فهرست
پديده جام جهانی جوانان, شايد يک ايراني!
پديده جام جهانی جوانان, شايد يک ايراني!

پديده جام جهانی جوانان, شايد يک ايراني!

آی اسپورت - بيست‌ويکمين دوره مسابقات جام‌جهاني فوتبال زير 20 سال از روز شنبه هفته آينده، 30 ارديبهشت (20 مي) در کره‌جنوبي آغاز مي‌شود. تيم جوانان ايران هم يکي از تيم‌هاي شرکت‌کننده در اين مسابقات است. ايران در گروه C با تيم‌هاي پرتغال، زامبيا و کاستاريکا همگروه شده که به نظر نمي‌رسد گروه چندان دشواري باشد؛ البته آن‌طور که از سيد‌بندي مسابقات برمي‌آید، فيفا معتقد است که ايران ضعيف‌ترين تيم گروه است چون ايران جزء تيم‌هاي سيد چهار بود. زامبيا در سيد سه، کاستاريکا در سيد دو و پرتغال هم در سيد یک قرار داشتند.

بازي سخت با پرتغال

مسابقات اين گروه در روزهاي 31 ارديبهشت، سوم و 6 خرداد برگزار مي‌شود. ايران در اولين بازي بايد با کاستاريکا بازي کند و بعد از آن به‌ترتيب با زامبيا و پرتغال روبه‌رو مي‌شود. حريف اول ايران در اين مسابقات يعني کاستاريکا، يکي از چهار نماينده آمريکاي‌شمالي (کونکاکاف) در اين تورنمنت است. بهترين رتبه‌اي که کاستاريکا در جام‌هاي جهاني کسب کرده، مربوط به جام‌جهاني 2009 است که چهارم شد؛ زامبيا حضور موفقي در جام‌هاي جهاني جوانان نداشته است اما ماجراي پرتغال فرق مي‌کند. پرتغالي‌ها سومين تيم پرافتخار جام‌هاي جهاني جوانان هستند. آنها دو بار متوالي در سال‌هاي 1989 و 1991 فاتح اين جام شده‌اند. در سال 2011 نايب‌قهرمان و در سال 1995 هم سوم شده‌اند. سرمربي تيم پرتغال در سال 91، کارلوس کي‌روش بود که الان سرمربي تيم ملي ايران است. خيلي از ستاره‌هاي آن تيم بعدها تبديل به چهره‌هاي ماندگاري در فوتبال جهان شدند، مثل لوييس فيگو و روي کاستا. به نظر مي‌رسد ايران براي صعود از اين گروه، نياز به گرفتن نتيجه مطلوب در دو بازي اولش دارد چون گرفتن امتياز از پرتغال که يکي از مدعيان هميشگي فتح جام است، سخت خواهد بود.

در دو دوره قبلي چه کرده‌ايم؟

آرژانتين با 6 و برزيل با پنج قهرماني، پرافتخارترين تيم در اين رده سني هستند. ايران هم قبلا دو بار ديگر در اين تورنمنت حضور داشته است. بار اول در سال 1977 بود که مسابقات در کشور تونس برگزار مي‌شد. در اين دوره ايران با تيم‌هاي قدرتمندي همگروه شد: برزيل، ايتاليا و ساحل عاج. ايران اول با نتيجه پنج بر يک مغلوب برزيل شد. بعد با ايتاليا به تساوي بدون گل رسيد و سپس موفق شد با سه گل ساحل عاج را ببرد. با اين نتايج ايران در اين گروه دوم شد اما چون فقط يک تيم از گروه‌ها صعود مي‌کرد، برزيل به مرحله حذفي رسيد. برزيل در نهايت در اين تورنمنت سوم شد. ايران در سال 2001 براي بار دوم موفق شد به جام‌جهاني جوانان صعود کند؛ ميزبان اين دوره، آرژانتين بود. جوانان ايران در اين دوره هم در گروه دشواري قرار گرفتند. آنها در بازي اول با پنج گل مغلوب فرانسه شدند. سه گل از پنج گل فرانسه در آن مسابقه را جبرئيل سيسه معروف زد. فيليپ مکسس و هروه بونه هم گل‌هاي ديگر فرانسه را زدند. در بازي دوم هم ايران با يک گل به غنا باخت و بازي سوم را هم با دو گل به پاراگوئه واگذار کردند تا در گروه آخر شوند. در اين دوره از مسابقات، آرژانتين از ميزباني بيشترين بهره را برد و به قهرماني رسيد. اين تيم بازيکناني داشت که سال‌ها بعد تبديل به ستاره‌هاي بزرگي شدند. خاوير ساويولا، ستاره بي‌چون و چراي مسابقات بود. او با 11 گل آقاي گل مسابقات هم شد. ماکسي رودريگز، فابريسيو کولوچيني، آندرس ده‌آلساندرو و... بازيکنان تيمي بودند که موفق شد در فينال غنا را شکست بدهد. اين آخرين دوره حضور ايران در جام‌جهاني جوانان بود و حالا ايران بعد از 16 سال موفق شده به اين تورنمنت راه پيدا کند.

ايران پرستاره است

تيم جوانان ايران از مدت‌ها پيش، زير نظر اميرحسين پيرواني تمريناتش را شروع کرده است. اين تيم کم‌حاشيه اما از چند روز پيش، درگير حاشيه عجيبي شد. برخي از بازيکنان، عضو تيم‌هاي ليگ برتري بودند و تيم‌هايشان به آنها اجازه حضور در تمرينات تيم جوانان را نمي‌دادند. کار به جايي رسيده بود که به نظر مي‌رسيد تيم جوانان بايد بدون کاپيتانش يعني اميد نورافکن به جام‌جهاني برود؛ اتفاقي که قطعا مي‌توانست روي کيفيت تيم ايران، تأثير منفي بگذارد اما در آخرين لحظات، عليرضا منصوريان به اين بازيکن اجازه داد تا اردوي استقلال را ترک کند و همراه تيم جوانان به کره‌جنوبي برود اما تيم جوانان ايران، تيم پرستاره‌اي است. شهاب عادلي (نفت تهران) و نيما ميرزازاد (ملوان بندرانزلي) را در دروازه داريم. مهران درخشان‌مهر، پديده جديد ذوب‌آهن اصفهان، عارف غلامي از سپاهان و علي شجاعي از سپاهان، مدافعان شناخته‌شده اين تيم هستند. محمد سلطاني‌مهر از سايپا، اميد نورافکن از استقلال، حسين ساکي از صنعت‌نفت آبادان و مهدي قائدي، پديده ليگ آزادگان که در ايرانجوان بوشهر درخشيده است هم در خط هافبک بازي مي‌کنند. در خط حمله هم رضا شکاري که اخيرا به روستوف روسيه پيوسته است، رضا جعفري از سايپا و امير روستايي از پيکان هم مهاجمان اين تيم هستند. رضا کرملاچعب پرسپوليسي هم بود که در آخرين روزها به‌دليل اينکه اجازه حضور در تمرينات تيم جوانان را پيدا نکرد، از فهرست نهايي اين تيم خط خورد. در مجموع به نظر مي‌رسد تيم خوب و آماده‌اي داريم؛ البته که سطح مسابقات جهاني بالاتر از سطح مسابقات انتخابي در آسياست اما در همين مسابقات هم تيم ايران شايسته نتايج و جايگاه بهتري بود. اين تيم در هفته‌هاي اخير هم دو بازي تدارکاتي خوب با تيم سنگال انجام داد که البته براي آماده‌سازي کافي نبود. شايد براي اينکه بدانيم مي‌توانيم به صعودمان از اين گروه اميدوار باشيم يا نه، بايد منتظر بازي اول با کاستاريکا باشيم. بازي‌اي که ساعت 12:30 روز يکشنبه در ورزشگاه ججو برگزار مي‌شود.

مسي هم از همين‌جاها درخشيد

شايد برايتان جالب باشد که بدانيد در آخرين دوره جام‌جهاني که در سال 2015 در نيوزيلند برگزار شد چه تيمي قهرمان شد. در اين مسابقات، تيم صربستان موفق شد در فينال، برزيل را در وقت اضافه با نتيجه دو بر يک شکست بدهد و قهرمان شود. بازي رده‌بندي هم يک بازي تمام آفريقايي بود که در آن، مالي با نتيجه سه بر يک، سنگال را شکست داد و سوم شد. جام‌جهاني جوانان همواره سکوي پرتاب خوبي براي برخي بازيکنان بوده است. اغلب ستاره‌هاي جهان فوتبال، درخشش خود را از اين تورنمنت شروع کرده‌اند. مثلا پل پوگبا که الان در منچستر يونايتد بازي مي‌کند در سال 2013، توپ طلاي اين مسابقات را برده است. سرخيو آگرو در سال 2007 و ليونل مسي هم در سال 2005، موفق به بردن توپ طلاي جام‌جهاني جوانان شده‌اند. اسماعيل مطر، بازيکن مطرح تيم ملي امارات هم در سال 2003 که همين کشور ميزبان بود به توپ طلا رسيد. جيوواني دوس‌سانتوس (مکزيک)، جان اوبي‌ميکل (نيجريه)، دني آلوس (برزيل)، پابلو آيمار (آرژانتين)، جيوواني البر (برزيل)، کيسي کلر (آمريکا) و... همه و همه در اين مسابقات بود که براي اولين‌بار خودشان را به جهان فوتبال شناساندند. هر دوره از اين مسابقات، چند چهره مستعد و آينده‌دار را در ويترين دارد. کسي چه مي‌داند؟ شايد ستاره بعدي فوتبال جهان که در اين تورنمنت مي‌درخشد، يک ايراني باشد.

 

وقایع اتفاقیه

۵    
آی اسپورت
2017-05-17 10:37:00
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر