فهرست
ستون فوتبال مارکت: یورگن کلوپ
ستون فوتبال مارکت: یورگن کلوپ

ستون فوتبال مارکت: یورگن کلوپ

آی‌اسپورت - هفته ی گذشته باشگاه بورسیا دورتموند و مربی دوست داشتنی و صاحب سبک آن یعنی یورگن کلوپ اعلام کردند که در پایان فصل جاری، از یکدیگر جدا خواهند شد. شاید هواداران تیم آلمانی از پایان دوره ی طلایی کلوپ ناراضی باشند اما سایر تیم های اروپایی که بدنبال جذب چنین مربی باکلاسی هستند، در راس اخبار و شایعات این هفته ی رسانه ها قرار گرفته اند:

  • ·       منچسترسیتی، آرسنال یا رئال مادرید؟ کدامیک مقصد بعدی یورگن کلوپ است؟ (اسکای اسپورتس)
  • ·       کلوپ آماده ی جانشینی اینزاگی در میلان می شود. (اسکای ایتالیا)
  • ·       در صورت خداحافظی آنچلوتی، کلوپ به مادرید می رود. (آ اِس اسپانیا)
  • ·       بایرن به کلوپ به چشم جایگزین گواردیولا نگاه می کند. (اشپورت بیلد)
  • ·       وِستهَم یونایتد بدنبال جذب یورگن کلوپ به جای اَلردایس. (دِیلی میرور)
  • ·       ناپولی پس از خروج احتمالی رافا بِنیتِس، کلوپ را می خواهد. (کوریرِه دِلا سِرا)
  • ·       کلوپ ترجیح می دهد به جای منچسترسیتی، به یونایتد فکر کند. (سان)

در فاصله ی گذشت چند روز از اعلام رسمی جدایی یورگن کلوپ از دورتموند، سیل اخبار و شایعات گوناگون رسانه های اروپایی را پر کرده است اما براستی مقصد آتی کلوپ کجاست؟ این مربی بزرگ در آخرین مصاحبه اش گفته بزودی باشگاه بعدی خود را انتخاب می کند و قصد استراحت ندارد. با نگاهی به وضعیت تیم هایی که بعنوان مقصد بعدی کلوپ نامبرده شده می توان تا حدی به حقیقت پی برد. با توجه به سلیقه و سوابق مصاحبه ای قبلی مربی آلمانی، لیگ برتر انگلستان می تواند برای او مناسب باشد. علاقه ی کلوپ به فوتبال تهاجمی سریع و پر فشار در لیگ برتر ارضا خواهد شد. به یاد داریم در پایان فصل 2013-2012 لیگ برتر که با قهرمانی منچستریونایتد و بازنشستگی سِرالکس فرگوسن به پایان رسید، یکی از نام هایی که برای جانشینی ایشان شنیده می شد یورگن کلوپ بود ولی مربی دورتموند با مصاحبه ی رسمی و اعلام علاقه ی خود به یونایتد و هواداران آن و اظهار نزدیکی و خوشحالی از علاقه ی آنان، بدلیل وجود قراردادش با باشگاه ژرمن تا 2018، خبر پیوستنش به شیاطین سرخ را تکذیب کرد. فصل گذشته نیز پس از فاجعه ی مربیگری دیوید مویس، اولدترافورد می توانست مکان خوبی برای استقرار کلوپ باشد اما امروز یونایتد پس از پشت سر گذاشتن بحران جانشینی فرگوسن و بازگشت احتمالی به رقابت های چمپیونزلیگ، روزگار خوشی را با لویی فان خال تجربه می کند و به نظر نمی آید فعلا سرخ های اولدترافورد و فان خال خیال جدایی از یکدیگر را داشته باشند. ضمن اینکه گزینه ی احتمالی بعدی آنان رایان گیگز جوان و مرد دوم مربیگری یونایتد خواهد بود. با افت شدیدی که منچسترسیتی پیدا کرده و عادت مالکان عرب آن به تعویض مربی تیم به محض نتیجه نگرفتن، به نظر می رسد با ادامه ی روند فعلی، مانوئل پیگرینی از سیتی اخراج شود و آنگاه یورگن کلوپ گزینه ی آنها خواهد شد اما رفتن مرد آلمانی به ورزشگاه اتحاد یک اشتباه فاحش خواهد بود زیرا او برای تیم سازی و سپس نتیجه گیری ساخته شده، نه بودن یکی دو فصل در باشگاهی و کوچ به تیم دیگر. و گزینه ی آرسنال هم که منتفی است زیرا آرسن ونگر هنوز دو سال از قراردادش باقیمانده و خیال بازنشستگی ندارد و تیمش نیز علامتی درباره ی جذب مربی جدید از خود نشان نمی دهد. در خبرها نام تیم لندنی وستهم یونایتد نیز آمده است ولی بعید می نماید کلوپ به باشگاهی کوچک و کم نام و نشان عزیمت کند.

رئال مادرید؟ جانشین آنچلوتی؟ ممکن است ولی ضریب موفقیت کلوپ در آن باشگاه و با وجود سوپراستارهای پر مدعای آن زیاد بالا نیست. ضمن اینکه بازیکنان عموماً ظریف مادریدی به درد سیستم پرفشار و درگیرانه ی کلوپ نمی خورند. اتلتیکومادرید؟ نه، مگر دیوانه شده اند تا از دیه گو سیمونه دشت بکشند؟ اما ایتالیا می تواند مقصد بعدی باشد. رافا بنیتس هنوز با ناپولی تمدید قرارداد نکرده است و تابستان پیش رو می تواند فرصت جدایی مرد اسپانیایی باشد. شایعه ی رفتن بنیتس به منچسترسیتی به جای پیگرینی خیلی به گوش می رسد و میلان بخت برگشته که حتی پیپو اینزاگی کبیر هم نتوانست به تیره روزی های راه راه سرخ و سیاه پوشان اِی سی میلان پایان دهد و خروج وی نیز نزدیک است. حال اگر شما به جای یورگن کلوپ بودید، ناپولی را انتخاب می کردید یا میلان را؟

بایرن مونیخ؟ قطعا خیر، زیرا گواردیولا رسماً اعلام کرده که برای فصل آینده نیز با تیم باواریایی خواهد ماند و جای هیچ بحثی را باقی نگذاشته است. در فرانسه نیز پاریس سن ژرمن و مارسی گزینه های مناسبی برای کلوپو (لقب خودمانی هواداران دورتموند به کلوپ) هستند اما لورن بلان در پاریس کماکان پرزیدنتی محبوب است و روابط مارچلو بیِلسا و مارسی هم بسیار محکم. شاید لیون حتی!

تا پایان فصل فوتبال اروپا چیزی باقی نمانده است و مارکتینگ پر سود فوتبال با سرعت پیش می رود و باید به انتظار بنشینیم و نظاره گر باشیم که یورگن کلوپ را به کدام باشگاه خواهد برد. در فوتبال در هر لحظه اتفاق جدیدی رخ می دهد. تنها چیزی که از هم اکنون مشخص است، این است که جانشین کلوپ در بورسیا دورتموند مشخص شده:

توماس توچِل که از 2009 تا 2014، مربیگری ماینز را بر عهده داشته است.


امیرمنصورِ رنجبرنیا - استاد دانشگاه

     
آی اسپورت
2015-04-21 13:20:12
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر