فهرست
درباره خداداد عزیزی و معدل محبوبیتش/ نمره انضباط حساب نیست؟
درباره خداداد عزیزی و معدل محبوبیتش/ نمره انضباط حساب نیست؟

درباره خداداد عزیزی و معدل محبوبیتش/ نمره انضباط حساب نیست؟

آی اسپورت- در برنامه 90 این هفته، وقتی عادل فردوسی‌پور نام پنج بازیکنِ غیرِ سرخابی را برای نظرسنجی محبوب‌ترین‌ها اعلام کرد، برای فوتبالی‌ها غیرمترقبه نبود که عنوان محبوب‌ترین از میان این پنج چهره به خداداد عزیزی برسد. اما این‌که حدود نیمی از آرای مردمی نصیب این چهره پرسروصدای فوتبال ایران شود، از منظر دیگری هم قابل بررسی است.

آخرین افتخارات خداداد در فوتبال به 10 تا 20 سال قبل برمی‌گردد. او 18سال قبل گل صعود ایران به جام جهانی را به ثمر رساند و حماسه ساز ملبورن لقب گرفت. اما در دوره بعد با قهر و درگیری از تیم بلاژویچ کنار گذاشته شد. در فوتبال باشگاهی هم آخرین حضور درخشان و موثر خداداد به سال1383 بازمی‌گردد که به تیم پاس کمک کرد قهرمانی لیگ سوم را جشن بگیرد. سال بعد اما، خداداد درگیری‌های زیادی با مربیانش داشت و بعدها از پاس رفت تا در تیم راه‌آهن، پایانی دور از شکوه و بزرگی را برای فوتبالش رقم بزند.

خرابی‌های یک حماسه‌ساز

از آن زمان تا کنون، حماسه‌ساز ملبورن طی یک دهه حضور بر روی نیمکت‌های مربیگری‌ و حاشیه‌های اطراف فوتبال، چه بازدهی داشته و چقدر به وجهه و اعتبار خود اضافه کرده است؟ از دیدگاه فنی که کارنامه خداداد عزیزی کاملا مشخص است. دوران مربیگری او در ابومسلم، پیام مشهد، استقلال اهواز و شهرداری تبریز دورانی سرشار از ناکامی بود که به جز یک مقطع کوتاه که همراه با پیام مشهد و پدیده‌اش اشپیتیم آرفی موفقیت‌هایی به دست آورد در بقیه اوقات چهره یک مربی ناموفق و شکست‌خورده را از ستاره سابق تیم ملی ترسیم کرد.

در زمینه اخلاقی هم که حضور او روی نیمکت‌های باشگاهی با نمره قبولی همراه نبوده است. لیست بلندبالایی از درگیری‌ با داوران و رقبا که محرومیت‌های متعددی را برای او به دنبال داشت، حتی تا مرز درگیری فیزیکی و مضروب کردن یک خبرنگار شیرازی هم پیش رفت که وجهه خوبی برای حماسه‌ساز ملبورن به همراه نداشت.

اما مهم‌تر از کارنامه مربیگری و اخلاقی، دیدگاه‌ها و مصاحبه‌های خداداد طی این دو دهه بوده که هرگز پرستیژ و اعتبار لازم را برای مردی که زمانی مغز متفکر خط حمله تیم ملی نامیده می‌شد به ارمغان نیاورده است. خداداد طی این سالها بارها و بارها به بهانه‌های مختلف علیه مربیان و مسئولان فوتبال موضع گرفته که آخرین آنها به اظهارنظرهای تندش درباره کارلوس کی‌روش مربوط می‌شود.

رای 47 درصدی به دشمن کی‌روش!

شاید انتظار می‌رفت مجموعه‌ این اتفاقات، باعث افت محبوبیت خداداد عزیزی در میان عامه مردم شده و خاطرات شیرینِ مخاطبان فوتبال از «قند فریمان» و «غزال تیزپا»، جای خود را به تصاویری نه چندان دلنشین از یک «مردِ همیشه ناراضی» و «منتقدِ غیرمنطقی» در فوتبال ایران داده باشد. اما رای بالای خداداد در نظرسنجی 90 نشان داد او هنوز هم محبوبیت خود را نزد بسیاری از علاقه‌مندان فوتبال حفظ کرده است. جالب این‌که تیغ تیز حملات او این روزها بیش از هر کس دیگری کارلوس کی‌روش را هدف گرفته اما با این‌که کی‌روش از تایید 88درصدی مخاطبان 90 بهره‌مند است، دشمن درجه اول او هم 47درصد رای می‌آورد!

رای 47درصدی خداداد، می‌تواند متر و معیار خوبی برای اهل فن باشد تا با سلیقه‌ی مخاطبان فوتبال در ایران بیشتر آشنا شوند. بازیکن باارزش فوتبال ما در سالهای دور، این روزها احترام هیچکس را نگه نمی‌دارد و بدون آن که نقش مهم و مثبتی در این فوتبال داشته باشد به هر کس که دلش می‌خواهد شلیک می‌کند، اما این عملکرد هیچ خللی به محبوبیت او وارد نکرده است. انگار علاقه‌مندان فوتبال ایران، از هو و جنجال و اعتراض چندان هم بدشان نمی‌آید.

زبانِ زیادی سرخ

خداداد می‌گوید «مردم به خداداد رای دادند چون می‌دانند نگران سر سبزش نیست» اما به نظر نمی‌رسد ضرب‌المثل معروفِ زبان سرخ و سر سبز در مورد خداداد و عملکردش در این روزها مصداق داشته باشد. او «زبان سرخ» را با «زبان ولنگار» و شهامت را با بی‌ادبی اشتباه گرفته است. آنچه خداداد در مورد آدم‌ها و ارکان فوتبال ایران به زبان می‌آورد، نامش هر چه باشد نقد نیست. چیزی است شبیه حملات مجازی کاربران اینترنتی به آدم‌های مشهور! کاری که خداداد در فوتبال ایران انجام می‌دهد، شبیه آنهایی است که دسته‌جمعی به صفحه مسی و لیما و بقیه هجوم می‌برند تا اعتراض‌شان را به شکلی بیمارگونه مطرح کنند. در آن لشکرکشی‌های اینترنتی، لایک‌های دورقمی و سه‌رقمی نصیب کسانی می‌شود که در بی‌ادبی و پرده‌دری بیشتر پیش می‌روند. درست مثل خداداد، که در فضای رسانه‌ایِ فوتبال ایران از همه لجام‌گسیخته‌تر است.

***

سال2001 میلادی، در اوج دعواهای خداداد عزیزی با بلاژویچ، مدیر وقت تیم‌های ملی خطاب به خداداد گفت: «یک گل به استرالیا زدی، تا ابد می‌خواهی نان همان یک گل را بخوری؟» آن مدیر، مرحوم محمد رنجبر -معروف به «رئیس»- بود.

روح رئیس شاد. نیست که ببیند، هنوز هم بعد از 18سال نانِ آن گُل بیات نشده است. چون هر روز در تنورِ گرمِِ مصاحبه و دعوا و هوچی‌گری، داغ‌اش می‌کنند.

  ۱  
آی اسپورت
2015-04-22 16:06:14
نظر دهید

۱ نظر
-
چهارشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴، ۱۸:۱۴
مردم از جنجال و یاغی گری خوششون نمیاد از شفافیت و بی ریایی و صداقت خوششون میاد که ظاهرا به مذاق شما خوش نیومده آقای روشنفکرنما!!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر