فهرست
دیسلایک: ما ورزشی‌نویسانِ چپ‌دستِ بی‌سواد/ نخاستیم و برخواستیم!!
دیسلایک: ما ورزشی‌نویسانِ چپ‌دستِ بی‌سواد/ نخاستیم و برخواستیم!!

دیسلایک: ما ورزشی‌نویسانِ چپ‌دستِ بی‌سواد/ نخاستیم و برخواستیم!!

آی اسپورت- تیتر اول روزنامه وزین استقلال جوان را نگاه کنید. همین دیروز، اول اردیبهشت ماه؛ دوستان در روتیتر مرقوم فرموده‌اند: نشستند و گفتند و برخواستند!!

به این ترتیب، پرده‌برداری از فعل جدیدِ «برخواستن» که پیش از این‌ها –یعنی از زمان دهخدا تا همین دیروز- «برخاستن» نوشته می‌شد، دیروز در دفتر روزنامه هوادار آبی انجام و رونوشت آن در هزاران نسخه به سرتاسر ایران ارسال شد. دوستان و همکاران گرامی ما بعد از اینکه تمام مشکلات فوتبال ایران را حل کردند، حالا به سراغ فرهنگستان ادبیات فارسی رفته‌اند. پس می‌نشینند و واژه می‌سازند و برمی‌خویزند!! لابد.

اینها بهانه‌جویی‌های سر صبح نیست. به جانِ همان تیم آبی‌پوشی که دوستش دارید، به مرگِ همان دهخدا قسم، اینها ایرادات بنی‌اسرائیلی نیست. باور کنید این غلط‌ها فقط در سطح مدارس راهنمایی قابل چشم‌پوشی است. شما روزنامه‌نگارید دوستان. اینکه یک فوج آدم فرهنگی، از نویسنده و مصحح گرفته تا صفحه‌بند و سردبیر با چشمان گرسنه‌شان از روی فعل «برخواستن» عبور کنند و احساس نکنند چیز عجیبی دیده‌اند یک معنا بیشتر ندارد: بی سوادی!

این‌که فوتبالِ نیم‌بند ایران در باتلاقِ بلاهت گرفتار شده و آدم‌های بافرهنگ را یک به یک از اطراف خودش فراری می‌دهد، فقط تقصیر مسئولان نالایق و بازیکنان بی‌کلّه‌اش نیست. تقصیر ما ورزشی‌نویسانِ بی‌سوادِ پرمدعا هم هست. این لطیفه‌ی تلخی است اما، اغلب ورزشی‌نویسان ایرانی در 21سالگی کشف می‌شوند و در 35سالگی بازنشسته! و نقد می‌نویسند بی آنکه سواد نقد داشته باشند. باسواد هم البته بین‌شان هست. منتها باسوادهای این حوزه، راست‌دستانی هستند که با دست چپ‌شان ورزشی می‌نویسند. این اعتراف تلخی است اما، آدم حسابی‌ها خیلی وقت است که از سر سفره فوتبال ایران برخاسته‌اند.

  ۴  
آی اسپورت
2015-04-22 10:46:44
نظر دهید

۴ نظر
قرمز
چهارشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۰:۴۶
هه هه هه
بابا از استقلالی جماعت چه توقعی دارین شما؟؟؟ روزنامه شون هم مثل مربی‌شون. کل یوم باسوادن اینا :))))
ها؟ چی شده؟
چهارشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۱:۳۴
یکی بیاد منو جمع کنه..... مردم از خنده
وحید
چهارشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۲:۲۱
یعنی کل یوم واس ماس...
بی طرف
چهارشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۴:۲۰
هر دوتا روزنامه پیروزی و استقلال رو باید جمع کرد .... واقعا بدن ... همین اشتباه رو چند وقت پیش روزنامه پیروزی تو تیتر یکش کرد ... پولتیک
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر