرداب دوباره بال پرواز باز کرده و از منطقه سقوط فرار کند. ملوانان با فیروز کریمی کاری کردند کارستان تا مصداق خوبی باشند برای تیم‌هایی که در پی تغییر چهره هستند. مسلماً ماندن در لیگ‌ برتر برای انزلی‌چی‌ها طعمی همچون قهرمانی و بوسه بر جام خواهد داشت چون در نیم‌فصل نخست هر چه بلا بود بر سر این تیم محبوب انزلی آمد، تا جایی که خوشبین‌ترین طرفدار این تیم هم فکر نمی‌کرد کمر شکسته تیم ترمیم شود و آنها قد علم کنند اما این اتفاق معجزه‌وار رخ داد تا قوی سپید درست مثل ذوب‌آهن بیشترین صعود را در نیم‌فصل دوم داشته باشد.

تونی ثبات را به تراکتور بازگرداند
تراکتورسازی نیم‌فصل نخست را با قهرمانی به اتمام رساند، آن هم با هدایت یک مربی بومی و جوان به نام رسول خطیبی. البته با گذشت چند هفته رسول به خاطر چند نتیجه دور از انتظار و اختلاف با مدیریت باشگاه، جای خود را به تونی اولیویرا داد تا پیرمرد پرتغالی در بازگشت به تبریز هت‌تریک کند. البته این اتفاق به سود تبریزی‌ها تمام شد چون تونی با حضورش دوباره ثبات و آرامش را به اردوی تراکتور بازگرداند، تا جایی که از 7 بازی صاحب 6 برد و تنها یک باخت شد. عملکردی رؤیایی برای بازگشت دوباره این تیم به صدر جدول و پیشی گرفتن از نفت تهران تا سرخپوشان محبوب دیار آذربایجان یک گام بلند برای رسیدن به آرزوی‌شان بردارند. حالا در فاصله 4 هفته تا پایان فصل، تراکتور با قرعه دشواری که پیش ‌رو دارد، باید به این آرزوی تبریزی‌ها جامه عمل بپوشاند که در صورت محقق شدن آن، تونی پرتغالی نزد تبریزی‌ها اسطوره خواهد شد.

تعقیبی که تمام نشد
در پایان نیم‌فصل نخست 3 تیم سپاهان، فولاد و نفت تهران با جمع‌آوری امتیازات لازم خود را در زمره مدعیان قهرمانی قرار دادند و سایه به سایه هم حرکت کردند. عملکرد خوب آنها در شرایطی بود که مشکلات زیادی گریبان آنها را گرفته بود، از جمله بحران بازیکنان سرباز در اردوی فولاد و تغییر کادر مربیگری در اردوی سپاهان اما با این وجود دراگان اسکوچیچ و حاجی فرکی توانستند نظم و دیسیپلین را در این دو تیم حفظ کرده و در نیم‌فصل دوم هم همان روند را ادامه دهند. نفت تهران هم به عنوان شگفتی‌ساز فصل با علی منصوریان نگاه‌ها را به خود معطوف کرد تا نسل جوان مربیان ایران نشان دهند می‌توانند جا پای بزرگان بگذارند. البته هر 3 تیم در تعقیب و گریز خود با فراز و نشیب‌هایی روبه‌رو شدند که طبیعی هم بود اما باید منتظر ماند و دید در پایان فصل چه اتفاقات دیگری رقم خواهد خورد.

پیکان در حال ثبت رکوردی جهانی
از اتفاقات جالب توجه دو نیم‌فصل لیگ‌ برتر می‌توان به وضعیت پیکان اشاره کرد. تیمی صنعتی که در نقل و انتقالات با جذب مهره‌های سرشناس سر و صدای فراوانی به راه انداخت با این امید که دیگر آسانسور فوتبال ایران لقب نگیرد اما بار دیگر مدیران باشگاه در محاسبات خود دچار اشتباه شدند تا خودروسازان پایتخت یکی از کاندیداهای سقوط لقب بگیرند. از آن مهم‌تر با آمدن صمد مرفاوی به این تیم، پیکانی‌ها در نیم‌فصل دوم به دنبال ثبت رکوردی جهانی هستند، مبنی بر اینکه نیم‌فصل را بدون برد به اتمام برسانند. پیکان در 11 بازی نیم‌فصل دوم با هدایت مرفاوی صاحب 8 تساوی و 3 شکست شد تا حسرت کسب برد در این تیم همچنان بر قوت خود باقی بماند. رکوردی که اگر در 4 هفته پایانی شکسته نشود، می‌تواند در گینس به ثبت برسد!

سقوط استقلال
استقلال با بحران‌های فراوانی در این فصل روبه‌رو شد، به همین خاطر از همان روزهای ابتدایی نتوانست انتظارات را برآورده کند و نیم‌فصل اول را با شکست در دربی پایتخت در جایگاه پنجمی به اتمام رساند تا سرمربی این تیم قول قهرمانی در لیگ‌ برتر و جام‌ حذفی را بدهد! طرفداران این تیم امیدوار بودند با خریدهای نیم‌فصل شاهد پیشرفت تیم‌شان در نیم‌فصل دوم باشند اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه تیم‌شان با گذشت تنها 11 هفته از نیم‌فصل یک پله بیشتر سقوط کرد تا آبی‌های پایتخت هم درست مثل رقیب دیرینه، روزهای ابری را پشت ‌سر بگذارند. حالا با این روند، رسیدن به سهمیه لیگ قهرمانان آسیا تنها امیدی است که برای طرفداران باقی ‌مانده و اگر سرمربی تیم نتواند این سهمیه را کسب کند، آن وقت باید تاوان سنگینی بپردازد.     
آی اسپورت
2015-04-20 13:23:43
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر