فهرست
یادداشت ویژه:‌ یادی از فینال 87 و آغاز دوران جدید بایرن
یادداشت ویژه:‌ یادی از فینال 87 و آغاز دوران جدید بایرن

یادداشت ویژه:‌ یادی از فینال 87 و آغاز دوران جدید بایرن

آی‌اسپورت - پورتو همیشه برای بایرن رقیب ویژه‌ای بوده. تا این حد که باید گفت دوران جدید باواریایی‌ها با دو شکست دردناک شکل گرفت:‌ یکی فینال معروف 99 در نوکمپ مقابل منچستر یونایتد که بازی یک هیچ برده را ظرف دو دقیقه در وقت اضافه دو یک باختند و یکی دیگر فینال 1987 در وین مقابل پورتو.

بایرن در دهه هشتاد بوندسلیگا را تحت سلطه خودش داشت و وقتی پای به فینال جام اروپا (معادل چمپیونز لیگ الان) گذاشت‏‏ٌ‎ًَُُِْ، قهرمانی‌اش از پیش فرص شده بود. فریتز شرر، رئیس باشگاه، چند روز قبل از فینال شروع کرده بود به نوشتن نطق پیروزی. برای همین وقتی شب بازی خبرنگار روزنامه اشپیگل ازش پرسید اگر ببازید چی، عصبانی شد و گفت «اصلا لازم نیست به این قضیه فکر کنم.»

توی همان روزها بود که مجله کیکر هم از اولی هوینس، مدیر مالی وقت باشگاه، پرسید فکر نمی‌کنید بایرن که سوپراستار زیادی ندارد آنقدر هم قوی نیست. هوینس جواب داد: «یک مجموعه درست قوی‌تر از یک سری بازیکن ستاره است. اگر تیم شما بر مبنای سه، چهارتا ستاره باشه خیلی راحت میشه راه شکست دادنش را پیدا کرد. تازه ما ستاره‌ای به نام لوتار ماتاوس داریم و ژان-ماری فاف هم که سوپر استارمونه.» البته ماتاوس هنوز با ستاره‌ای که در اینتر به اوج رسید، چند سال فاصله داشت. حتی اولریخ هلمسن ژورنالیست هم درباره ماتاوس نوشت: «همان مشکل همیشگی‏، نمایش قوی مقابل رقبای ضعیف و نمایش ضعیف مقابل رقبای قوی.»

با این حال وقتی رباح ماجر، مهاجم پورتو، پای به زمین گذاشت و بازیکنان بایرن را دید به اعتراف خودش از ترس فلج شد: «ماتاوس، مایکل رومینیگه... اینا همه اسمهای بزرگی بودن.» اما 77 دقیقه بعد ماجر نه تنها دیگر فلج نبود،‌بلکه با یک ضربه پشت پا یکی از معروف‌ترین گل‌های تاریخ فینال‌های اروپایی را زد و بازی را به تساوی 1 -1 رساند. و 7 دقیقه بعدش هم پاسی عالی به ژورای برزیلی داد تا پورتو بازی را 2-1 ببرد و قهرمانی را از بایرن بگیرد.

سه ماه بعد بایرن و پورتو باز در یک فینال، البته این بار در تورنمنتی دوستانه، مقابل هم قرار گرفتند. این بار پورتو با اقتدار و در بازی‌ای کاملا برتر بایرن را 2- 0 شکست داد. اینجا بود که نظر اولی هوینس عوض شد و گفت: «ما ماجر را میخریم. هرچقدر که قیمتش باشد.» اگرچه هوینس در نهایت موفق نشد ستاره پورتو را به مونیخ بیاورد، اما او در بازه زمانی 87 تا 91 جمعی از ستاره‌های دنیای فوتبال را برای تیمش خرید: مارک هیوز‏، جانی اکستروم، برایان لادروپ، رادمیلو میهایلوویچ،‌ یان ووترز، مازینیو، برایان لادروپ... این آغاز فلسفه‌ی اف.سی. هالیوود در مونیخ بود.

حالا بایرن یک بار دیگر مقابل پورتو به مشکلی بزرگ خورده و 90 دقیقه در آلیانتس آرنا وقت دارد تا شکست بازی رفت را جبران کند. سوال اینجاست:‌ آیا شکست احتمالی بایرن در این بازی باز هم می‌تواند نقطه‌ای مهم در تاریخ غول‌های باواریا و پایان دوران اف.سی گواردیولا باشد؟‌


اولی هسه - ESPN

     
آی اسپورت
2015-04-21 15:41:17
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر