فهرست
جنگ پول در اینستاگرام یا بخشش دستمزدها؟
جنگ پول در اینستاگرام یا بخشش دستمزدها؟

جنگ پول در اینستاگرام یا بخشش دستمزدها؟

آی‌اسپورت- در فوتبال ایران که باشگاه‌ها همیشه به بازیکنان و مربیان خود بدهکارند و گاه این بدهی‌ها تا سال‌ها پس از پایان قرارداد پرداخت نمی‌شود، بحث درباره اینکه در بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا بازیکنان و مربیان لیگ‌های ایران چه درصدی از قرارداد خود را به باشگاه ببخشند، بیهوده یا خواب و خیال به نظر می‌رسد. 

در فوتبالی که هرگز نظم مالی ندارد و پرداخت دستمزدها به یک جنگ اینستاگرامی تبدیل می‌شود و بازیکنان همیشه در جدل دریافت پول از باشگاه هستند، خواندن خبرها درباره اینکه بازیکنان بارسلونا و بایرن مونیخ و صد تیم دیگر دستمزد خود را به باشگاه‌ها بخشیده‌اند، شاید فقط یک تفریح باشد، نه یک پند و راهکار. 

لیونل مسی با چهره‌ی چه‌گوارایی جدیدش می‌تواند عصبانی شود که چرا باشگاه بارسلونا بازیکنانش را در کاری که آنها به میل خود انجام می‌دادند، تحت فشار گذاشته اما از یاد نبریم که در فوتبال حرفه‌ای از لیونل مسی تا صادق محرمی در کرواسی دستمزد خود را اغلب منظم دریافت می‌کنند و بخشش بخشی از قرارداد در دوره تعطیلی فوتبال چه رقمی سنگین در قرارداد مسی و چه ۲۰۰ هزار دلار در قرارداد صادق محرمی اتفاق ناخوشایندی برای بازیکن حرفه‌ای نیست، چون می‌داند که برای حیات باشگاهش باید با این کسر قرارداد کنار بیاید. 

در ایران بازیکن هرگز با این موضوع مواجه نیست که حیات اقتصادی باشگاه به این موضوعات ارتباطی دارد، چون باشگاه هرگز درآمدی واقعی و مبتنی بر  اقتصاد ورزش نداشته و همیشه ورشکسته است و همواره از محلی نامعلوم با دلایلی غیرشفاف پول پیدا می‌شود. بازیکن ایرانی هرگز آنچنان با باشگاه حس مشترک ندارد که آینده خود و باشگاه را گره‌خورده بداند و همیشه باشگاه را نهادی غیرمتعهد به قرارداد می‌شناسد که باید با پست و استوری در اینستاگرام و فشار رسانه و هوادار و فالوور به دستمزدش برسد. 

در چنین جنس ارتباطی بخشش قرارداد بی‌معنا به نظر می‌رسد. شاید فقط چند باشگاه در ایران دچار چنین چالش‌هایی نباشند و دستمزد بازیکنان را بدون هزار دردسر پرداخت کنند و شاید در همان چند باشگاه منطقی به نظر بیاید که در این شرایط خاص و بحرانی بازیکنان نیز به بخشیدن قرارداد خود فکر کنند. در بسیاری از تیم‌های لیگ یک و لیگ برتر باشگاه‌ها حتی در نوروز ۹۹ نتوانستند دستمزدی به بازیکنان پرداخت کنند. بازیکنان بسیاری از تیم‌های کوچک و ورشکسته در ایران بدون دریافت دستمزد به تعطیلات نوروز و قرنطینه رفتند و باشگاه‌شان در آینده نیز راهی را برای پرداخت دستمزد آنها پیش روی خود نمی‌بیند. آنها طلبکاران ابدی فوتبال ایران هستند، بازیکنانی که دستمزدهای کلان و گزافی هم ندارند اما باشگاه‌ توان پرداخت ندارد و بازیکن هم راهی جز مدارا پیدا نمی‌کند و باشگاه هر سال بیشتر و بهتر به این نتیجه می‌رسد که بدون تعهد در پرداخت دستمزد می‌تواند به باشگاه‌داری ادامه دهد. 

 در تیم‌های بزرگ ایران و حتی استقلال و پرسپولیس روابط بازیکن و باشگاه آنچنان مخدوش است که بخشیدن بخشی از قراردادها هیچ بازیکنی را خشنود نمی‌کند، چون می‌داند که باشگاهش نه با این پول‌ها از ورشکستگی نجات پیدا می‌کند و نه با پرداخت این پول‌ها ورشکستگی‌اش عمیق‌تر می‌شود. 

بازی نکردن برای باشگاه ایرانی درآمد چندانی را متوقف نمی‌کند که تعطیلی فوتبال به ورشکستگی منجر شود. بلکه ورشکستگی در جای دیگری، با تصمیمات دیگری و با اشتباهات بزرگ‌تر و ویروس‌های مرگبارتری برای ورزش رخ داده و ثبت شده اما از باورش همه فرار می‌کنند.

ایران ورزشی
 

۳    
آی اسپورت
2020-04-02 14:01:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر