فهرست
جایی برای پیرمردها؛ از تهران تا ماین
جایی برای پیرمردها؛ از تهران تا ماین

جایی برای پیرمردها؛ از تهران تا ماین

آی اسپورت – هشت بازی، ٦ برد، دو تساوی، ١٧ گل زده، بدون گل خورده، هشت کلین‌شیت... به آماری بیشتر از این نیاز هست تا متوجه انقلاب شفر در استقلال شویم؟ آماری که مرد آلمانی بعد از دربی ثبت کرده بیش از حد انتظار و فوق‌العاده است. تیمی که به بیش از ٩٠ دقیقه برای هر بار گلزنی احتیاج داشت حالا مشغول تسویه‌حساب با تک‌تک تیم‌هایی است که در نیم‌فصل اول مقابل‌شان به مشکل خورده بود. هرچند شروع بد استقلال در لیگ کار تیم برای قهرمانی را به مأموریت غیرممکن تبدیل کرده ولی از طرف دیگر آنها برای فتح جام حذفی فقط دو بازی در پیش دارند. بازی نیمه‌نهایی در آبادان شاید مهم‌ترین بازی فصل استقلال باشد.

ثبات، ثبات، ثبات

مهم‌ترین رکنی که در استقلال این روزها مشهود است، نظم تیمی و در پی آن ثبات در روند نتیجه‌گیری است. حتی این ثبات در رزومه خود شفر هم واضح است، رزومه‌ای که تقریبا در آن هیچ سالی نیست که شفر بدون تیم مانده باشد. مرد آلمانی همیشه مشغول کار بوده است، آن هم بیشتر از حداقل یک فصل در تیم خود.

استقلال شفر توپ را خیلی راحت در زمین به چرخش درمی‌آورد و چشم‌نواز بازی می‌کند، از لحاظ بدنی بعد از اردوی کیش وضعیت فوق‌العاده‌ای دارد، بسیار همدل و متحد است، خوب گل می‌زند، اصلا علاقه‌ای به گل خوردن ندارد و به نظر می‌رسد هواداران به چیز بیشتری نیاز ندارند.

شکاف آبی

دقیقا چهار سال بود که طراوت در بازی استقلال دیده نمی‌شد، تیمی که بیشترین امتیاز طی تاریخ لیگ برتر را کسب کرده مقابل حریفانش پویایی لازم را به هیچ عنوان نداشت. حتی در بهمن ماه ٩٥ که برای استقلال رویایی بود هم در بازی تیم فلسفه و برنامه خاصی دیده نمی‌شد و گل‌ها بیشتر روی خلاقیت بازیکنان کلیدی به ثمر می‌رسید. فراموش نکنیم استقلال پارسال کاوه رضایی را در خط حمله داشت که همین هفته قبل تعداد گل‌هایش در ژوپیتر لیگ را دو رقمی کرد.

اما حالا بعد از سال‌ها به نظر می‌رسد هواداران با نحوه بازی تیم آشتی کرده‌اند. سرعت بازی استقلال با سال‌های قبل قابل قیاس نیست و این همان چیزی است که پرسپولیس برانکو بدعتش را گذاشت و حالا استقلال در پی آن است؛ یعنی فوتبال مدرن!

جایی برای پیرمردها

داشتن رابطه خوب با بازیکنان تیم فاکتوری عالی برای هر سرمربی تلقی می‌شود و بازیکنان برای شما بیشترین انرژی ممکن را می‌گذارند ولی وقتی شما تئوریسین و تمرین‌دهنده خوبی نداشته باشید، این رابطه خوب کاری را از پیش نخواهد برد. شفر از روز اول نشان داد که به دنبال ساختار‌سازی در تیم است. اصلا عجله‌ای برای طراحی پلن‌های حمله نداشت و ترجیح می‌داد در ابتدای امر ساختار دفاعی تیم را بازسازی کند. در کنار بحث تاکتیکی کافی است به ماجرای مـهــدی قائــدی و تبعیدش به تمرینات تیم امید نگاهی بیندازیم تا متوجه شویم که دیسیپلین چقدر برای او مهم است. منتقدانی که در روزهای ابتدایی سن او را نشانه گرفته بودند امروز با تماشای باز‌های استقلال به این نتیجه رسیده‌اند که اینجا جایی برای پیرمردهاست.

 

فرهیختگان

۸    
آی اسپورت
2018-01-02 12:25:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر